Obecnie temat związany ze stosowaniem różnego typu ochrony przed wirusami oraz bakteriami jest obecny we wszystkich światowych mediach. Jednym ze sposobów przeciwdziałania infekcji jest zastosowanie podstawowych środków higieny. Bezpieczeństwo u podstaw jest bardzo ważne. Dlatego warto nosić w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wirusem chociażby maseczki antybakteryjne.

Stanowią one absolutne minimum niezbędne, aby zachować dystans wobec różnego typu drobnoustrojów, które drogą kropelkową mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. Ponadto warto zaopatrzyć się także w odpowiednie rękawiczki. Jednak drogi oddechowe to pierwsza rzecz, o którą należy zadbać. Czy maseczka antybakteryjna jest skuteczna? Tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu!

Czy korzystanie z maseczki antybakteryjne ma sens?

Zdecydowanie tak! Jest to podstawowa forma ochrony przed drobnoustrojami, która przede wszystkim chroni osoby w otoczeniu noszącego przed wydzielinami z jego ust oraz nosa, a równocześnie ogranicza możliwość dostępu wirusów i bakterii do jego organizmu. Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens. Szczególnie w momencie, gdy opiekujemy się osobą chorą lub też sami jesteśmy zarażeni bądź podejrzewamy u siebie zakażenie.

Maska higieniczna jest skuteczna, jednak nie może być jedyną formą prewencji i higieny. Nie wolno zapominać o środkach komplementarnych takich jak mydło, bieżąca woda, ograniczenie kontaktu fizycznego oraz zapobiegawcze zachowanie dystansu wobec osób kichających lub kaszlących. Maseczka antywirusowa tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi pozwala zachować pewność, że nie dojdzie do zakażenia daną bakterią lub innym drobnoustrojem.

Dlaczego noszenie maseczek antywirusowych jest istotne?

Z jednego prostego powodu, maseczki higieniczne uniemożliwiają kontakt z wydzielinami przenoszonymi drogą kropelkową. W dwie strony. Od noszącego wobec osób trzecich i na odwrót. Już wiele lat temu rozpowszechniły się poza szpitalami i salami operacyjnymi. Obecnie stały się także codziennym elementem pracy w wielu różnych zawodach, a także w niektórych krajach są uważane za ozdobę, np. w krajach azjatyckich. Są skutecznym środkiem ograniczającym szerzenie się infekcji w czasie sezonów przeziębień, wirusów i grypy. Poza tym temat maseczek ochronnych w ostatnich kilkunastu latach znacznie zyskuje na zainteresowaniu.

Warto zaznaczyć, że Eksperci z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zalecają noszenie maseczek w przypadku jakichkolwiek większych sezonów zachorowań bądź pandemii. Zdrowe osoby zawsze potrzebują maseczek, w momencie gdy opiekują się osobą z podejrzeniem infekcji lub potwierdzoną infekcją, jeśli przebywają w tym samym pomieszczeniu.

Jak prawidłowo korzystać z maseczek antywirusowych?

Bardzo często do zakażenia dochodzi przez nieświadomość, że w czasie zakładania osłony na twarz, również jesteśmy narażeni na kontakt z drobnoustrojem. Maska antybakteryjna chroni, ale konieczne jest jej właściwe zakładanie, zdejmowanie i następnie utylizowanie.

Przed nałożeniem osłony należy dokładnie umyć, a następnie pokryć ręce preparatem zawierającym alkohol. Najlepiej płynem dezynfekującym w dowolnej formie. Jeśli chodzi o maseczki chirurgiczne należy znaleźć w jej górnej części stalową blaszkę, która musi zostać uformowana w ten sposób, aby przylegała szczelnie do górnej nasady nosa. Ponadto Jeśli maska wyposażona jest w gumki to należy je zaczepić na uszy. Maska higieniczna musi zakrywać całe usta, nos i podbródek. Nie może być żadnej wolnej przestrzeni między twarzą, powierzchnią ochronną.

W czasie używania nie powinno się dotykać rękami maski. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to niezwłocznie trzeba umyć ręce pod bieżącą wodą i wyczyścić preparatem alkoholowym o stężeniu od 50% do 80%. Oprócz tego, jeśli maseczka chirurgiczna chłonie wilgoć to po czasie, trzeba ją zmienić na nową. Pod żadnym pozorem nie wolno jednorazowych masek wykorzystywać wielokrotnie!

Czy warto kupić maseczkę antybakteryjną?

W czasie zwiększonej zachorowalności definitywnie warto. Kwestią sporną jest jednak ile przeznaczyć na taką formę ochrony. To zależy tak naprawdę od jakości towaru, sposobu wykonania, materiału oraz ilości warstw. Ponadto cena maseczek zostaje ustalona z góry i rośnie, gdy na rynku panuje niedobór danego towaru. Przez to produkty higieniczne takie jak maseczki higieniczne trafiają do klienta z kolosalną przebitką.

Koszt tego typu ochrony może być wyższy lub niższy w zależności od ilości warstw materiału, sposobu trzymania na twarzy lub po prostu czy jest ona jednorazowa, czy też nie. Maseczki przeciwbakteryjne zachowują maksymalną skuteczność w zależności od warunków użytkowania. Przykładowo, duża wilgotność obniża ich właściwości, gdyż z ust wydobywa się większa ilość skraplającej się pary, która zalega później w jej wnętrzu. Wydaje się, że zwykła włóknina nie jest w stanie ochronić przed wniknięciem drobnoustroju, wirusa lub grzyba do organizmu. Nie jest to prawda, gdyż stanowi barierę tego typu. Oprócz tego dobrze jest zastanowić się nad zakupem nieco droższego modelu, jeżeli ten oferuje np. szczelniejszą formę ochrony lub jest wykonany z materiału, który można dowolnie dezynfekować.