Wygodne i praktyczne miejsce do siedzenia to w wielu pomieszczeniach absolutna podstawa wyposażenia. Zarówno w przestrzeni domowej, jak i publicznej, a także w biurach, szkołach i uczelniach potrzebujemy miejsc, dzięki którym w wygodnej pozycji siedzącej będziemy mogli wykonywać swoje obowiązki, notować, uczestniczyć w wykładzie czy spotkaniu lub czekać na swoją kolej. Nie zawsze jednak miejsca te odznaczają się odpowiednią przestrzenią; nierzadko bowiem już kilka potrzebnych skądinąd krzeseł, negatywnie wpływa na ustawność i funkcjonalność wnętrza. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są praktyczne straponteny. Czym są i gdzie mogą znaleźć zastosowanie?

Straponteny – budowa i najważniejsze informacje

Straponteny to specyficzny rodzaj krzeseł, które znane są również pod nazwą siedzisk naściennych. Określenie to może już nieco więcej niż tajemnicza nazwa straponteny, powiedzieć nam o ich budowie i sposobie działania. Siedziska naścienne, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się bezpośrednio do ściany, tym samym zapewniając im wysoką stabilność. Siedziska te pozbawione są jakichkolwiek nóżek, za to wyposażone w specjalny mechanizm, który umożliwia ich szybkie i sprawne składanie oraz rozkładanie. Specyficzna konstrukcja strapontenów oraz ich nowoczesny mechanizm zapewniają wygodne miejsce do siedzenia, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni w danym wnętrzu. W celu skorzystania ze strapontenu wystarczy jedynie przyciągnąć do siebie znajdujące się przy ścianie siedzisko i ustawić je pod kątem 90 stopni względem pozycji pierwotnej. Nieużywane siedzisko pozostaje natomiast w pozycji równoległej do ściany.

Siedziska naścienne wykonane są najczęściej z drewna lub drewnianej sklejki oraz elementów metalowych. Niektóre z modeli wyposażone są dodatkowo w elementy tapicerowane, które dodatkowo zwiększają komfort i wygodę korzystania z nich. Obecnie na rynku znaleźć można dziesiątki różnych strapontenów, o odmiennej budowie i specyfikacji, ale także estetyce. Straponteny dostępne na rynku dzielą się na modele automatyczne i manualne, modele z oparciem lub bez, a także siedziska wyposażone w dodatkowe podłokietniki lub ich pozbawione. Znaleźć je można między innymi w sklepie Biuro Market, który w swoim asortymencie posiada przede wszystkim klasyczne, proste straponteny o minimalistycznej budowie. Są to siedziska naścienne dostępne w kilku różnych wersjach kolorystycznych, od klasycznej bieli po uniwersalne barwy drewna. Na uwagę zasługuje między innymi siedzisko naścienne w kolorze grafitowym, wykonane z wysokiej jakości materiałów, ze stalowym okuciem, malowane proszkowo.

Zastosowanie siedzisk naściennych

Naścienne siedziska, znane również pod nazwą straponteny, to nie tylko charakterystyczny i oryginalny, ale przede wszystkim bardzo praktyczny i funkcjonalny mebel. Dlatego też tak dobrze sprawdza się on w wielu różnych miejscach, zarówno we wnętrzach użytku publicznego, jak i pomieszczeniach prywatnych.

Miejscem, które wielu osobom bezpośrednio kojarzy się z tego rodzaju siedziskami, jest kino lub teatr. To właśnie w nich siedziska o budowie strapontenów pojawiły się stosunkowo wcześnie. Mimo iż nie przylegają one do ściany, w ogólnym ujęciu pełnią dokładnie taką samą funkcję; pozwalają na zapewnienie wygodnych miejsc siedzących, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniej przestrzeni i ustawności wnętrza. Tego rodzaju siedziska możemy spotkać także w autobusach, w metrze oraz na korytarzach pociągu.

Straponteny znajdują zastosowanie również w wielu pomieszczeniach biurowo-służbowych, nie tylko w samych biurach, ale także w salach konferencyjnych oraz tak zwanych open space’ach. Siedziska naścienne doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie od czasu do czasu zbierają się i spotykają wspólnie większe grupy osób, a które na co dzień, potrzebują nieco więcej oddechu i przestrzeni.

Gdzie jeszcze zastosowanie znajdują siedziska naścienne? Są one doskonałym rozwiązaniem we wszelkiego rodzaju poczekalniach, gabinetach czy recepcjach. W tego rodzaju wnętrzach ilość potrzebnych miejsc siedzących może być bardzo różna i szybko zmieniająca się. Poczekalnia u dentysty może świecić pustkami w godzinach porannych, a następnie, po południu, wypełnić się oczekującymi na swoja kolej pacjentami. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w poczekalni strapontenów, które w razie potrzeby można rozłożyć i złożyć w kilka sekund.

Miejscami, w których coraz częściej sprawdzają się praktyczne siedziska naścienne, są także domy prywatne. Straponteny najczęściej montowane są w niewielkich, ciasnych korytarzach i przedpokojach, w których jedynie od czasu do czasu potrzebujemy miejsca na założenie lub ściągnięcie butów.

Niezwykła praktyczność, a także łatwość użytkowania strapontenów sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne. Na ich korzyść przemawia również ich wysoka trwałość oraz nowoczesna, minimalistyczna, lecz schludna estetyka.