Drzwi to nie tylko zabezpieczenie, stanowią także estetyczną wizytówkę każdego domostwa, firmy lub mieszkania. Niewłaściwie zastosowane, będą raczej odstraszać niż lub emanować zwykłym kiczem. Ponadto z pewnością nie będą formą zniechęcenia dla włamywaczy. Często źle lub słabo wyglądające będą wręcz zapraszać do próby kradzieży lub włamania. Przy wyborze zarówno klamki do drzwi wewnętrznych, samych drzwi, jak i szeregu okuć niezbędne jest łączenie ze sobą różnych stopni wariantów zabezpieczeń oraz rozwiązań, które będą stanowiły tylko i wyłącznie dekorację. W jaki sposób wybierać ze wszystkich produktów dostępnych na rynku? W jaki sposób dopasować konkretne do swoich potrzeb?

Drzwi to nie tylko drewno

Niezwykle istotny jest też materiał. Warto bowiem wspomnieć, że zabezpieczenie frontu lub drzwi nie zawsze musi być wykonane z drewna. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem bowiem obecnie są drzwi z metalu, tworzyw lub też konstrukcje stworzone z ich połączenia. Z tego wynika jednak także nieco inna zasada. Przede wszystkim zabezpieczenia, wkładki do drzwi lub też alarmy powinny być dopasowane do różnych preferencji Przykładowo nie umieszczamy praktycznie nigdy klamek ze stali czy aluminium na drzwiach w stylu typowo klasycznym. Te zawsze w zasadzie są zarezerwowane dla drzwi typowo nowoczesnych. Wszelkie porjekty nawiązujące do epok będą dobrze wyglądać z reguły tylko w duecie z klamkami mosiężnymi imitującymi mosiężne.

Wybór klamki do drzwi

Uważnie dobierać należy przede wszystkim kolor klamki. Warto w tym celu posługiwać się m.in. próbnikiem oklein skrzydeł drzwiowych. Jednak to nie jedyna kwestia, gdyż te mogą posiadać dodatkowe wzory i dodatki, które także przydałoby się ze sobą spasować. W tym momencie jednak walor estetyczny się kończy. W przypadku zakupu chociażby drzwi frontowych lub wewnętrznych do firmy, niezwykle ważne staje się, aby dobrze zakupić wkładki do drzwi oraz np. samozamykacze. Poza tym kolejną kwestią pozostają klamki do drzwi. Te natomiast mogą zostać wyposażone w specjalne czytniki na karty magnetyczne.

Wkładki do drzwi kompatybilne z ENTR

Obecnie coraz częstszym rozwiązaniem nie tylko w przypadku zakupu z perspektywy firmowej, ale i prywatnej są elektroniczne zamki. Te działają natomiast w zasadzie w dwoistym aspekcie, gdyż po ich zakupie oferują możliwość wyboru sposobu otwierania. Jedne pozwalają na wykorzystanie w tym celu kodu, drugie karty magnetycznej, a inne działają na podstawie czytnika biometrycznego. Ponadto na rynku dostępne są także wersje stanowiące połączenie wszystkich tych produktów. Czy warto przemyśleć ich zakup? Z perspektywy zarówno użytku publicznego, firmowego, jak i prywatnego - zdecydowanie tak. Dlaczego? Z tego powodu, że zamki elektroniczne pozwalają na o wiele większy komfort w czasie codziennego korzystania. Są one zdecydowanie szybsze i prostsze w użytkowaniu niż tradycyjna para kluczy. Ponadto w wielu przypadkach kodu pin nie da się zgubić, tak jak klucza cyfrowego w przeciwieństwie do wersji fizycznej.

W jaki sposób działają zamki elektroniczne i karty magnetyczne?

Jest to bardzo szczególny typ zabezpieczeń, które nieco przypominają tradycyjne klucze do zamków mechanicznych. Przede wszystkim działają na podstawie zbliżeniowej, która zastępuje konieczność wkładania standardowej wersji klucza do zamka. Ponadto w przypadku zagubienia, wyrobienie nowej karty jest zdecydowanie prostsze i przede wszystkim szybsze niż wymiana zamka na inny. Tak samo dorabianie zupełnie nowych egzemplarzy jest po prostu wygodniejsze. Z reguły wystarczy podejść do autoryzowanego punktu z kartą magnetyczną, główną i wyprodukować na jej podstawie nowe. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy zgubimy wszystkie klucze do danego zamka elektronicznego. W takiej sytuacji konieczne staje się nabycie nowych, czystych kart magnetycznych, a następnie zresetowanie ustawień zamka cyfrowego i stworzenie całkowicie innego kodu bezpieczeństwa.

Czy warto obecnie postawić na drzwi frontowe z zamkiem elektronicznym?

Zdecydowanie tak w przypadku, gdy zależy na ma zapewnieniu 100% bezpieczeństwa naszej własności, majątkowi należącemu do firmy lub rodzinie i pracownikom. Przede wszystkim zamki elektroniczne są zdecydowanie bardziej praktyczne, a także po części bezpieczniejsze niż tradycyjne. Ponadto bardzo często nie jest konieczny zakup całego zamka, a wystarczy montaż odpowiednich wkładek do drzwi oraz stacji centralnej w pobliżu drzwi. Zamek elektroniczny działa na odległość i niej wymagane bezpośrednie połączenie z nim za pomocą kabli. Dzięki temu można m.in. obejść się bez kosztownego kucia ścian pod nowy system, a wystarczy po prostu zawiesić wskazane urządzenie na ścianie za pomocą taśmy obustronnej. Rozwiązanie tego typu jest obecnie stosowane wręcz powszechnie. Jest wygodne, komfortowe i praktycznie wolne od awarii. Dlatego zamki elektroniczne poza monitoringiem są jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń na rynku.