Wybór krzesła biurowego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Mimo tego pozostaje kwestią niezwykle istotną. Nie może być kwestią przypadku, gdyż spędzamy w nim co najmniej 8 godzin dziennie przez cały tydzień. Natomiast jeśli przychodzimy później do domu i znowu siadamy przed ekranem komputera, aby zaznać nieco relaksu, to bezsprzecznie nasz kręgosłup może odmówić nam posłuszeństwa. Zresztą nie bez powodu. Stabilizacja spada bowiem na odcinek szyjny, a także dolne plecy. Dlatego warto przemyśleć zakup odpowiedniego fotela biurowego zarówno do własnego domu, jak i przestrzeni firmowej. Zależy Ci na własnym zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu? Doskonale! Podpowiemy Ci jak zrobić to w praktyce!

Czemu zakup fotela biurowego jest taki istotny?

Jeśli zależy Ci na komforcie w pracy, a także zaraz po niej, to dbałość o odpowiednie siedzenie jest niezwykle istotna. Praca biurowa to w 100% obowiązki wykonywane w pozycji siedzącej, a jak wiadomo, organizm jest przystosowany przede wszystkim do ruchu. W tym aspekcie bardzo ważne jest, aby w dłuższej perspektywie zminimalizować nacisk na lędźwie, a także kark, które amortyzują z reguły cały kręgosłup w tym czasie. Brak fotela biurowego dopasowanego do naszych indywidualnych preferencji może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Źle dobrane krzesło biurowe już po paru godzinach odbije się na nas bólami głowy, a także koniecznością wstawania, aby po prostu rozprostować zesztywniałe plecy. Natomiast lista na tym się nie kończy. Brak konsekwencji przy wyborze odpowiedniego wyposażenia biurowego skutkować może dyskomfortem w okolicy:

  • karku,
  • barków,
  • kolan,
  • łydek,
  • lędźwi.

Nieodpowiednia pozycja siedząca przez kilka lat może prowadzić do bardzo ciężkich w leczeniu problemów z mięśniami. W szczególności, że rehabilitacja bywa bardzo mocno niekomfortowa i będzie zajmować nasz czas, który moglibyśmy spędzić inaczej np. w gronie rodzinnym. Problemy z koncentracją natomiast będą powodować spadek efektywności przy wykonywaniu poszczególnych tasków. Wybór odpowiedniego mebla biurowego jest więc naprawdę kwestią newralgiczną. Ponadto ergonomia w miejscu pracy jest podstawą do sukcesu. Jeśli podliczysz wszystkie przerwy na rozprostowanie mięśni, to zobaczysz, ile mógłbyś w tym czasie zakończyć zadań w wygodnym krześle biurowym.

Jaki fotel biurowy wybrać?

Odpowiedź jest zarazem prosta, jak i nie. Zakup mebli metalowych, których docelowym miejscem użytkowania będzie miejsce pracy, powinien być wykonywany z naciskiem na solidne biurko pracownicze i wygodne krzesło biurowe. Ponadto warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy każdy z zakupionych elementów wyposażenia posiada regulację do potrzeb każdego pracownika z osobna. Tutaj konieczne jest, aby mieć świadomość, że niska osoba ma zupełnie inne preferencje i potrzeby niż wysoka. Wysokość siedziska, podłokietników, a także oparcia musi być idealnie dopasowana do każdego. Ponadto dobrze jeśli zakupiony model posiada poduszki pod lędźwie i kark, gdyż te wznoszą komfort użytkowania na zupełnie inny poziom.

Dobre krzesło powinno być wyposażone również w mechanizm dynamicznego siedzenia, który pozwala na bujanie się lub zablokowanie siedziska idealnie w jednej pozycji. Poza tym ergomultiblock sprawi także, że siedzisko, jak również oparcie aktywnie będą podążały bezpośrednio za ruchami osoby siedzącej. Fotel biurowy automatycznie dopasowuje się do ciała siedzącego. Dzięki temu zyskujemy 100% pewność, że wystarczy jedna dwie przerwy na kilka godzin nieprzerwanej pracy.

Czy materiał krzesła biurowego ma znaczenie?

Zdecydowanie tak! Skórzane krzesła biurowe będą zdecydowanie lepiej prezentowały się w przestrzeniach biurowych i są bardzo proste w czyszczeniu. Jednak powodować mogą pewien dyskomfort w ciepłe dni, gdyż mogą wywoływać nieco większą potliwość niż te materiałowe. Skóra naturalna nawet przy długim siedzeniu nie nagrzewa się ani nie klei. Natomiast syntetyk może wywoływać wyżej wspomniany dyskomfort. Tkanina bądź siatka są najczęstszym wyborem, jednak materiały nie zawsze są proste w czyszczeniu.

Jakie powinno być dobre krzesło biurowe?

Po pierwsze powinno być adekwatne możliwościami do ceny. Na rynku dostępnych jest szerokie spektrum produktów gamingowych, które nie są warte kosztów. Dlaczego? Wykonanie stoi z reguły na zdecydowanie niskim poziomie. Warto zainteresować się w tym aspekcie klasycznymi meblami biurowymi lub też fotelami premium, które będą spełniały swoje funkcje nawet z perspektywy lat regularnego użytkowania po kilka do kilkunastu godzin tygodniowo. Fotel powinien więc być stabilny i posiadać co najmniej pięcioramienną podstawę z kółkami. Musi posiadać wyprofilowany kształt oparcia, a także dobrze, jeśli posiada poduszki pod kark i lędźwie. Siedzisko musi mieć głębokość minimum 40 cm z zaokrąglonymi krawędziami. Podłokietniki zapewniać muszą podparcie przedramionom i zmniejszać obciążenie pracy nadgarstków. Natomiast zagłówek powinien być na poziomie potylicy i ustabilizować go w prawidłowej pozycji.