Co to jest zamek elektroniczny RFID?

Zamki RFID jest innowacyjnym systemem otwierania, który składa się z dwóch części: karty RFID oraz czytnika RFID. Sama karta również składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest mikroprocesor przechowujący dane, takie jak unikalny identyfikator. Drugim jest antena – najczęściej przyjmuje postać zwiniętego przewodu do odbierania i przekazywania danych. Jego obsługa jest natomiast dziecinnie prosta i zależna od typu zamku. Może być jednoetapowa lub składać się z dwóch czynności do wykonania.

Jakie są typy zamków RFID?

Jakie są rodzaje zamków i jak je obsłużyć? Odpowiedź znajduje się poniżej!

Zamek elektroniczny Sola RFID

Ma postać podłużnego panelu, na którym narysowany jest kluczyk. To od jego wciśnięcia należy zacząć otwieranie drzwiczek. Następnie wystarczy przyłożyć kartę dedykowaną do tego zabezpieczenia i przekręcić uchwyt. W ten sposób zwalnia się zamontowane zabezpieczenie i można się dostać do swoich osobistych rzeczy lub pomieszczenia. Warta docenienia jest uniwersalność tego rozwiązania i łatwość obsługi. Bateria zamontowana w urządzeniu jest niezwykle żywotna i wystarczy wymieniać ją co kilka miesięcy, a nawet lat w zależności od tego jak często otwiera się zamek. Pięcioletnia gwarancja dołączona do tego produktu jest formą zapewnienia o najwyższej jakości wykonania i niezawodności sprzętu. 

Elektroniczny zamek z klawiaturą Sola Keypad

Drugi typ zamka jest równie intuicyjny w obsłudze i jest dodatkowo wyposażony w klawiaturę do wpisywania kodu. Ta forma zabezpieczenia daje Ci dwa alternatywne sposoby na otwarcie drzwi. Pierwszy sposób jest taki sam jak w poprzednim przykładzie, czyli kolejno należy wcisnąć kluczyk, przyłożyć kartę RFID (lub breloczek czy opaskę) i przekręcić uchwyt. W tym przypadku możliwe jest zastąpienie fizycznego przyłożenia czytnika do odbiornika i zastąpienie tego etapu wpisaniem czterocyfrowego kodu. Jest to niezawodne rozwiązanie, które potwierdza gwarancja obowiązująca aż 5 lat. Nie musisz się też martwić o baterie, gdyż ich żywotność wynosi ok. 180 000 cykli, dlatego wymiana może być konieczna po długim czasie użytkowania.

Jak wygląda montaż i obsługa zamka RFID?

Dużą zaletą zamków RFID jest mnogość ich konfiguracji i możliwość instalacji odbiornika w pozycji pionowej i poziomej oraz lewostronnej i prawostronnej. Daje to szansę zastosowania tego rozwiązania na niemal każdej powierzchni, także bardzo wąskiej. Montaż powierzchniowy pozwala natomiast na szybką i prostą wymianę baterii, nie wymagającej demontażu całego zamka. Elementem podlegającym konfiguracji jest też tryb działania i przypisani użytkownicy do odbiornika. Można bowiem do jednej zamka przydzielić jedną kartę RFDI, która jest w stanie pokonać zabezpieczenia. Jest jednak możliwość konfiguracji urządzenia w ten sposób, by korzystało z niego kilka osób. Możesz na przykład współdzielić szafkę na siłowni z koleżanką lub niezależnie od partnera otworzyć skrytkę z dokumentami.

Jak zakodować zamek RFDI?

Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi, jednak etap wstępnych ustawień jest niezwykle prosty w obsłudze. Odbywa się on za pomocą specjalnego klucza programującego, który dołączony jest do zamka. Następnie wystarczy wybrać czterocyfrowy klucz i przypisać odpowiednią kartę RFDI. Cały proces nie powinien zająć Ci więcej niż minutę. To niezbyt długo jak na stabilne i trwałe zabezpieczenie, nieprawdaż? Dodatkowo istnieje możliwość wyrobienia klucza master. Jest to niezwykle istotne, gdy zgubi się klucz lub zapomni kod. Rozwiązanie to jest popularnie stosowane w miejscach publicznych, w których konieczny jest dostęp do wszystkich szafek czy skrytek.

Dla kogo przeznaczone są zamki elektroniczne typu RFDI?

Zamki RFDI to rozwiązanie dla każdego miłośnika nowoczesnych rozwiązań, które łączą w sobie cechy ergonomii, prostoty i oryginalnego designu. Produkt jest dostosowany do osób niedosłyszących lub z wadami wzroku. Nadając sygnały dźwiękowe i wizualne, informuje użytkownika o zwolnieniu blokady zabezpieczającej i otarciu drzwiczek. Prócz niezaprzeczalnej funkcjonalności i trwałości wykonania, warto byś docenił też wygląd tego urządzenia. Wykończenie ze szczotkowanego niklu i nowoczesne panele nadają ciekawą formę, którą doceniają nawet najbardziej wymagający Klienci. Dodatkowo zamek RFDI jest odporny na kurz i wilgoć, co potwierdzono stopniem ochrony IP55. Biorąc pod uwagę wszystkie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, okazuje się, że możesz otrzymać produkt idealny, który za niewielką cenę może być Twój!