Co to jest szafa serwerowa?

Szafa serwerowa jest metalową obudową, która utrzymuje, organizuje i zabezpiecza sprzęty sieci komputerowych i serwerów. Solidna konstrukcja stelaża wykonana jest z blachy o grubości 0,7 mm i zapewnia trwałość na wiele lat jego użytkowania. Dodatkowo w skład szafy wchodzi kilka perforowanych półek – można układać je w dowolnej konfiguracji co kilkanaście mm. Daje to świetną możliwość personalizacji i dostosowania konfiguracji przegród w zależności od wielkości sprzętu. Dodatkowym walorem jest zastosowanie technologii fosforowania cyrkonowego i konwersji cyrkonowej, co zabezpiecza blachę przed korozją i nadaje odpowiednią przyczepność kolejnym warstwom farby. Do pomalowania szafy stosuje się więc niepalne, termoutwardzalne substancje proszkowe, które dodatkowo zabezpieczają metalowy stelaż przed korozją.

4 rzeczy, jakie należy rozważyć przy wyborze szafy serwerowej

By dokonać odpowiedniego wyboru szafy rack, należy wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na prawidłowe działanie serwerów oraz ich bezpieczne użytkowanie. Oto cztery najważniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę podczas selekcji najlepszej szafy serwerowej.

Właściwy rozmiar

Wybierz szafę serwerową, która będzie w pełni odpowiadała asortymentowi Twojej firmy. Pamiętaj jednak, że jest to nabytek długoterminowy, dlatego warto wziąć pod uwagę dokładny plan 5-letni i koncepcję rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Rozmiar szafy powinien być dostosowany do poziomu progresu działalności i działań konsolidacyjnych. Przed ostatecznym wyborem warto też wziąć pod uwagę powierzchnię serwerowni i pamiętać o swobodnym dostępie do sprzętu. Kupuj rozważnie — mając na uwadze wzrost aktywności firmy, ale jednocześnie zachowując zdrowy rozsądek, odpowiednio szacując intensyfikację pracy systemów informatycznych i zakup nowych urządzeń.

Dostarczanie energii do serwerowni

Projekt zasilania jest jedną z kluczowych decyzji, które musisz podjąć przy budowie nowej serwerowni lub renowacji istniejącej. Podstawowe urządzenie PDU to niewiele więcej niż listwa przedłużająca gniazda do montażu w szafie serwerowej. Urządzenie PDU ma kilka gniazd zasilania i może być wyposażone w filtrowanie zakłóceń elektrycznych i ochronę przed przepięciami. Niektóre podstawowe urządzenia można dodatkowo rozbudować o kolejne moduły, przekształcając je w bardziej zaawansowane urządzenia z funkcjami pomiarowymi. Szafa rack powinna więc posiadać odpowiednie miejsce na instalację złączy, by serwery mogły działać bez zarzutu.

Odpowiednie obciążenie

Szafa serwerowa składa się z rzędu półek, z których każda powinna mieć obciążenie ok. 50 kg. Pozwala to na utrzymanie dużej ilości sprzętu bez ryzyka załamania przegrody i zniszczenia sprzętu. Kolejną rzeczą, jaką warto rozważyć, jest maksymalny nacisk na podłogę w serwerowni. Ważne, by podłoga w obiekcie mogła utrzymać ciężar w pełni załadowanej szafy.

Wystarczająca wentylacja

Szafy serwerowe są w pełni perforowane, co jest gwarantem wykorzystania maksymalnych możliwości chłodzenia sprzętu. Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest zapewniona przez umieszczenie otworów o wymiarach 25 × 25 mm na całej powierzchni półek, minimum jednego z boku i wieńca górnego szafy. Takie zabezpieczenie jest w zupełności wystarczające do zamontowania całego sprzętu w szafie.

Jak zabezpieczyć serwerownię?

Szafy serwerowe są też świetnym narzędziem zabezpieczającym. Nie chcesz z pewnością, by drogocenny sprzęt był dostępny dla każdego. Z tego powodu należy postawić na rozwiązania w efektywny sposób zabezpieczące serwery inny sprzęt komputerowy przed osobami, które nie powinny mieć do niego dostępu. Dlatego też obudowy rack mają drzwi osadzone na zawiasach trzpieniowych. Umożliwia to stabilne i pewne utrzymanie całej konstrukcji. Dodatkowo ich demontaż jest możliwy tylko przy pełnym dostępie do zawiasu, gdy drzwi są otwarte. Dlatego też dodatkowym środkiem ochrony jest zamek ryglujący, zamontowany w jednym lub dwóch miejscach. Dzięki temu wgląd do urządzeń mają tylko upoważnione do tego osoby.

Jaką szafę serwerową wybrać?

Wybór odpowiedniej szafy serwerowej nie jest łatwy. Tym bardziej że jest to inwestycja długoterminowa, a przearanżowanie serwerowni nie należy do łatwych zadań. Jeśli więc zastanawiasz się jakie parametry należy wziąć pod uwagę i jak odnieść cenę do jakości, to warto byś posłużył się powyższymi wskazówkami. Najważniejszą zasadą jest jednak dostosowanie oczekiwań do możliwości. Każdy zakup poprzedzony powinien być dokładnymi wyliczeniami i założeniami na przyszłość. Wówczas z pewnością znajdziesz balans między tym, czego potrzebujesz, a tym, co chcesz i możesz mieć.