Bezpieczeństwo domu lub mieszkania, a także miejsca pracy i wielu innych pomieszczeń użytkowych to kwestia bardzo istotna. Na odpowiednie zabezpieczenie wybranego wnętrza składać się może wiele różnych czynników, a do absolutnie podstawowych i najprostszych zaliczyć należy zamki do drzwi. To jednak, co określamy mianem zamka, jest w rzeczywistości najczęściej nie jednym elementem, a duetem ściśle współpracujących ze sobą części. Pierwsza z nich to część główna, czyli zasuwnica, druga natomiast to wkładka do zamka.

Wkładka do zamka – najważniejsze informacje

Wkładki do zamków drzwiowych to podstawowe akcesorium, odpowiadające za ich bezpieczeństwo i właściwe funkcjonowanie. Odpowiednio dopasowana wkładka to solidne i niezawodne zabezpieczenie, które skutecznie uniemożliwia uszkodzenie czy kradzież zamka, jak również jego otwarcie za pomocą wytrycha. Mimo iż charakteryzuje się stosunkowo prostą budową i nieskomplikowanym mechanizmem funkcjonowania, odznacza się również wysoką efektywnością działania. Z tego też powodu nierzadko stanowi jedyny element zabezpieczający drzwi oraz wnętrze, do których prowadzi. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne wkładki do drzwi mogą stanowić również doskonałe uzupełnienie innych rodzajów zabezpieczeń. Mogą być one stosowane wraz z nowoczesnymi alarmami, zamkami elektronicznymi oraz automatycznymi samozamykaczami.

Wkładki do drzwi – budowa

Wkładka do drzwi to popularne akcesorium, powszechnie stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i pomieszczeniach użytku publicznego. Na rynku znaleźć można kilka osobnych kategorii wkładek, zróżnicowanych między innymi pod kątem ich budowy. Mimo nieznacznych różnic w konstrukcji mechanizm zdecydowanej większości wkładek opiera się na kilku podstawowych elementach. Są to: korpus, zastawki, zabierak lub zębatka oraz zaślepki. W zależności od rodzaju wkładki, w jej budowie znaleźć się mogą różnego typu zastawki. Mogą to być między innymi zastawki wałeczkowe, w różnej ilości oraz zastawki blokujące główne i poziome.

Rodzaje zastawek do zamków drzwiowych

Wszystkie dostępne na rynku, a także w asortymencie sklepu Biuro Market wkładki podzielić możemy na kilka podstawowych kategorii. Mogą one różnić się między sobą wspomnianą już budową, ale również kształtem, mechanizmem działania oraz przeznaczeniem. Inne bowiem wkładki najlepiej sprawdzą się w przypadku zamków wpuszczanych, inne natomiast będą odpowiednie do modeli nawierzchniowych.

Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem wkładki do drzwi jest wkładka bębenkowa. Charakterystycznym elementem jej budowy jest specjalny bębenek, który determinuje odpowiednie ustawienie zapadek wyłącznie w przypadku włożenia do zamka właściwego klucza. Jeśli zastosuje się inny klucz lub wytrych, obrób wkładki, a co za tym idzie także otwarcie drzwi, nie będzie możliwe. Wkładki bębenkowe o prostej, lecz skutecznie działającej budowie, podzielić możemy dodatkowo na dwie pomniejsze kategorie. Są nimi wkładki do zamków drzwiowych cylindryczne oraz profilowe. Pierwsze z nich stosuje się najczęściej w zamkach nawierzchniowych. Spośród wszystkich modeli cylindrycznych wyróżnić możemy wkładki o profilu euro, szczególnie popularne i często używane w naszym kraju, a także modele owalne, znane również pod nazwą wkładek skandynawskich.

Druga podgrupa wkładek bębenkowych, wkładki profilowe, to modele, które stosuje się w połączeniu z zamkami wpuszczanymi. Modele te odznaczają się prostą i skuteczną, ale również bardzo zróżnicowaną budową. Spośród wszystkich wkładek profilowych wyróżnić możemy bowiem modele podwójne, z gałką oraz półwkładki. Zarówno półwkładki, jak i modele z gałką dzielą się natomiast na wkładki symetryczne i asymetryczne o równej lub nieregularnej budowie. Pierwsze z nich wyposażone są w dwa równej długości pnie, drugie z kolei posiadają pnie o innych długościach. Wkładki symetryczne to między innymi modele 30/30mm, 45/45mm czy 50/50mm, z kolei niesymetryczne – 55/65mm czy też 45/50mm.

Jak wybrać wkładkę do zamka?

Aby mieć absolutną pewność, że wkładka do drzwi będzie spełniać swoje najważniejsze funkcje, gwarantując tym samym odpowiednie zabezpieczenie wybranego wnętrza, konieczne jest jej właściwe dopasowanie. Kluczowe jest tu dostosowanie wkładki do rodzaju oraz rozmiaru drzwi i zamka, jak również mechanizmu jego działania. Warto zwrócić również uwagę na to, czy wkładka ma działać jako zabezpieczenie samodzielne, czy też jako część systemu master key.

Bardzo ważne jest także wybranie wkładki o odpowiedniej jakości i klasie wykonania. Tylko pochodzące od sprawdzonych i zaufanych producentów modele będą odznaczać się należytą efektywnością działania, niezawodnością oraz trwałością. Wybierając wkładki do zamków drzwiowych, warto zwrócić uwagę na modele takich marek jak Mul-T-Lock, Assa Abloy czy Icon.