Wyposażenie domowego miejsca pracy nie należy najprostszych. Powodem jest to, że musimy to zrobić samodzielnie i nie jest nam ono z góry narzucone przez pracodawcę. Domowe biuro to miejsce, w którym dziennie spędza się kilka lub nawet kilkanaście godzin. Dlatego meble biurowe przeznaczone do pracy w zaciszu gabinetu muszą być przede wszystkim wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów.

By ten cel spełnić, meble powinny posiadać kilka cech, takich jak np. fotele biurowe z opcją regulacji kąta nachylenia, a także biurka z możliwością dostosowania do wzrostu i naszych gabarytów. Komfort w czasie pracy jest bardzo istotny z perspektywy koncentracji. Im wygodniejsze wyposażenie biura zakupisz, tym więcej czasu będziesz mógł spędzić na wykonywaniu obowiązków. Nie będziesz musiał robić częstych przerw w celu rozprostowania pleców i rozciągnięcia zdrętwiałych mięśni.

Czy warto kierować się wyglądem wyposażenia biurowego?

Zdecydowanie tak. O wiele lepiej pracuje się w otoczeniu, które jest przyjemne dla naszego oka. Dlatego wygląd mebli biurowych powinien być prosty i jak najbardziej profesjonalny. Z reguły warto postawić na klasyczne drewno, które pozwoli Ci bardziej skupić się na pracy. Wszystko jednak pozostaje w zależności od rodzaju pomieszczenia, które będziesz wykorzystywał jako biuro.

W wypadku mniejszego pokoju meble mogą być większe i bardziej indywidualne, ale muszą wtedy występować w ograniczonej ilości. Jeśli wolisz jednak postawić na większą przestrzeń, powinieneś ograniczyć się do wielofunkcyjnego biurka, które zmieści laptopa oraz dokumenty, i do wygodnego fotela biurowego. Warto również zwrócić uwagę czy możliwe będzie ustawienie wyposażenia biura w taki sposób, aby przestrzeń biurowa była jak najbardziej funkcjonalna i ergonomiczna. Ponadto powinna być dostosowana do charakteru działalności, którą wykonujesz, a także Twoich indywidualnych potrzeb.

Zwracaj uwagę na materiały i jakość wykonania mebli biurowych

Meble powinny być wykonane z płyt posiadających odpowiednie atesty, które gwarantuje zakup od sprawdzonych producentów. Niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością wykonania i bardzo często można natrafić na wyposażenie biurowe, które zacznie się rozpadać już po kilku miesiącach regularnej pracy. Szczególnie dotyczy to materiałów takich jak plastik i stal, które często nie posiadają odpowiednich atestów i nie oferują zbyt dużej wytrzymałości. W przypadku mebli metalowych bądź drewnianych warto zwrócić uwagę również na okucia. Wykonane z dobrej jakości surowców będą miały długą gwarancję – na co najmniej 4 lata. Ponadto obecność elementów wykonanych z chromu świadczy o tym, że w czasie produkcji wykorzystywane były metody i materiały stwarzające zagrożenie dla środowiska naturalnego. Lepiej w takim wypadku wybrać np. chrom ekologiczny.

W przypadku krzeseł i foteli biurowych dobrze jest zwrócić uwagę dodatkowo na to, z jakich tkaniny zostało wykonane. Nie warto kupować mebli biurowych, które nie są odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Pod kątem regularnej pracy będą one bowiem generować spore koszty i bardzo szybko przestaną wyglądać estetycznie.

O jakości mebli w dużej mierze świadczy wspomniana gwarancji producenta. Wyposażenie biurowe z wyższej półki będzie posiadało gwarancję minimum 3-letnią, z kolei krótszy okres gwarancyjny może oznaczać wykonanie, które niekoniecznie sprawdzi się w domowym biurze. W szczególności dłuższą gwarancję powinny mieć krzesła i fotele. Standardem jest w tym kontekście gwarancja na nawet 5 lat.

W jaki sposób wybierać meble do biura w domu?

Wykonanie mebli jest niezwykle istotną kwestią, jednak wykorzystane materiały to nie wszystko. Jakość łączenia elementów i ogólna estetyka designu jest równie ważna. W przypadku foteli biurowych i biurek dobrze jest zwrócić uwagę na ich stabilność. Najlepszym wyborem będą przede wszystkim te wyposażone w ogumienia. Ponadto są one najczęściej bardziej wytrzymałe. Biurka i krzesła biurowe powinny być wyposażone dodatkowo w odpowiedni stelaż umieszczony zaraz pod blatem. Zapewnia on solidność całej konstrukcji.

Krzesła i fotele w biurze domowym

Wybór odpowiedniego siedziska jest równie ważny jak zakup biurka. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę, a w drugiej kolejności na wytrzymałość mebla. Krzesło biurowe powinno być zarówno ergonomiczne, jak i posiadać szerokie spektrum możliwości dostosowania bezpośrednio do naszych potrzeb. Krzesła i fotele biurowe powinny być wyposażone w regulowane podłokietniki oraz poduszki zwiększające komfort dolnych pleców czasie siedzenia. Im bardziej wygodne będzie Twoje krzesło biurowe, tym więcej czasu spędzisz będąc skoncentrowanym na wykonywanej pracy. Jeśli kupisz tanie i źle dopasowane, to z pewnością będziesz częściej wstawał, a przez to rozpraszał się i gorzej wypełniał swoje zobowiązania.