W obecnych czasach kwestie związane z bezpieczeństwem to absolutna podstawa. Firmy nie bez powodu inwestują pieniądze w zabezpieczenia oraz nowoczesne systemy oparte na elektronice. Do niedawna powszechne były manualne zamki kluczowe, samozamykacze bądź wkładki do drzwi. Jednak aktualnie takie rozwiązania powoli wychodzą z użycia. Dlaczego? Stały się po prostu mniej skuteczne w stosunku do swoich cyfrowych odpowiedników. Stróżowie nocni oraz dozorcy dzisiaj są zastępowani monitoringiem. Z kolei ochrona budynku coraz częściej zostaje uszczuplona, a na jej miejsce przychodzi alarm, który włącza się w przypadku włamania. Dopiero wtedy służby podejmują interwencję i nie muszą w ten sposób pełnić cały czas służby na obiekcie. Zdecydowanie zmniejsza to koszty utrzymywania systemów alarmowych, a także jest generalnie bardziej efektywne z perspektywy czasu. To samo dotyczy także funkcji, którą przez wiele lat sprawował woźny lub stróż. Dzisiaj jego rolę przejmują depozytory na klucze. Szafki metalowe pozwalają wygodnie zredukować budżet o jedno stanowisko. Odciążenie na poziomie jednego etatu jest bardzo duże, a tym samym opłacalne. Co w dzisiejszych czasach oferuje elektroniczny depozytor na klucze? Czy faktycznie warto zastanowić się nad jego zakupem? Czy szafka na klucze wystarczy? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule! Sprawdź!

Dlaczego dzisiaj lepiej inwestować w szafkę na klucze niż człowieka?

Przede wszystkim ze względu na proste koszty utrzymania. Inwestycja zapewnia naprawdę sprawne zarządzanie kluczami i udostępnia je jedynie wybranym osobom. Ponadto w przypadku wielu firm pozwala w ogóle wprowadzić jakikolwiek system, który będzie odpowiadał za monitorowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń. Z perspektywy przestrzeni pracowniczych oraz firmowych wcale nie jest to tak błaha kwestia. Systemy alarmowe w mniejszych przedsiębiorstwach nie istnieją lub są z reguły dość średniej  jakości, dlatego samodzielnie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Odpowiedzią na potrzeby rynku w aspekcie zabezpieczeń są więc szafki na klucze  lub też nieco bardziej zaawansowane depozytory na klucze. Urządzenia tego typu to po prostu zabudowane lub montowane na ścianie pojemniki zamykane na kluczyk lub elektroniczny zamek. Jakie są korzyści montowania takich systemów? No cóż, okazuje się, że dosyć spore.

Czym jest depozytor na klucze oraz co daje jego zakup z perspektywy praktyki?

Depozytor kluczy to jeden z systemów, który przeznaczony jest nie tylko do ich bezpośredniego przechowywania, ale ma na celu zoptymalizowanie procedur przydzielania dostępu. W praktyce manualny system alarmowy odpowiada za sygnalizowanie zagrożenia, z kolei prosta metalowa szafka na klucze ma na celu przeciwdziałać włamaniom, kradzieży własności materialnej oraz niematerialnej w postaci np. danych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, obecnie możliwe jest także przydzielanie autoryzacji do pomieszczeń. Elektroniczne depozytory kluczy to zdalnie obsługiwane urządzenia przeznaczone do zarówno wydzielania fizycznych wersji, jak i specjalnych pinów lub kart magnetycznych. Całość otwierana jest zdalnie lub przy pomocy kodu. Istnieją także wersje dostosowane do przydzielania kluczy jedynie przy okazaniu specjalnego chipa, który otwiera zamek szafki na klucze. Inną kwestią jest tzw. jest protokołowanie poszczególnych operacji z wykorzystaniem urządzenia. Elektroniczny depozytor na klucze pozwala na zapisywanie dokładnej daty i godziny pobierania konkretnych kluczy. Szafki na klucze oraz ich cyfrowe odpowiedniki zapisują specjalnie dane i pozwalają na archiwizowane kto, kiedy i po co pobrał dany klucz. Wydruki mogą być wydawane zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Klucz elektroniczny, który zbyt długo pozostaje poza depozytorem, generuje alarm informujący o zaistniałej sytuacji administratora urządzenia.

Dla kogo dedykowane są takie szafki metalowe na klucze w wersji elektronicznej?

W zasadzie skrytka na klucze to bardzo praktyczne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w zasadzie wszędzie. Pozwala ono na ochronę mienia w przypadku bardzo zróżnicowanych obiektów. Szczególnie przydatne okazują się z perspektywy średnich i większych przedsiębiorstw. Pod kątem mniejszych firm zastosowanie znajdą zwykłe metalowe szafki na klucze, gdyż te z reguły mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię i nie wymagają magazynowania większej ilości. Najlepiej meble metalowe tego typu spełniają swoją funkcję w biurowcach. Jednak zastosowanie okażą także w różnego rodzaju fabrykach, zakładach produkcyjnych oraz przy liniach montażowych. Czy warto zakupić elektroniczny depozytor? Z reguły zawsze tak, gdyż jest to inwestycja na ograniczenie kosztów po stronie kupującego. W końcu koszty rzędu kilkuset złotych potrafią ograniczyć etat generujący z perspektywy lat o wiele większe sumy po stronie przedsiębiorcy. Wystarczy wybrać odpowiedni model i cieszyć się z masy benefitów, które generuje.