W przypadku sezonów chorobowych, a tym bardziej epidemii czy pandemii, niezbędne jest stosowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, które pozwolą nie zachorować i cieszyć się dobrym zdrowiem. Do tych najczęściej wymienianych zaliczana jest maska chirurgiczna, która na co dzień stosowana jest przede wszystkim przez personel medyczny. Czy można wykorzystać ją również w ochronie przed wirusami i czy jej zakup jest w ogóle możliwy? Sprawdźmy!

Maska chirurgiczna, czyli sposób na bezpieczną pracę…

Maska chirurgiczna nazywana jest również medyczną – to produkt, którzy tworzony jest w oparciu o normy polskie i europejskie i którego zadaniem jest ochrona lekarzy oraz innych pracowników szpitali, gabinetów medycznych, przychodni, a nawet salonów kosmetycznych, przed różnego rodzaju drobnoustrojami. Sprawdzają się doskonale podczas zabiegów i operacji, a także opieki nad pacjentem, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi.

Dzięki temu, że maski chirurgiczne skutecznie chronią drogi oddechowe przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami różnego typu, mogą być także stosowane przez pacjentów w celu ochrony przed infekcjami. Są więc bardzo uniwersalne w zastosowaniu.

…i doskonałą ochronę przed wirusami!

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie jest więc oczywista – maska chirurgiczna może pełnić rolę maski antywirusowej i być stosowana przez każdego z nas, również poza terenami placówek medycznych. Wysokiej jakości produkt tego typu, wykonany ze specjalnych materiałów i posiadający kilka warstw, pozwoli Ci znacząco zminimalizować ryzyko infekcji – w ten sposób możliwe będzie ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów wydychanych do otoczenia (w tym wirusów).

Maska antywirusowa jest zatem doskonałym rozwiązaniem zarówno w sezonie grypowym, jak i podczas epidemii czy pandemii – powinna stać się nieodłącznym elementem każdego, kto jest zagrożony infekcją.

Maska antywirusowa – 5 najważniejszych korzyści

Jeżeli wciąż zastanawiasz się czy maseczki chirurgiczne to dobry pomysł, sprawdź 5 najważniejszy zalet najlepszych masek – dzięki nim będziesz również wiedzieć czym kierować się podczas poszukiwania odpowiednich środków ochrony tego typu.

Skuteczna ochrona przed wirusami i zanieczyszczeniami

Najlepsze maseczki chirurgiczne tworzone są z delikatnej, ale niezwykle wytrzymałej włókniny i stosuje się w nich kilka warstw skutecznie chroniących przed zewnętrznymi zagrożeniami. Chcąc zainwestować w produkt sprawdzony, postaw np. na taki, który posiada dwie warstwy zewnętrzne (osłonowe) i jedną wewnętrzną (filtracyjną). Szukaj także masek ochronnych, które doskonale filtrują zanieczyszczenia i bakterie (na poziomie BFE >98%) – wtedy zyskasz niemal pewność, że nic zagrażającego zdrowiu nie przedostanie się do Twojego układu oddechowego.

Komfort noszenia

Niekiedy maski chirurgiczne należy nosić przez wiele godzin, dlatego też muszą być one bardzo wygodne – zwykle posiadają specjalne gumki naciągane na uszy, dzięki czemu są stabilne, a ze względu na zastosowanie odpowiednich materiałów i specjalnemu sztywnikowi, świetnie przystosowują się do kształtu twarzy. Co więcej – wysoka przepuszczalność powietrza daje możliwość swobodnego oddychania, przy jednocześnie mniejszym skraplaniu wydychanego powietrza. Możesz mieć również pewność, że maseczka nie będzie miała nieprzyjemnego zapachu (jest zwykle bezwonna).

Brak skutków ubocznych

Wysokiej jakości maski antywirusowe wykonywane są z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów i pozbawione są takich, które mogłyby powodować pewne skutki uboczne – np. lateksu czy włókna szklanego. Są także hipoalergiczne, a więc w pełni bezpieczne zarówno dla alergików, jak również osób posiadających wrażliwą skórę twarzy.

Szerokie zastosowanie

Maski chirurgiczne, jak wspomnieliśmy wcześniej, można stosować w różnych celach – doskonale sprawdzą się:

  • do ochrony personelu oraz pacjentów placówek medycznych i salonów kosmetycznych,

  • do powstrzymywania rozprzestrzeniania się wirusów i ochrony przed różnego rodzaju infekcjami,

  • do zabezpieczania przed zarażeniami drogą kropelkową, do czego może dochodzić szczególnie przy kontakcie z innymi ludźmi,

  • do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami i pyłem.

Są przy tym powszechnie dostępne (zwykle w zestawach liczących kilkadziesiąt masek antywirusowych) i niedrogie, więc każdy z nas ma możliwość ich zakupienia.

Jakość potwierdzona certyfikatami

Inwestując w sprawdzoną i cieszącą się dobrymi opiniami maseczkę chirurgiczną masz pewność tego, że stawiasz na produkt certyfikowany. Każdy musi bowiem spełniać wytyczne polskie oraz europejskie, a do tego być dostosowany do różnego rodzaju norm (np. EN149:2001 + A1:2009). W ten sposób inwestujesz w doskonałą ochronę każdego dnia!

Jeżeli więc chcesz zapewnić sobie skuteczną ochronę przed chorobą, zaopatrz się w wysokiej jakości maski antywirusowe. A do tego ogranicz kontakt z innymi osobami (szczególnie tymi z podejrzeniem choroby) do absolutnego minimum – wtedy zachowasz cenne zdrowie!