Czy wiesz jak wybrać wyposażenie idealne dla swojej firmy? Nie? W takim razie tutaj znajdziesz kilka ciekawych wskazówek. Szczególnie, jeśli jeszcze nigdy nie stawałeś przed koniecznością takiej decyzji. W jaki sposób zakupić meble metalowe pod kątem restauracji? Obecnie rygor sanitarny jest niezwykle zaostrzony, dlatego warto wybierać jedynie sprawdzone rozwiązania od dobrych marek. W zasadzie z takim problemem obecnie boryka się wielu nawet bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Wybór nie jest prosty, mimo dostępności szerokiego spektrum mebli metalowych na rynku. Ogromna ilość produktów wręcz utrudnia wybór, gdyż każdy jest inny. Zadanie jest jednak o tyle ważne, że wybory w trakcie zakupu mebli gastronomicznych będą długoterminowo wpływać na efektywność w pracy. Dodatkowo mogą stać się przyczyną m.in. problemów z sanepidem. Jak uniknąć błędów przy inwestycji? Na co zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu? Dowiesz się tego między innymi w niniejszym artykule!

Meble do gastronomii to przede wszystkim meble metalowe

Wybór odpowiednich elementów wyposażenia w gastronomii może być równie skomplikowany jak w przypadku mebli medycznych. Zresztą nie bez powodu, gdyż najważniejszym parametrem jest jak największa sterylność. Wszystko musi być jak najprostsze w utrzymaniu w czystości, a także odporne na mocne detergenty. Dlatego stawia się przede wszystkim na meble metalowe. Kuchnia i powierzchnie magazynowe wymagają zawsze bardzo dobrze przemyślanego zestawu złożonego z mebli socjalnych i gastronomicznych. Chodzi przede wszystkim o blaty stalowe oraz specjalne wózki na tace z naczyniami. Jeśli urządzamy większy event, to zdecydowanie ułatwiają one zarówno dostarczanie naczyń na salę, jak i składowanie brudnych. Otwarta kuchnia jest także najczęściej częścią mocno mieszaną. Wymaga odpowiednich mebli metalowych do gotowania, jak i połączenia z lodówką. Stal jest najprostsza w czyszczeniu, a także prezentuje się bardzo dobrze. Ponadto od razu widać na niej czy coś nie jest brudne  i nie wymaga nieco więcej troski.

Jakie meble do części przeznaczonej dla klientów?

Tutaj warto przemyśleć to, co najlepiej sprawdzi się z perspektywy designu poszczególnych sal. Wybór odpowiedniego wyposażenia nie jest prosty. Jednak dużą podpowiedzią może być to, że drewno jest bardziej sprzyjające pod kątem wizerunku z perspektywy klienta. Wygląda bardziej klasycznie, jest masywniejsze i lepiej komponuje się z bardziej tradycyjnymi projektami wnętrz. Pod kątem własnej działalności restauracyjnej pamiętaj, że urządzenie jej wcale nie jest proste. W przypadku każdego obiektu może wymagać zupełnie innych mebli metalowych. Tak jak każde zaplecze wymaga zakupu innych mebli socjalnych. Wszystko ma znaczenie – zarówno pracownicy, jak i klienci wymagają maksymalnego zaangażowania w ich potrzeby.

Kuchnia i zaplecze w obiekcie gastronomicznym

Meble z metalu bądź stali nierdzewnej to absolutna podstawa w przypadku każdego obiektu. Posiadają bardzo dużą żywotność i przetrwają nawet najgorsze godziny w pracy. Jeśli nie narzekasz na brak gości, to odpowiednie wyposażenie kuchni to fundament, który pozwoli Twoim pracownikom w sposób efektywny obsłużyć każdego klienta. Chodzi po prostu o kompleksowe świadczenie usług w ramach Twojej firmy.

Meble metalowe charakteryzują się przede wszystkim łatwą w utrzymaniu czystością i wytrzymałością. Zapewniają bardzo długą eksploatację nawet z perspektywy regularnego użytkowania. Wyobraź sobie, że każdy metalowy regał jezdny oraz szafka socjalna wykorzystywane są przez 8 godzin dziennie w trakcie tygodnia pracy. Przydadzą się więc naprawdę dobrze przemyślane elementy wyposażenia, które ograniczą koszty związane z naprawami oraz późniejszą konserwacją w razie wystąpienia uszkodzeń. Zawsze lepiej jest bezpośrednio w kuchni, jak i na zapleczu wykorzystywać jak największą ilość sprzętu wykonanego z bardzo wytrzymałej stali nierdzewnej, która może i kosztuje nieco więcej, ale za to stanowi inwestycję w oszczędność z perspektywy lat. Bardzo dużą zaletą jest też ich odporność na uszkodzenia typowo mechanicznych. Nie musisz się martwić o ich wygląd estetyczny nawet po paru latach od zakupu.

Jakie parametry powinny posiadać meble metalowe do kuchni?

Zwróć uwagę na to jakiej użyto stali do produkcji, a także jakie parametry posiadał stop, z którego wykonane zostały meble gastronomiczne. Dodatkowo każdy dostępny produkt powinien utrzymać m.in. równomierne obciążenie w granicach od 100 do nawet 500 kilogramów. Z tego względu, że naczynia też swoje ważą, jeśli weźmiemy pod uwagę np. 70 talerzy oraz wszystkie sztućce do nich. Meble ze stali nierdzewnej dodatkowo są niezwykle łatwe do czyszczenia i zużywa się znacznie wolniej niż drewno. Ponadto można na niej wykorzystywać różnego typu detergenty, co dla mebli drewnianych jest wręcz zabójcze. W przypadku zakupu do firmy wybieraj tylko meble metalowe posiadające odpowiednie certyfikaty. Dotyczy to nawet takich z najlepszej jakości sklejki czy wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wskazówką może być również asortyment popularnej marki Malow. Sprawdź sam!