Meble metalowe to rozwiązanie doskonałe zarówno dla domu, jak i dla wielu miejsc użytku publicznego – od biur oraz siedzib firm i korporacji, poprzez hotele i sklepy, na szkołach kończąc. Aby mogły one zachować swoją pierwotną funkcjonalność i estetykę, konieczna jest jednak ich właściwa pielęgnacja. Jak dbać o meble metalowe?

Dbanie o meble metalowe – podstawy

W przypadku mebli metalowych, wykonanych najczęściej ze stali nierdzewnej lub blachy stalowej, należy przede wszystkim unikać powstawania jakichkolwiek zarysowań. Są one bowiem znacznie trudniejsze do usunięcia niż plamy i inne zabrudzenia. Rysy na powierzchni mebli powstać mogą wskutek zwykłego, codziennego użytkowania, jak również nieumiejętnego czyszczenia. Warto pamiętać, aby do pielęgnacji wykonanych z blachy czy stali mebli nie używać silnych środków z żadnymi drobinkami czyszczącymi, ani drucianych gąbek.

Do mycia i czyszczenia szafek, szaf, biurek czy ławek metalowych najlepiej jest używać miękkich gąbek lub ściereczek, które – wraz z odpowiednim środkiem – skutecznie usuną zabrudzenia, jednocześnie nie szkodząc powierzchni mebli.

Jak czyścić meble z metalu?

Stalowe czy metalowe elementy wyposażenia wnętrza to meble, na których najczęściej bardzo szybko widoczne są nie tylko różnego rodzaju zabrudzenia, ale nawet osadzający się kurz. Dlatego też warto pamiętać o regularnym i stosunkowo częstym przecieraniu ich powierzchni. Nawet co dwa trzy dni dobrze jest na szybko przetrzeć meble, aby pozbyć się najbardziej widocznych śladów użytkowania i kurzu. Dokładniejsze czyszczenie wykonywać można nieco rzadziej – raz na dwa lub trzy tygodnie.

Do przetarcia powierzchni mebli w zupełności wystarczy jedynie wilgotna ściereczka czy gąbka. Do dokładniejszego mycia możemy natomiast użyć niewielkiej ilości specjalnego detergentu.

Jeżeli na powierzchni lub wewnątrz mebla pojawią się bardziej uporczywe, trudne do usunięcia plamy, możemy użyć mieszanki wody z octem lub środka czyszczącego do mycia zmywarki.

Czyste i lśniące meble

Oprócz samego usuwania zabrudzeń i kurzu z powierzchni mebli, warto pamiętać także o ich regularnym polerowaniu. Czynność ta pozwoli na uzyskanie nie tylko czystej, ale i lśniącej oraz estetycznej zabudowy czy wyposażenia. W tym celu należy przetrzeć powierzchnię każdego z mebli wilgotną szmatką, ściereczką lub gąbką z dodatkiem detergentu, a następnie dokładnie wytrzeć ją przy użyciu suchej ścierki. Pamiętajmy o jakości strukturze materiału, używanego do polerowania. Ścierka powinna być stosunkowo zwarta, aby nie pozostawiała po sobie drobinek tkaniny, czy tak zwanych kłaczków.

Pielęgnacja mebli metalowych – o czym jeszcze pamiętać?

Pielęgnacja wykonanych z metalu mebli nie jest czynnością skomplikowaną. W zupełności wystarcza bowiem regularne przecieranie ich powierzchni suchą, bądź lekko wilgotną ściereczką. O czym jeszcze, jako posiadacze tego rodzaju mebli powinniśmy pamiętać? Szczególnie istotne jest, aby nie dopuścić do nadmiernego kontaktu mebla z wilgocią – zachlapywania go, zalewania czy przebywania w szczególnie wilgotnym pomieszczeniu. Może to bowiem dopuścić do powstawania nieestetycznej i wyjątkowo niepożądanej dla metalowych mebli korozji. Ta z kolei błyskawicznie przenika w ich strukturę, powodując nierzadko nieodwracalne zniszczenia.

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek ślady korozji na powierzchni mebla, powinniśmy natychmiast zastosować specjalny preparat odrdzewiający lub – jeśli zmiany są bardziej rozległe – poddać go profesjonalnej renowacji. 

Aby móc przez długi czas korzystać z funkcjonalnych i praktycznych mebli, wykonanych ze stali nierdzewnej lub blachy, należy więc przede wszystkim:

  • unikać ich nadmiernego kontaktu z wilgocią,
  • unikać ich mycia na mokro, z użyciem dużej ilości wody,
  • przecierać ich powierzchnię wyłącznie przy użyciu gładkich gąbek i ściereczek,
  • nie dopuszczać do pojawienia się zarysowań czy wgnieceń.

 

Dłuższą żywotność mebli można zagwarantować sobie już na etapie ich zakupu, wybierając modele wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych i zaufanych producentów. Przed wyborem mebli warto więc dokładnie sprawdzić ich klasę – jakość materiałów, z jakich zostały wykonane, posiadaną gwarancję oraz atesty i certyfikaty. Meble wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, poddane testom jakości i wytrzymałości czy posiadające certyfikaty bezpieczeństwa, z całą pewnością dłużej służyć będą swoim użytkownikom.