Meble szkolne a przepisy prawne

Podobnie, jak wyposażenie miejsc pracy oraz pomieszczeń socjalnych, również odpowiednie umeblowanie szkół określone jest  przez przepisy prawne. Od 1 marca 2019 roku szafki szkolne stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdej szkoły. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, mając na uwadze zdrowie i wygodę uczniów postanowiło, że każdy z nich powinien posiadać w szkole swoją własną szafkę. Od ponad dwóch lat każda placówka oświatowa musi więc być wyposażona w odpowiednie szafki, w których uczniowie mogliby przechowywać swoje książki, zeszyty, akcesoria szkolne oraz inne osobiste rzeczy.

Zarówno szafki, jak i ławki oraz krzesła, w których uczniowie spędzają zdecydowaną większość swojego czasu w szkole muszą spełniać odpowiednie normy jakości i bezpieczeństwa, między innymi normę PN-EN 1729-1:200. Odgórne ustalenia określają zarówno klasę wykonania, pojemność oraz rodzaje zabezpieczeń, jak również wysokość ławek i krzeseł, które determinować będą właściwą, zdrową postawę ucznia.

Rodzaje metalowych mebli szkolnych

Jednym z podstawowych rodzajów szkolnych mebli są znajdujące się w każdej z sal lekcyjnych ławki oraz krzesła. Nowoczesne ławki szkolne powinny łączyć w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Szkolne ławki powinny więc posiadać przede wszystkim odpowiednią powierzchnię blatu, umożliwiającą wygodną, a co za tym idzie, efektywną pracę na lekcji. Nowoczesne, metalowe biurka szkolne znacznie różnią się od dawnych modeli, charakteryzując się dużą praktycznością i funkcjonalnością; niezwykle przydatna jest chociażby funkcja regulacji wysokości, niwelująca niedogodności wynikające z ewentualnych nierówności podłogi szkolnej sali. Nieodłącznym elementem każdego biurka jest oczywiście krzesło, wyposażone w wygodne siedzisko oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie.

Zarówno krzesła, jak i ławki powinny być meblami solidnymi i mocnymi, odpornymi zarówno na korozję i upływ czasu, jak i wszelkiego rodzaju zniszczenia, wynikające z intensywnej eksploatacji.

Kolejnym, od niedawna również niezbędnym, elementem wyposażenia szkół, są praktyczne, metalowe szafki. Możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są szafki, w których każdy z uczniów może przechowywać swoje rzeczy prywatne, jak i szkolne akcesoria lub podręczniki i zeszyty. Tego typu szafki znacznie odciążają narażone na konieczność dźwigania ciężkich plecaków kręgosłupy uczniów. Dzięki ich obecności uczniowie mogą bezpośrednio przed każdą z lekcji zabrać z szafki wyłącznie potrzebne książki, zeszyty oraz akcesoria.

Szafki szkolne najczęściej umieszczane są w szatni lub wybranym odcinku szkolnego korytarza. Aby zapewnić uczniom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinny one być wyposażone w nowoczesne, skuteczne zabezpieczenia – może to być tradycyjny zamek na klucz, zamek szyfrowy, jak również nowoczesny zamek elektroniczny. Każda ze szkolnych szafek powinna dodatkowo posiadać takie elementy jak: praktyczne półki, wieszaki lub haczyki. Szkolne szafki dla uczniów powinny być nie tylko pojemne i praktyczne, ale także trwałe i odporne. Najlepszym wyborem są więc wysokiej jakości szafki metalowe, wykonane z doskonałej klasy materiałów, zapewniających im odporność na intensywne użytkowanie oraz niekorzystne warunki. Ponadto, fronty szafek mogą zostać starannie dopasowane zarówno do wystroju i kolorystyki szkoły, jak i wieku uczniów do niej uczęszczających; w liceum lepiej sprawdzą się jednokolorowe, schludne fronty, podczas gdy w szkole podstawowej, zerówce, czy przedszkolu warto zdecydować się na kolorowe, przyjemne dla dziecięcych oczu wzory.

Drugim rodzajem szafek, w które wyposażone są szkoły, są szafki sportowe. Tego typu meble, obok praktycznych ławek, stanowią podstawowy element wyposażenia wszystkich szkolnych szatni. Szafki te doskonale sprawdzają się także we wszelkiego rodzaju obiektach sportowych, takich jak siłownie, hale sportowe, czy baseny. Szafki umożliwiają uczniom swobodne i bezpieczne przechowywanie ubrań, obuwia oraz plecaka wraz z pozostałą zawartością, na czas lekcji wychowania fizycznego, lub dodatkowych szkolnych zajęć sportowych.

Meble szkolne – najważniejsze zalety

Odpowiednie dopasowane do potrzeb uczniów oraz nauczycieli meble szkole sprawiają, że staje się ona miejscem wygodnym i przyjaznym. Wysokiej jakości szafki pozwolą na znaczne zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa każdego ucznia, a wygodne krzesła i ławki zapewnią ergonomię pracy na każdej z lekcji.

Metalowe, pojemne szafy to meble, które doskonale sprawdzą się nie tylko na korytarzu i w szkolnej szatni, ale także w bibliotece, czy sekretariacie szkoły. Pozwalają one bowiem na wygodne i bezpieczne przechowywanie szkolnych dokumentów oraz dzienników uczniowskich.

Meble gwarantują nie tylko komfort i ergonomię pracy, ale także korzystnie wpływają na estetykę wystroju klas, szatni, czy szkolnych korytarzy.