Dozowniki, które znaleźć można obecnie na rynku możemy podzielić na dwa podstawowe typy – bezdotykowe dozowniki automatyczne oraz ręczne dozowniki do dezynfekcji.

Ręczne dozowniki używane są najczęściej w łazienkach w miejscach publicznych jak: galerie handlowe, muzea, kina, a także szkoły oraz szatnie sportowe. Są to urządzenia o prostszej budowie, które zdecydowanie łatwiej jest rozłożyć na części oraz naprawić lub poddać sterylizacji. Dozowniki ręczne uwalniają porcję płynu lub żelu do dezynfekcji po naciśnięciu specjalnego przycisku, zlokalizowanego w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Sposób, w jaki uruchamiane są tego typu dozowniki, nie jest jednak w stu procentach higieniczny – konieczność każdorazowego dotknięcia przycisku zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrojów.

Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji to znacznie nowocześniejsza wersja ich ręcznych odpowiedników. Stanowią one znacznie prostsze w użyciu i bardziej higieniczne rozwiązanie. Porcja płynu, bądź żelu do dezynfekcji dozowana jest po zbliżeniu dłoni do miejsca, w którym znajduje się czujnik. Brak konieczności bezpośredniego kontaktu z urządzeniem znacznie zwiększa poziom jego higieny i bezpieczeństwa.

Umiejscowienie dozowników do dezynfekcji

Właściwe rozmieszczenie i ulokowanie dozowników ma kluczowe znaczenie w skutecznym pełnieniu przez nie ich podstawowej roli, jaką jest zapewnienie wysokiego poziomu higieny. Urządzenia montowane są przede wszystkim przy wejściu do budynku czy pomieszczenia. W niewielkich firmach i biurach zazwyczaj wystarczający będzie montaż jednego dozownika. W przypadku większych powierzchni, takich jak rozległe magazyny, hale produkcyjne, biurowce, czy hotele konieczne jest jednak zamontowanie większej ilości dozowników, w kilku, a nawet kilkunastu kluczowych miejscach. Bardzo ważne jest, aby każde z urządzeń umieszczone było w widocznym łatwo dostępnym dla każdego miejscu. Niezwykle istotne jest także, aby regularnie sprawdzać stan napełnienia zbiorników urządzeń oraz ich ewentualne uzupełnianie w razie potrzeby.

Jak wybrać odpowiedni dozownik do dezynfekcji rąk?

Podczas wyboru jednego lub większej ilości dozowników do dezynfekcji rąk, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy dopasować ilość zakupionych dozowników do powierzchni oraz poziomu eksploatacji danego miejsca. W większości przypadków lepszym wyborem będą dozowniki bezdotykowe, jednak w niektórych miejscach w dalszym ciągu dobrze sprawdzają się dozowniki ręczne. Są to między innymi łazienki w galeriach handlowych, szkołach, a także szatnie na siłowniach, halach sportowych czy basenach.

Warto zwrócić także uwagę na materiał oraz jakość wykonania dozowników. W miejscach o intensywnej eksploatacji lepiej sprawdzą się szczególnie mocne, wytrzymałe i odporne na regularne użytkowanie dozowniki, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jeżeli zależy nam na pełniejszym wyposażeniu danego miejsca w akcesoria zwiększające poziom jego higieny i bezpieczeństwa, możemy zdecydować się na dozownik wyposażony w dodatkowy uchwyt na rękawiczki jednorazowe oraz pojemnik na zużyte maseczki i rękawice foliowe.

Wybierając dozowniki, warto w miarę możliwości dopasować również ich wygląd, styl i kolorystykę do miejsca, w których mają być umieszczone.