Meble medyczne to szczególny rodzaj mebli metalowych. Muszą być maksymalnie bezpieczne – dla pacjenta i personelu medycznego, sterylne, higieniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Poza tym, mając kontakt zarówno z lekami, jak i różnego typu substancjami chemicznymi, a także płynami ustrojowymi, powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Istotna jest również ich mobilność.

Przychodnia lub szpital to miejsce, w którym często dużo się dzieję i trzeba szybko przemieszczać się pomiędzy pokojami. Mając na uwadze te wszystkie czynniki, należy dobrze przemyśleć, jak wyposażyć gabinet lekarski, pokój pielęgniarek czy gabinet zabiegowy. W poniższym artykule znajdziesz podpowiedź, jakie meble wybrać i czym należy się kierować podczas ich zakupu.

Wybieramy szafki lekarskie

W gabinecie bez szafy lekarskiej ani rusz. Służy bowiem do przechowywania leków, aparatury i narzędzi medycznych, pozwalając zachować maksimum bezpieczeństwa i sterylności. Bardzo ciekawą opcją jest szafa medyczna przeszklona. Jej metalowe drzwi wypełnione są szybami ze szkła hartowanego. Oprócz tego wewnątrz szafy znajdują się półki również wykonane ze szkła z możliwością regulacji ich wysokości. Aby ograniczyć dostęp osób z zewnątrz, każda szafka lekarska została zabezpieczona solidnym zamkiem. Zapewniamy, że wysoka jakość materiałów użytych do produkcji tego typu mebli medycznych zapewnia ich wytrzymałość i użytkowanie przez lata.

Szafy kartotekowe

Specjalnym rodzajem szaf lekarskichszafki na kartoteki medyczne. Służą temu, aby po pierwsze gabinet lekarski prezentował się schludnie, a po drugie, aby zadbać o właściwe przechowywanie dokumentów. Szafy kartotekowe medyczne są niezbędnym elementem wyposażenia. Ich przeznaczeniem jest magazynowanie kart pacjenta, wyników badań, skierowań i innych poufnych dokumentów, co jest szczególnie istotne, zwłaszcza w świetle obowiązujących przepisów RODO. Metalowe szafki medyczne są dostępne w różnych rozmiarach i rozmaitą liczbą szuflad, dzięki czemu swobodnie możesz dopasować model do powierzchni swojego gabinetu oraz ilości pacjentów.

Jakie biurko do gabinetu lekarskiego wybrać?

Chyba każdy zgodzi się że biurko lekarskie jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia gabinetu. Powinno mieć zatem odpowiedniej wielkości blat, na którym oprócz dokumentacji medycznej będzie można postawić również monitor i klawiaturę. Bowiem w dobie elektronicznych kart pacjenta i e-recept, komputer stanowi podstawowy sprzęt niemal w każdym pokoju lekarskim. Najlepiej postawić na biurko do gabinetu lekarskiego z szufladami i kontenerkami. Dzięki nim dokumentację medyczną będzie można trzymać poza zasięgiem wzroku pacjentów oraz innych nieupoważnionych osób, co – jak wspominaliśmy wcześniej – jest bardzo ważne w świetle przepisów RODO. Poza tym w szufladach można przechowywać rzeczy osobiste, na przykład telefon komórkowy, klucze lub notes. Warto rozważyć biurko medyczne na kółkach lub z regulowanymi nóżkami. Mobilne czy regulowane, jest jeszcze bardziej funkcjonalne i designerskie.

Do czego służy stolik zabiegowy?

Stolik chirurgiczny to mebel, który spotkać można nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również, a właściwie przede wszystkim w pokoju zabiegowym, na sali operacyjnej lub w pokoju pielęgniarek. Stolik medyczny służy do przechowywania różnych narzędzi podczas badania lub zabiegu, a dzięki obecności kółek umożliwia jego łatwe przemieszczanie. Ważne, aby był sterylny, higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości.

Jako że ma kontakt z różnymi lekami, musi być również kwasoodporny i wykonany ze stali nierdzewnej. Ważna jest także wielkość powierzchni użytkowej. Im większy blat roboczy stolika chirurgicznego do instrumentowania, tym łatwiejsza praca podczas zabiegu oraz bezpieczniejszy transport przyrządów medycznych, aparatury, leków czy materiałów sterylnych.

Wysokiej jakości oraz funkcjonalny sprzęt zapewnią komfort pracy, bezpieczeństwo pacjentów i użytkowanie przez wiele lat. W końcu gabinet lekarski to miejsce, w którym zarówno lekarz, jak i chory muszą czuć się maksymalnie swobodnie. Dlatego też warto zadbać, aby każde badanie lub zabieg przebiegały sprawnie i szybko. Odpowiednie meble medyczne pomogą odpowiednio zaaranżować przestrzeń, tak aby personel medyczny mógł bez przeszkód wykonywać swoją pracę, a pacjenci czuli się pewnie i bezpiecznie.