Urządzenia multimedialne – takie jak tablica interaktywna – mają niemałe znaczenie w procesie edukacji. Są odpowiedzią na potrzeby współczesnej szkoły, która szuka innowacyjnych rozwiązań, aby jeszcze lepiej dotrzeć do uczniów, zaciekawić ich omawianym materiałem i pomóc nauczycielom w prowadzeniu interesujących zajęć. Tablice interaktywne, ale także projektory, rzutniki oraz inne narzędzia, powinny znaleźć się w każdej szkole. W poniższym artykule prezentujemy wybrane multimedia i pokazujemy ich pozytywny wpływ na nauczanie.

Tablica interaktywna – co to takiego?

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń multimedialnych jest tablica interaktywna. To wielofunkcyjne narzędzie, które umożliwia wyświetlanie dowolnej zawartości komputera, programów Microsoft Office, stron internetowych, zdjęć czy filmów w dowolnym formacie oraz interakcję z użytkownikiem. Tablica interaktywna pozwala bowiem na pisanie, podkreślanie, notowanie i zaznaczanie wybranych fragmentów na wyświetlanym obrazie lub tekście przez uczestnika prezentacji. Wszystkie naniesione na tablicę multimedialną notatki można później zapisać, rozesłać pocztą e-mail lub umieścić na serwerze szkolnym, dzięki czemu będą dostępne dla wszystkich, a także wydrukować. Do jej prawidłowego działania niezbędny jest projektor, który rzuca obraz i komputer odpowiedzialny za generowanie wyświetlanych treści. W zestawie z tablicą interaktywną znajduje się oprogramowanie, które dostarcza dodatkowych możliwości oraz narzędzi przedmiotowych.

Zalety tablicy interaktywnej

Tablica interaktywna wspiera proces nauczania. Na uwagę zasługują zwłaszcza urządzenia firmy Qomo. Są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Dzięki wykorzystaniu technologii optycznej, pozycjonowania w podczerwieni oraz innych innowacyjnych rozwiązań, do pracy z tablicą multimedialną wystarczy palec lub specjalny pisak. Urządzenia gwarantują również skuteczną i bogatą prezentację. Uczniowie są bardziej zainteresowani lekcją, skupiają uwagę na zagadnieniu i co najważniejsze – nie muszą sporządzać notatek. Wszystko, co dzieje się na tablicy Qomo, można bowiem zapisać i wysłać, a także wykorzystać w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach. Urządzenia te wyróżnia również to, że są w pełni bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wyświetlać czytelny i wyraźny obraz bez szkody dla wzroku uczniów. Tablice interaktywne dają wiele możliwości i są narzędziem na miarę potrzeb szkoły XXI wieku.

Inne urządzenia multimedialne dla szkół

Tablice interaktywne to nie jedyne multimedia, które doskonale sprawdzają się w szkole. Na rynku dostępne są również innowacyjne monitory interaktywne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w szkołach wyższych, ekrany, na których można wyświetlać filmy oraz bardziej tradycyjne – ale wciąż niezawodne – urządzenia w postaci projektorów i rzutników.

Jakie możliwości daje projektor, a jakie rzutnik?

Jeśli Twoja szkoła nie ma funduszy na tablicę lub monitor interaktywny, możesz wybrać nieco tańsze rozwiązanie i zainwestować w projektor lub rzutnik. Urządzenia różnią się tym, że rzutnik służy do wyświetlania wyłącznie nieruchomych obrazów, z kolei projektor obsługuje również multimedia. Narzędzie to już od dawna funkcjonuje w wielu szkołach i skutecznie wspiera proces nauczania. Nowoczesne projektory mają dodatkowo wbudowany moduł Wi-Fi, co wpływa na mniejszą liczbę kabli, a czasami nawet brak jakichkolwiek kabli. Projektor można sparować z wybranym nośnikiem danych i wyświetlać, co tylko się chce – prezentacje multimedialne, filmy, obrazy i dźwięki.

Dlaczego warto wybrać monitor interaktywny?

Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, możesz zainwestować w monitor interaktywny. Urządzenie jest podobne do bardzo dużego tabletu, który działa jak wielofunkcyjny ekran dotykowy z możliwością wyświetlania treści i odtwarzania dźwięku. Jest nieco bardziej skomplikowany niż tablica interaktywna, dlatego lepiej sprawdzi się na uczelni, w szkole wyższej lub w firmie szkoleniowej. Monitory interaktywne to innowacyjne multimedia, które są wyposażone w najnowocześniejsze technologie takie jak rozdzielczość 4K, Multitouch, technologię Flicker-Free oraz filtr światła niebieskiego, co przekłada się na bardzo szczegółowy i wyraźny obraz oraz nie męczy wzroku. Posiadają również narzędzie do adnotacji, którego można używać, na przykład podczas wyświetlania prezentacji PowerPoint.

Na naszej stronie znajdziesz wiele nowoczesnych tablic interaktywnych oraz innych innowacyjnych urządzeń multimedialnych, które sprawdzą się zarówno w szkołach, jak i firmach.