Zabezpieczenie pomieszczeń, szafek biurowych, dokumentów, szafek socjalnych to obowiązek każdego pracodawcy, tak jak dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy. Jakie zamki wybierać, by przepisowo zabezpieczyć firmę?

Zapewnienie ochrony dotyczy zarówno ludzi, mienia jak i dokumentacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie zamków do poszczególnych stref i pomieszczeń. Zamontowanie w drzwiach zamków antywłamaniowych, zabezpieczenie bram wjazdowych, ochrona przetwarzanej dokumentacji zgodnie z przepisami RODO, zapewnienie pracownikom komfortowego miejsca do pracy, bezpieczeństwa rzeczy do nich należących i potrzeb socjalnych.

Szafy na dokumenty – jak zabezpieczyć?

Przeprowadzona w firmie analiza ryzyka, powinna wskazać poziom zabezpieczeń poszczególnych dokumentów, z uwagi na stopień ich bezpieczeństwa i ryzyko utraty. Takie oszacowanie wartości danych, rzutuje na sposób ich przechowywania. Najbardziej poufne informacje, kody, hasła, powinny znaleźć się w szyfrowanych sejfach. W przypadku, jeśli posiadany sejf czy kasa pancerna nie ma wbudowanego zabezpieczenia to odpowiednim rozwiązaniem będzie szyfrowy zamek elektroniczny czy szyfrowy zamek mechaniczny. Gwarantują one wysokie bezpieczeństwo i ochronę.

Dane wrażliwe pod szczególną ochroną

Pracownicy mający styczność z dokumentami zawierającymi dane osobowe, są zobligowani do stosowania tzw. polityki czystego biurka. Polega ona na chowaniu dokumentów do zamykanych na klucz czy zamek elektroniczny szaf, unikając pozostawienia ich na biurku w czasie nieobecności przy stanowisku. Ma to zapobiec dostaniu się ich w posiadanie, lub wglądu przez osoby niepowołane. Jest to szczególnie ważne w przypadku papierowej wersji dokumentów zawierających dane wrażliwe (np. karty pacjentów).

Szafki socjalne i basenowe

Ten rodzaj szafek nie wymaga bardzo rygorystycznych zamków, ma jedynie zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy osobistych. Zamki kluczowe, zamek do mebli metalowych, zamek krzywkowy to najpopularniejsze rozwiązania, choć coraz częściej stosowane są również zamki elektroniczne o wyższym poziomie bezpieczeństwa i wygodzie użytkowania.