Wydawałoby się, że wyposażenie biurowe lub meble socjalne są trudne do dopasowania w kontekście przestrzeni pracowniczej. Prawda jest taka, że bardziej skomplikowane bywa zagospodarowanie miejsc przeznaczonych do edukacji dzieci. Meble szkolne wbrew pozorom muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymogów, które niejednokrotnie są o wiele bardziej szczegółowe niż te dotyczące mebli BHP. Rozmiar każdego dopasowany musi być do kategorii wiekowej, rodzaju szkoły, musi być wytworzony z odpowiedniego materiału, a sposób wykonania i wykończenia nie mogą odbiegać od norm ściśle przewidzianych przez prawo. Ponadto jest to jedynie część wytycznych, które spełnić muszą szafki szkolne lub stoliki oraz ławki szkolne. Meble metalowe i drewniane mają zapewnić dzieciom między innymi na komfort, ale także bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do nauki. Gdzie można takie meble kupić? Jakich producentów wybierać? Czy meble socjalne są odpowiednie do wykorzystania w charakterze szkolnych? Tego dowiesz się właśnie w niniejszym artykule!

W jaki sposób wybrać meble szkolne pod kątem wzrostu uczniów?

Każda ławka szkolna lub stolik powinien posiadać oznaczenia. Zasady doboru mebli szkolnych w zależności od wzrostu ucznia muszą być w tym aspekcie z normą PN-EN 1729-1:2007. Wyznacza ona poszczególne kategorie miar przyporządkowanych do wzrostu uczniów w szkołach podstawowych, średnich i wyższych. Dla dzieci o wzroście od 800 do 950 mm zaleca się siedziska do 210 mm. Z kolei stoły powinny mieć wysokość do 400 mm. Dla dzieci wyższych o wzroście nie przekraczającym 1160 mm zaleca się zakup krzeseł o wysokości siedziska do 260 mm. Stoliki szkolne natomiast muszą posiadać maksymalnie 460 mm. Meble szkolne dla najmłodszych powinny mieć oznaczenie w kolorze białym lub pomarańczowym. W tym standardzie znajduje się szerokie spektrum mebli szkolnych najlepiej z reguły jest dokładnie przeczytać opis konkretnego elementu wyposażenia. Dla dzieci o wzroście pomiędzy 1740 i 2070 mm oraz wyższym polecane są krzesła o wysokości siedziska do 510 mm, natomiast a stoliki szkolne o wysokości do 820 mm będą wprost idealne. Z kolei kolor oznaczenia siedzisk powinien być brązowy.

Gdzie i od jakiego producenta najlepiej kupić meble szkolne?

W tym aspekcie polecamy przede wszystkim Meble Teo. Dlaczego? Z prostej przyczyny, a mianowicie zapewniamy dostęp do szerokiego spektrum produktów, które pozwalają specjalistycznie wyposażyć w zasadzie dowolną przestrzeń szkolną. Meble metalowe w naszym asortymencie dostosowane są idealnie do wytycznych rady ministrów. Polecamy pod tym kątem produkty Malow. Jest to polska firma, która od lat zajmuje się produkcją mebli szkolnych, a także tych przeznaczonych do wyposażenia typowo przestrzeni pracowniczych. Warto zaznaczyć, że nie są to zwykłe meble metalowe. Każdy produkt tej firmy dostosowany jest idealny do implementacji w szkołach i zakładach produkcyjnych. Wszystkie elementy wyposażenia powstają więc z trwałych i bezpiecznych materiałów. Natomiast wykończenia są idealnie profilowane pod tym kątem, aby meble szkolne nie miały żadnych ostrych krawędzi lub elementów, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla dziecka. Meble szkolne spełniają więc bazowo szereg wymogów, czyli posiadają niezbędne certyfikaty i produkowane są w zgodzie ze standardami zdeterminowanymi przez UE.

W jakie szafki szkolne lub stoliki zainwestować?

Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, co konkretnie będzie nam potrzebne. Jeśli chcemy kupić meble do szkoły, to nie wystarczy udać się do popularnej sieciówki lub standardowego salonu meblowego. Nie posiadają one bowiem w asortymencie odpowiednich produktów. Wyposażenie przestrzeni szkolnych można kupić tylko w wybranych firmach. Można także skorzystać z oferty Biuromarket, gdyż zajmujemy się dystrybucją produktów sprzedawanych przez wyspecjalizowane firmy. Ważne jednak, aby każdy sprzęt pochodził od odpowiedniego producenta i spełniał normy wyznaczone przez prawo. Bez tego bowiem nie będzie możliwe zapewnienie dzieciom odpowiedniego bezpieczeństwa oraz ochrony przed przypadkowymi zagrożeniami. Szafki szkolne, stoliki lub krzesła szkolne muszą powstać w 100% zgodnie ze standardem opisanym przez przepisy prawne. W innym wypadku nie mogą być wykorzystywane w przestrzeni szkolnej przez dzieci. Jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, to działania tego typu z pewnością będą surowo karane.

Jakie cechy powinny posiadać meble szkolne?

Meble metalowe przeznaczone do użytku szkolnego muszą być stabilne i bezpieczne. Nie wystarczy, że spełniają standardy pod względem rozmiaru. Parametry są bardzo ważne nie tylko na papierze, ale i w praktyce. Meble szkolne powinny być także w dobrym stanie technicznym. Stare i zużyte modele bezwzględnie powinny podlegać utylizacji. Blaty, siedziska i oparcia nie mogą chwiać się, dygotać i nie mogą być częściowo zniszczone tzn. połamane, czy pęknięte. Po pierwsze istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko spadnie z takiego elementu wyposażenia lub w najgorszym wypadku skaleczy się o wystający fragment. Meble szkolne mają zapewniać uczniom w czasie lekcji i innych zajęć jak największy komfort w nauce – dlatego ich przemyślany wybór jest tak istotny.