Bezpieczeństwo jest dla większości z nas wartością nadrzędną. Z tego powodu w domach i firmach montujemy alarmy, ubezpieczamy cenne przedmioty lub przechowujemy swoje kosztowności w sejfach. To ostatnie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Dawnej sejfy kojarzyły się tylko z bankami i sklepami jubilerskimi, dziś można je spotkać także w wielu domach i małych firmach. To, jaki sejf wybrać, zależy od tego, co będziemy w nim przechowywać. Jest wiele rodzajów tego typu zabezpieczeń, które mają czasem podobne, a czasem różne zastosowanie. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym rodzajom sejfów i zwracamy uwagę na ich najważniejsze cechy.

Jaki sejf domowy wybrać?

Najbardziej popularny jest sejf domowy, który sprawdzi się również w biurze. Służy do przechowywania kosztowności, gotówki, niewielkiego sprzętu elektronicznego lub dokumentów. Sejf domowy można zakotwiczyć w podłodze lub zawiesić na ścianie. Warto wybrać model, który umożliwia obydwie opcje, dzięki temu będziesz mógł dostosować sposób montażu do możliwości przestrzennych. Jeśli zastanawiasz się, jaki sejf biurowy kupić, podpowiadamy, że najlepszy będzie model z zamkiem elektronicznym na kod. System szyfrowy jest dużo bezpieczniejszy niż używanie klucza, który można łatwo zgubić. Warto pomyśleć o sejfie domowym ognioodpornym, który w razie pożaru ochroni zawartość przed zniszczeniem. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w biurze, gdzie przechowuje się dużo ważnych dokumentów. Sejf biurowy jest stosunkowo niewielkich gabarytów, jednak na rynku spotkać można modele w kilku rozmiarach i dopasować wielkość do swoich potrzeb.

Sejf na broń z atestem

Sejfy na broń to specyficzny rodzaj sejfów. O ile pozostałe modele montuje się tak, aby nie było ich widać, tak szafę na broń można wyeksponować. Na rynku są bowiem dostępne modele z przeszklonym frontem, dzięki któremu można pochwalić się swoją kolekcję. Tym, co najważniejsze przy wyborze sejfu do broni, jest certyfikat potwierdzający zgodność z obowiązującymi przepisami. Prawo stanowi, że sejf na broń musi posiadać co najmniej klasę S1 bezpieczeństwa. Warto wybrać model z zamkiem elektronicznym, a jeśli jest taka możliwość w przypadku zamka na klucz – wymienić go na bezpieczniejszy wariant. Większość producentów oferuje takie rozwiązanie. To, jaki sejf na broń wybierzesz, zależy od rodzaju i wielkości broni, którą posiadasz. Zdecydowanie większe będą na pewno sejfy na broń myśliwską. Dobrze, jeśli dodatkowo mają pojemniki na amunicję, przegrody i półki – pozwala to na przechowywanie wszystkich akcesoriów w jednym miejscu i utrzymanie porządku.

Ile wytrzyma sejf ognioodporny?

Bardzo ważną funkcję pełnią sejfy ognioodporne. Służą przechowywaniu gotówki oraz ważnych dokumentów. Znajdują zastosowanie w bankach, sklepach i wielu innych przedsiębiorstwach. Ich właściwości zabezpieczają zawartość w razie pożaru. Zastanawiasz się, ile wytrzymasejf ognioodporny? Jego konstrukcja pozwala na ochronę zawartości przez około godzinę. Sejf ognioodporny został zbudowany tak, że choć jego ścianki się nagrzewają, papierowe akcesoria pozostają nietknięte przez płomienie. Dodatkowo wiele modeli – oprócz zabezpieczenia przed ogniem – chronią zawartość także przed zalaniem, co jest niesamowicie istotne podczas gaszenia pożaru.

Przeznaczenie sejfu wrzutowego

Sejf wrzutowy umożliwia łatwe i szybkie deponowanie gotówki i dokumentów kasowych bez konieczności otwierania sejfu. Dzięki wyposażeniu w specjalne otwory wrzutowe pozwala zmniejszyć ilość gotówki z kasetki w sklepie lub biurze. W niektórych sejfach wrzutowych można przechowywać również teczki, segregatory, a nawet laptopy. Na rynku spotkać można modele z otworem tylnym lub bocznym, szufladą wrzutową, wrzutnią bębnową lub z otworem górnym. Sejfy wrzutowe są wyposażone najczęściej w zamek elektroniczny oraz specjalny system bezpieczeństwa, który polega między innymi na opóźnieniu czasowym przy otwieraniu zamka. Solidne rygle uniemożliwiają sforsowanie, a progi w obrysie drzwi stanowią ochronę przed ogniem.

Sejf a kasa pancerna

Można powiedzieć, że kasa pancerna to taki duży sejf, mający jeszcze wyższy poziom zabezpieczeń. Kasy pancerne dają możliwość przechowywania bardzo dużej ilości gotówki, tajnych dokumentów, czeków i weksli. Nie są przeznaczone do użytku domowego. Spotkać je można w bankach, korporacjach i instytucjach publicznych. Są praktycznie niezawodne – wyposażone w specjalny system zabezpieczeń, antywłamaniowe rygle w drzwiach, zaawansowane technologicznie zamki elektroniczne i mające wielowarstwową konstrukcję są całkowicie odporne na sforsowanie.

Sejfy i kasy pancerne znajdziesz na naszej stronie.