Nasze dzieci spędzają najwięcej czasu w dwóch miejscach - w domu i w szkole. Szkoła powinna zapewnić dziecku sprzyjające warunki do nauki. Jedną z najważniejszych składowych jest komfort ucznia. Dotyczy to stolików szkolnych i krzeseł. Ich wysokość ma niezaprzeczalny wpływ na odpowiednią postawę dziecka, a co za tym idzie - na jego zdrowie.

Stoliki i krzesła szkolne - określone normy

Stoliki szkolne - ich wysokość oraz rozmiary - są określone przez aktualnie obowiązujące normy. Meble, które znajdują się na wyposażeniu szkoły, nie mogą być przypadkowymi meblami, zakupionymi w przypadkowym sklepie. Wymiary mebli szkolnych określają polskie i europejskie normy (PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007). Wszyscy zainteresowani muszą stosować się do tych wytycznych. Dotyczy to producentów i sprzedawców mebli szkolnych, jak i dyrektorów placówek. Rodzice też powinni być świadomi tego, w jakie stoliki szkolne i krzesła powinna być wyposażona klasa ich dziecka.

Kolory są ważne, czyli o oznaczeniach stolików i krzeseł

Wzrost dziecka jest najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu szkolnych mebli. Aby dziecku było wygodnie, warto zmierzyć także wysokość podkolanową. Jest to odległość od podłogi do zgięcia podkolanowego w pozycji siedzącej. Określona wysokość siedziska i blatu jest przypisana do wybranego zakresu wzrostu dziecka. Meble są oznaczone odpowiednim numerem oraz kolorem. Takie oznaczenia pozwalają na łatwą identyfikację mebli i dopasowanie ich do wzrostu dzieci. Stoliki szkolne i krzesła muszą konsekwentnie odpowiadać swojej numeracji. Uczeń o wzroście pomiędzy 119 a 142 cm powinien mieć do dyspozycji stolik i krzesło w kolorze żółtym. Nie powinno mieszać się mebli o różnych oznaczeniach. Odpowiednie wyposażenie szkolnych klas leży w interesie wszystkich. Sanepid podczas kontroli w szkołach, zwraca też uwagę czy przepisy dotyczące szkolnych ławek i krzeseł są przestrzegane.

W przypadku najmłodszych dzieci, zalecane są meble w kolorze białym. W przedszkolach i zerówkach rekomendowane jest umieszczenie mebli z grup 1-3. Są to meble o kolorze pomarańczowym, fioletowym i żółtym. Do klas od I do III najczęściej wybiera się stoliki szkolne i krzesła w kolorach fioletowym, żółtym i czerwonym. Meble czerwone będą odpowiednie dla dzieci o wzroście od 133 do 159 centymetrów.

Odpowiedni stolik szkolny i krzesło to gwarancja, że dziecko będzie miało odpowiednią postawę. Meble powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, którzy dbają o zgodność z normami.