Kosztowności, elektronika, ważne, poufne dokumenty czy broń to przedmioty, które najczęściej przechowujemy w sejfie. Niezależnie od tego, czy znajduje się on w prywatnym domu czy też w biurze lub innym pomieszczeniu służbowym, daje nam poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje swego rodzaju spokój psychiczny. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze sam zakup sejfu i zamknięcie w nim wybranych kosztowności są gwarancją ich stuprocentowego bezpieczeństwa.

Jak dodatkowo zabezpieczyć zawartość sejfu?

Jeżeli zależy nam na wysokim bezpieczeństwie posiadanych kosztowności czy broni, powinniśmy przede wszystkim wyposażyć się w odpowiedniej jakości sejf. Urządzenie to powinno odznaczać się solidną, mocną budową, a także szeregiem dodatkowych zabezpieczeń. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest chociażby dostępny w naszej ofercie sejf gabinetowy Home Safe 50 KL, certyfikowany, niezwykle wytrzymały, wyposażony w zabezpieczenia klasy 1. Innym sejfem, na który zdecydowanie powinni zwrócić uwagę użytkownicy ceniący jakość i wysoki poziom zabezpieczeń, jest sejf marki Yale Ysv/390/Db1 z zamkiem elektronicznym. Zarówno te, jak i wiele innych sejfów, dostępnych w asortymencie sklepu Biuro Market, to urządzenia o nienagannej jakości wykonania i wysokiej klasie zabezpieczeń. Niestety jednak, dziś chętni na nasze kosztowności złodzieje są coraz bardziej doświadczeni, przez co umiejętnie obchodzą się z wieloma nawet wysokiej klasy sejfami. Jeżeli natomiast uznają, iż na miejscu, w naszym domu czy biurze nie są w stanie dostać się do ich zawartości, nierzadko podejmują decyzję o wyniesieniu całego sejfu. W takim wypadku nawet najlepsze zabezpieczenia mogą nie zdać egzaminu. Co więc możemy zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest dodatkowe zabezpieczenie sejfu, poprzez jego kotwienie.

Kotwienie sejfu – dlaczego warto?

Kotwienie sejfu to sprawdzony i niezawodny sposób na jego dodatkowe zabezpieczenie. Każdy niewielki i stosunkowo lekki sejf może z łatwością zostać wyniesiony z naszego domu czy biura. Przytwierdzony na stałe nie będzie już tak łatwym celem dla złodzieja. Kotwienie sejfu być może nie jest jeszcze czynnością tak powszechną  czy wręcz naturalną, jednak w przypadku niektórych rodzajów urządzeń jest ono koniecznością. Zarówno oficjalne rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, jak i treść normy PN-EN 14450:2006 jasno mówią o obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia niektórych sejfów oraz ich zawartości. Rozporządzenie Ministrów dotyczy ochrony sejfów na broń i przechowywanej w nich samej broni oraz amunicji. Norma PN-EN 14450:2006 mówi natomiast o obowiązku kotwienia sejfu wolno stojącego o masie mniejszej niż 1000 kilogramów. Taki sejf powinien mieć co najmniej dwa otwory, przez które powinien być zakotwiony.

Jak zakotwić sejf?

Sejf zarówno w domu, jak i biurze czy innym pomieszczeniu firmowym możemy zakotwić poprzez przymocowanie go do podłoża. To rozwiązanie jest wyborem najczęstszym, pewnym i niezbyt trudnym do wykonania. Na wstępie należy wybrać miejsce montażu sejfu, przyłożyć go do podłoża i zaznaczyć punkty, w którym posiada on otwory do kotwienia. Następnie konieczne jest wykonanie odpowiedniej liczby otworów w podłożu, gdzie umieszcza się specjalne kotwy w postaci śrub lub mocno wiążącej mieszanki żywicznej. Kolejnym krokiem jest ponowne przyłożenie sejfu do miejsca jego mocowania, umieszczenie śrub w jego otworach i przykręcenie go od środka. W podobny sposób możemy zamontować nasz sejf w ścianie, jednak warto przed tym dokładnie sprawdzić jej grubość i solidność wykonania. Kotwienie sejfu do cienkiej ścianki działowej zupełnie mija się z celem.

Ciekawym rozwiązaniem, które właściwie zupełnie zamyka drogę włamywaczom, jest zamontowanie sejfu w ścianie lub podłodze. W tym celu konieczne jest jednak posiadanie specjalnej wnęki o grubości przynajmniej 10 centymetrów większej niż urządzenie. Sejfy ścienne i podłogowe warto montować już na etapie budowy czy gruntownego remontu domu; w ten sposób możemy wmontować je w dowolne miejsce w budynku, a także zaplanować jego dodatkowe zamaskowanie, na przykład przy pomocy szafy wnękowej czy wykładziny. Tak zamontowany sejf to najtrudniejsze zadanie dla włamywacza – nie tylko wyposażony w odpowiednie, nowoczesne zabezpieczenia, ale także zatopiony w konstrukcji budynku, co właściwie uniemożliwia jego wyjęcie czy przeniesienie.

Kotwienie sejfu – gwarancja bezpieczeństwa

Każdy posiadacz sejfu powinien poświęcić kilka chwil na jego dodatkowe zabezpieczenie w postaci kotwienia. Niezależnie od tego, co przechowujemy w sejfie, warto dodatkowo utrudnić potencjalnym złodziejom dostanie się do naszych kosztowności. Tym bardziej, że sam proces kotwienia nie jest czynnością szczególnie trudną czy wymagającą specjalnych umiejętności – wystarczy instrukcja obsługi i montażu sejfu, kotwy i dobrej jakości wiertarka udarowa.