Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sejfów, różniących się między sobą głównym przeznaczeniem, rozmiarem, jak również sposobem zamykania i otwierania. Jakie sejfy znajdziemy obecnie w rynku? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Podział sejfów

Sejfy, które znaleźć można obecnie na rynku to metalowe szafy zabezpieczające o różnych właściwościach. Aby dokonać ich podziału należy skupić się na kilku najważniejszych aspektach sejfów. Przede wszystkim brane są pod uwagę gabaryty oraz typ zamka, w który wyposażony jest sejf. W ten sposób wyróżnić możemy między innymi sejf na kluczyk, sejf na kod, czy sejf wyposażony w czytnik linii papilarnych.

Innym kryterium podziału sejfów jest ich główne przeznaczenie. Różnego rodzaju przedmioty wymagają bowiem odmiennych sposobów zabezpieczenia. Tu wyróżnić możemy między innymi klasyczny sejf, w którym przechowywane są pieniądze, jak i sejf na broń.

Istotną cechą sejfów jest także pierwotnie planowane miejsce ich instalacji. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno sejfy wolnostojące, jak i modele, które z powodzeniem możemy zawiesić na ścianie.

Podstawowe rodzaje sejfów

Poznanie wszystkich rodzajów sejfów dostępnych na rynku jest bardzo istotne. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wybrać model, który najlepiej odpowiadać będzie naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Ze względu na ogólne umiejscowienie, możemy wyróżnić sejfy domowe i biurowe, sejfy hotelowe oraz sejfy kasjerskie. Każdy z rodzajów musi spełniać szczególne wymagania i charakteryzować się najważniejszymi dla danej lokalizacji i przeznaczenia parametrami. Sejfy możemy podzielić także ze względu na to, co będziemy w nich przechowywać. Biorąc pod uwagę to kryterium możemy podzielić dostępne modele na: sejfy na dokumenty, sejfy na broń, sejfy kasjerskie, czyli szafy, w których przechowana jest gotówka, jak również domowe sejfy na pieniądze, elektronikę oraz inne kosztowności. Szczególnym rodzajem szafy pancernej jest sejf na broń, który spełnia najważniejsze wymogi bezpieczeństwa, tak aby zapewnić stuprocentową pewność ochrony broni palnej. Wszystkie osoby posiadające broń zobowiązane są do przechowywania jej w specjalnym, przeznaczonym do tego sejfie o szczególnych właściwościach i zabezpieczeniach. Zarówno sejfy na broń, jak i szafy, w których przechowywane są dokumenty są najczęściej sejfami ognioodpornymi, charakteryzującymi się wyjątkową trwałością.

Podział sejfów ze względu na rodzaj zamka

Rodzaj zamka, w który wyposażony jest sejf, a więc i trwałość oraz klasa  jego zabezpieczenia to jeden z najważniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę wybierając sejf. To także aspekt, który dzieli dostępne na rynku sejfy na poszczególne rodzaje. Biorąc pod uwagę powyższe kryterium, możemy wyróżnić najbardziej klasyczne sejfy na klucz, wyposażone w nowoczesny zamek, otwierane przy użyciu zwykłego kluczyka. Kolejnym rodzajem sejfu jest sejf zamykany na zamek szyfrowy. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej korzystne niż klasyczny zamek, ze względu na znacznie większą trudność jego sforsowania. Aby zabezpieczyć zawartość sejfu z zamkiem szyfrowym musimy ustalić i zapamiętać odpowiednią kombinację cyfrową, która stanowić będzie klucz do naszej szafy pancernej. Nowszą wersją sejfu na klasyczny, ręczny zamek szyfrowy jest sejf z elektroniczny zabezpieczany kilkucyfrowym kodem. W tym wypadku także konieczne jest zapamiętanie kombinacji, którą wpisuje się na klawiaturze sejfu w celu jego otworzenia.

Na rynku dostępne są także sejfy wyposażone nie w jeden, a w dwa rodzaje zamków, na przykład w zamek szyfrowy oraz klasyczny zamek ryglowy na kluczyk. Takie rozwiązanie podwaja bezpieczeństwo sejfu i znacznie utrudnia potencjalnym włamywaczom sforsowanie go.

Najnowocześniejszym rodzajem sejfu jest sejf z tak zwanym zamkiem biometrycznym. Jego działanie opiera się na odczytywaniu odcisku palca użytkownika. Tylko w taki sposób możliwe jest otwarcie nowoczesnego sejfu z czytnikiem linii papilarnych. Rozwiązanie to jest szczególnie sprawdzone i bezpieczne, bowiem uniemożliwia dostanie się jakimkolwiek osobom postronnym do wnętrza sejfu.