Szafy metalowe to meble powszechnie używane do wyposażenia wszelkich pomieszczeń socjalnych. Niezależnie od swojej lokalizacji oraz charakteru miejsca, w którym są one używane, metalowe szafy stanowią wysokiej jakości, praktyczne meble, dzięki którym możliwe jest bezpieczne przechowywanie wybranych przedmiotów. W jakich miejscach szczególnie dobrze sprawdzają się szafy metalowe i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Dlaczego szafy metalowe są tak chętnie wybierane?

Wykonane z wysokiej jakości metalu szafy to coraz częściej wybierane elementy wyposażenia zarówno biur jak i różnego rodzaju pomieszczeń socjalnych czy miejsc użytku publicznego. Dzieje się tak głównie za sprawą wyjątkowej trwałości szaf oraz ich odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i próby sforsowania. Metalowa szafa, wyposażona w zamykane na klucz, lub zamek szyfrowy drzwi to gwarancja pełnego bezpieczeństwa dla przechowywanych w niej przedmiotów.

Co więcej, na rynku znaleźć można szeroki wybór metalowych szaf socjalnych, dzięki czemu z łatwością wybrać można model, który najlepiej odpowiadać będzie potrzebom danego miejsca. Metalowe szafy różnią się między sobą gabarytami, funkcjonalnością, sposobem zabezpieczeń oraz głównym przeznaczeniem. Wśród dostępnych na rynku modeli nawet najbardziej wymagający klient znajdzie ten, który spełniać będzie wszystkie jego oczekiwania.

Najczęstsze zastosowanie szaf socjalnych

Różnego rodzaju i wielkości szafy socjalne, wykonane z wysokiej klasy metalu, spotyka się w wielu miejscach. Są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, magazyny, hale produkcyjne, ale także szkoły, uniwersytety czy urzędy. Szafy socjalne można spotkać także w szpitalach oraz klinikach, jak również w różnych miejscach użytku publicznego - basenach, siłowniach, salach zabaw, czy galeriach handlowych.

Niezależnie od specyfiki miejsca, w którym się znajdują, szafy metalowe mają za zadanie przede wszystkim skutecznie chronić przechowywaną w nich zawartość.

Rodzaje metalowych szaf socjalnych

Wśród różnych modeli szaf socjalnych znaleźć można między innymi powszechnie używane szafy ubraniowe. Doskonale sprawdzają się one zarówno w zakładach pracy, gdzie konieczna jest zmiana obuwia, części lub całej odzieży, jak również w miejscach takich, jak siłownia, czy basen. Metalowe szafki ubraniowe znajdują zastosowanie także w szatniach szkolnych.

Najczęściej są to zamykane na zamek wąskie szafy - klasyczne lub w kształcie litery L - wyposażone w praktyczne haczyki oraz jedną lub kilka półek, umożliwiających wygodne ułożenie obuwia czy torby lub plecaka.

Innym rodzajem szaf socjalnych są szafki skrytkowe, które najczęściej znaleźć można w dużych zakładach pracy. Tego typu meble socjalne, składające się z kilku osobno zamykanych skrytek umożliwiają pracownikom bezpieczne przechowywanie swoich prywatnych, cennych przedmiotów. Metalowe szafki skrytkowe spotyka się również w galeriach handlowych oraz dużych sklepach. Dzięki nim możliwe jest wygodne i bezpieczne pozostawienie zakupów przed wejściem do kolejnego sklepu.

Szczególnym i wyjątkowo funkcjonalnym rodzajem socjalnej szafy metalowej jest szafa śniadaniowa. Mebel o charakterystycznej budowie doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju zakładach pracy, stołówkach, bufetach pracowniczych, ale także w zakładach karnych. Szafa śniadaniowa składa się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osobnych skrytek, przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych. Niewielkie komory często pełnią także funkcję skrytki na inne drobiazgi, takie jak portfel, klucze czy telefon. Ciekawym i niezwykle praktycznym rodzajem szafy śniadaniowej jest szafa, wyposażona w schowki posiadające okienka wykonane z pleksi. Umożliwiają one szybkie sprawdzenie zawartości skrytki bez konieczności jej otwierania.

Podobną budową i funkcjonalnością charakteryzują się socjalne szafy metalowe na telefony komórkowe. Składające się z licznych, niewielkich schowków, sprawdzają się przede wszystkim w dużych zakładach pracy, ale także w miejscach publicznych. Oprócz telefonu komórkowego, w skrytce schować można także gotówkę, portfel, klucze, zegarek, czy też niemal dowolny drobiazg, wymagający chwilowego zabezpieczenia.

Szafy socjalne to także meble, dzięki którym możliwe jest zachowanie odpowiedniego porządku i poziomu higieny w miejscu pracy, czy miejscu użytku publicznego. Szczególnym rodzajem szafy, która pełni w tym wypadku istotną rolę, jest szafa gospodarcza. Znaleźć ją można w pomieszczeniach socjalnych wielu miejsc, takich jak zakłady pracy, urzędy, sklepy, galerie handlowe, szkoły czy instytucje kultury. W każdym z tych miejsc mają za zadanie przede wszystkim ułatwić i usprawnić pracę osobie lub firmie zajmującej się utrzymaniem odpowiedniej czystości. Zamykane na klucz szafy wyposażone są w praktyczne półki, haczyki oraz funkcjonalne segmenty, dzięki którym możliwe jest przechowywanie w nich zarówno odzieży roboczej, jak i środków czystości oraz niezbędnych do pracy akcesoriów.

Wyjątkowym rodzajem szafy socjalnej jest także szafa strażacka. Jak sama nazwa wskazuje jest to mebel przeznaczony do użytku w konkretnym miejscu, jakim jest remiza. Szafa strażacka umożliwia wygodne i bezpieczne przechowywanie odzieży roboczej oraz niezbędnego sprzętu. Wyposażona jest w praktyczne półki, drążek oraz uchwyt na hełm.

Odpowiednie dopasowanie wysokiej jakości szafy socjalnej pozwoli na zwiększenie komfortu pracowników, uczniów, lub klientów, korzystających z danego miejsca użytku publicznego. Wybierając metalową szafę socjalną należy kierować się przede wszystkim jej pierwotnym przeznaczeniem, jakością, funkcjonalnością oraz stopniem i klasą zabezpieczeń.