Metalowe meble to modele, które chętnie wybierane są zarówno do wyposażenia pomieszczeń służbowych, jak i wnętrz prywatnych. Wybierając metalową szafę do firmy, warsztatu czy domu, warto odpowiednio dopasować jakość oraz klasę mebla do panujących w danym miejscu warunków. Zdarza się bowiem, że pojawiają się bodźce, które mogłyby zaszkodzić niektórym metalowym szafom i ich zawartości. Przykładem tego są zmienne warunki pogodowe, powodujące duże amplitudy temperatur i wysoki poziom wilgotności powietrza osłabiające szczelność szafy.

Klasa szczelności IP

Co więc możemy zrobić, aby zapobiec uszkodzeniu samej szafy i jej zawartości, w sytuacji kiedy mebel z racji swojej lokalizacji narażony jest na działanie niesprzyjających bodźców? Rozwiązaniem jest wybór mebla o odpowiedniej klasie szczelności IP.

Czym jest klasa szczelności IP i co mówi o danym meblu? IP to w tym wypadku skrót od pełnej nazwy International Protection Rating; w Polsce parametr ten nazywany jest klasą szczelności lub klasą ochronności. Klasa IP to wskaźnik informujący o tym, w jakim stopniu dany mebel zabezpieczony jest przed rozszczelnieniem czy dostaniem się do jego wnętrza wilgoci oraz ciał obcych. Krótko mówiąc, klasa ta określa czy i w jakim stopniu szczelny jest wybrany mebel metalowy. Oznaczenie klasy IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich, występująca w zakresie od 0 do 6, określa stopień zabezpieczenia przed przedostaniem się do wnętrza szafy ciał obcych. Najniższa klasa, oznaczona cyfrą 0, to brak ochrony, natomiast każda kolejna to skuteczna ochrona przed coraz mniejszymi elementami stałymi:

 • 1 ochrona przed elementami o średnicy 50 mm,
 • 2 ochrona przed elementami o średnicy 12,5 mm,
 • 3 ochrona przed elementami o średnicy 2,5 mm,
 • 4 ochrona przed elementami o średnicy 1 mm,
 • 5 ochrona przed pyłem,
 • 6 – pyłoszczelność.

Druga z cyfr w oznaczeniu klasy IP to informacja o tym, w jakim stopniu mebel jest w stanie zabezpieczyć swoją zawartość przed wodą i wilgocią. W tym wypadku zastosowano dziesięciostopniową skalę, od 0 do 9. Tutaj 0 oznacza również brak ochrony, natomiast kolejne z cyfr:

 • ochronę przed kroplami wody (klasa 1)
 • ochronę przed kroplami wody, przy wychyleniu o dowolny kąt do 15° (klasa 2),
 • ochronę przed tryskającą wodą, pod każdym kątem do 60° (klasa 3),
 • ochronę przed wodą bryzgającą z każdego kierunku (klasa 4),
 • ochronę przed strugami wody do 12,5 l/m (klasa 5),
 • ochronę przed strugami wody do 100 l/m (klasa 6),
 • ochronę przed możliwym, krótkotrwałym zanurzeniem (klasa 7),
 • ochronę przed możliwym ciągłym zanurzeniem (klasa 8),
 • ochronę przed zalaniem wodą pod ciśnieniem (klasa 9).

Szafy z klasą IP

Na rynku znaleźć można co najmniej kilka modeli szaf metalowych, które odznaczają się wysoką klasą IP, a co za tym idzie – doskonałą szczelnością. Meble te skutecznie chronią swoją zawartość przed działaniem niepożądanych bodźców. Przykładem tego jest szafa na komputery przemysłowe SPNK o klasie szczelności IP42. Wysokiej klasy mebel doskonale sprawdza się do przechowywania komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, wrażliwych na działanie wilgoci czy pyłu. Szafy pasują do większości przemysłowych komputerów. Wyposażone są w kabel zasilający i praktyczną listwę z zabezpieczeniem.

Innym meblem, odznaczającym się wysoką szczelnością, jest szafa SZLB, stworzona z myślą o ładowaniu akumulatorów do rowerów oraz hulajnóg elektrycznych. Mebel ten posiada klasę szczelności IP54, co oznacza, że jest w stanie skutecznie chronić przechowywane w nim akumulatory zarówno przed niepożądanymi elementami stałymi, jak i wilgocią czy wodą. Poziom szczelności szaf pozwala na umiejscowienie i użytkowanie ich zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Na uwagę zasługuje również szafa PCS, przeznaczona także do ładowania akumulatorów, posiadająca tę samą wysoką klasę szczelności IP54. Doskonale sprawdza się wewnątrz i na zewnątrz, w serwisach, garażach i warsztatach. Skutecznie chroni akumulatory, pozwalając na ich bezpieczne i pełne naładowanie. Każda z komór szafy wyposażona została w osobne gniazdko elektryczne.

Zastosowanie szaf z klasą szczelności IP

Gdzie najczęściej znaleźć można szafy o wysokiej klasie szczelności IP? Meble te doskonale sprawdzą się w miejscach, w których panują trudne, wymagające warunki – zmienne temperatury, duże zapylenia powietrza oraz wysoki poziom wilgotności. Ponadto są one optymalnym wyborem w przypadku konieczności bezpiecznego przechowywania urządzeń elektrycznych i elektronicznych we wspomnianych powyżej warunkach. Przykładem takich miejsc są zarówno duże powierzchnie produkcyjno-magazynowe, jak i sklepy oraz wypożyczalnie czy serwisy sprzętu elektronicznego. Ponadto są to również warsztaty, obiekty sportowe i rekreacyjne, przede wszystkim baseny oraz punkty pocztowe. Wysoką klasą szczelności muszą charakteryzować się również paczkomaty oraz szafki w przechowalniach, które znaleźć możemy w dużych sklepach i galeriach handlowych.