Z jakich rodzajów sejfów korzystają supermarkety i lokale usługowe?

Sklepy, hipermarkety i wspomniane stacje paliw korzystają z sejfów wrzutowych i sejfów kasjerskich. Ograniczają one prawdopodobieństwo kradzieży lub napaści. Dodatkowo sejfy te zniechęcają kogokolwiek do próby dokonania przestępstwa. Jakie sejfy domowe i biurowe sprawdzą się także w sklepie? Które kasy pancerne są warte uwagi? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Jakie zabezpieczenia są niezbędne w prowadzeniu biznesu?

W przypadku bardziej dochodowych przedsiębiorstw alarmy, monitoring, a także zamki elektroniczne to podstawa. Jednak przed zakupem takich zabezpieczeń trzeba przemyśleć odpowiednią inwestycję w sejfy domowe i biurowe. Wszystko zależne jest jednak od tego, jak duży dzienny dochód jest generowany w firmie. W przypadku większych zysków konieczne jest zamówienie i montaż kasy pancernej przeznaczonej do zabezpieczenia w szczególności placówek o wysokim obrocie. Dodatkowo w lokalach usługowych, które nie wymagają np. rozmieniania pieniędzy – rozwiązaniem mogą okazać się tzw. sejfy wrzutowe.

Czy monitoring i alarm zastąpią kasę pancerną?

Niestety nie. Głównie z tego względu, że wartościowe przedmioty nie mogą zostać pozostawione bez zabezpieczenia. Bez odpowiedniego sejfu lub zamykanego pojemnika bezsensowny jest montaż samozamykaczy i zamków elektronicznych. Konieczny jest w takiej sytuacji zakup kasy pancernej, w której umieścimy gotówkę, dokumenty, wartościowe przedmioty czy laptopy. Sejf kasjerski sprawdzi się natomiast lepiej w typowych obiektach sprzedażowych, m.in. w supermarketach i na stacjach benzynowych, które wymagają częstego opróżniania sejfów kasjerskich. Te często występują w parze z sejfami wrzutowymi. Gotówka powyżej ustalonego limitu jest umieszczana we wnętrzu sejfu wrzutowego i nie da się jej z powrotem wyciągnąć.

Kasa pancerna czy zwykły sejf w kantorze lub lombardzie?

Lombardy i kantory generują bardzo duży przychód i charakteryzują się przechowywaniem wartościowych przedmiotów. Niektóre z nich nie mogą pozostawać widoczne. Konieczne jest chowanie ich we wnętrzu kas pancernych. Czasami jednak wystarczy zwykły sejf domowy i biurowy. Zdecydowanie kantor jako nieregularna forma generująca zyski wymaga odpowiedniego przewidywania. Trzeba przewidywać, że dochody mogą być bardzo wysokie i będą wymagać odpowiedniego zabezpieczenia. Pieniądze w lombardach z kolei często przyjmowane są w formie gotówki bądź przedmiotów w zastaw. Dlatego ważne jest, aby na początku zainwestować w sejf domowy i biurowy. Kasy pancerne mogą również się sprawdzić, jednak są zdecydowanie droższe i nie zawsze będą konieczne. Nie bez powodu najczęściej wykorzystywane są one w bankach lub kantorach. Kasy pancerne zapewniają najwyższy standard bezpieczeństwa, ale koszt ich zakupu przewyższa ceny sejfu domowego i biurowego nawet kilkukrotnie. Najlepiej jest więc na koniec dnia zamknąć gotówkę i cenne przedmioty na klucz lub kod PIN. Wystarczy do tego wydzielone pomieszczenia na zapleczu i sejf certyfikowany.

Kasa pancerna, sejf kasjerski czy też sejf domowy i biurowy?

Wiele w tym aspekcie zależy od budżetu i potrzeb. Kasy pancerne i sejfy wrzutowe są zdecydowanie większe i zajmują przez to wiele miejsca. W zamian oferują one jednak grubszy pancerz i lepsze zabezpieczenie przed włamaniem. Wyższa cena adekwatna często jest do klasy bezpieczeństwa charakterystycznej dla danego sejfu certyfikowanego. Kasy pancerne posiadają również rozwiązanie w postaci zamka elektronicznego, który ułatwi korzystanie z pojemnika wielu osobom naraz. Z perspektywy pracy w kantorze jest to bardzo dobry wybór. Większe i mocniejsze sejfy certyfikowane i kasy pancerne są powszechnie stosowane w instytucjach płatniczych oraz bankach. Czasami jednak zainwestowanie w mniejszy sejf domowy i biurowy będzie jak najbardziej wystarczające w przypadku mniejszych placówek.

Sejfy kasjerskie w supermarketach i hipermarketach

Kasy pancerne to drogie i skuteczne rozwiązanie. Niestety jest niepraktyczne w przypadku supermarketów bądź innych sklepów. W sklepach dobrym pomysłem jest przechowywanie środków pieniężnych w sejfach kasjerskich. Do tego przydają się sejfy wrzutowe, które pozwalają jedynie na wprowadzenie gotówki do ich wnętrza. Natomiast tylko i wyłącznie manager ma dostęp do wnętrza sejfu wrzutowego. W razie napadu pieniądze zgromadzone w dużej ilości w sejfie kasjerskim nie stanowią dodatkowego zagrożenia dla ekspedienta.