Obecnie na rynku możemy dostać praktycznie wszystko. Produkty są bardzo często stylizowane i posiadają masę różnego rodzaju parametrów, które odróżniają je od siebie. Jednak w tym przypadku podstawową kwestią pozostaje przeznaczenie. Jeśli mamy do wyboru meble metalowe lub drewniane, to wybór opiera się o to, gdzie będą one wykorzystywane. Przykładowo czy wykorzystasz drewno w gabinecie lekarskim? Zdecydowanie nie. W charakterze mebli warsztatowych? Też nie będzie to rozsądne. W tym artykule dowiesz się, gdzie sprawdzają się drewniane, a gdzie metalowe meble. Sprawdź!

Wybrać drewniane czy metalowe meble?

Pamiętaj, że metal ma wiele twarzy. Drewno jest nieco bardziej klasyczne i dlatego znajduje się w naszych domach od lat. Ponadto często meble metalowe dawniej nie wyróżniały się designem i kojarzono je wyłącznie z miejscem pracy. Nadal tak jest, tylko zmieniło się to, że obecnie metal ma o wiele więcej funkcji i zastosowań niż drewno.

 

Dla przykładu możemy zakupić zarówno przepięknie stylizowany fotel drewniany typu vintage, jak i nieco bardziej industrialny model wykonany ze stali, która idealnie komponuje się np. ze skórą. W ostatnim czasie niezwykle ciekawe okazują się tzw. hookery, które znajdują zastosowanie bardzo często np. w kuchniach z wysepkami. Zastępują one standardowe krzesła. Z reguły mogą być również łączone z plastikiem, chociaż ten wariant jest nieco bardziej futurystyczny niż standardowe hookery z siedziskiem skórzanym. Możesz cieszyć się blaskiem, który doda Twoim pomieszczeniom nieco innego charakteru. Metale to obecnie popularny wariant dekoracyjny w domu. Mogą również uzupełniać drewno i nic się nie wyklucza.

Meble metalowe w dowolnym kształcie i formie

Jeśli kupujesz bardziej pod kątem domu, to zdecydowanie lepiej jest postawić na meble metalowe stylizowane. Twoje wnętrze to głównie szary i biel? Doskonale! Praktycznie każdy mebel metalowy sprawdzi się w Twoim przypadku. Proste geometryczne formy i ostre kąty doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, które można wzbogacić o delikatny wydźwięk industrialny. Po metalu oczekiwać można także precyzyjnego wzornictwa w niższej cenie niż pod kątem drewna. Zresztą nie bez powodu. Metal jest zdecydowanie prostszym w obróbce materiałem i nie posiada skaz jak niektóre rodzaje drewna. Nie musisz jednak rezygnować z naturalnych właściwości drewna, gdyż obecnie w stylu vintage mile widziane jest dodanie takiego akcentu. Wszystko pozostaje więc kwestią indywidualnych preferencji oraz wyboru odpowiednich produktów.

Wypróbuj regały jezdne!

Bardzo ciekawą opcją są w ostatnim czasie wymienione powyżej regały jezdne. Pozwalają one bowiem zagospodarować przestrzeń, która normalnie nie mogłaby być wykorzystywana.  dużą zaletą jest to, że wykonywane są w większości z różnych materiałów, a w tym metalu i drewna. Z tego względu można je najczęściej dostosować do użytku w domach prywatnych, ale również miejscach pracy. Regał jezdny z drewna bądź metalu perfekcyjnie wpasuje się w dowolne wnętrze. Mebel metalowy tego typu będzie idealnie prezentował industrialny design projektów, a także połączy funkcjonalność z kwestiami typowo estetycznymi. Zakup regału metalowego to bardzo dobra decyzja zarówno do Twojego mieszkania prywatnego, jak i miejsca pracy. Z perspektywy użytkowej meble metalowe zwracają bardzo szybko. Natomiast z perspektywy lat regularnego użytkowania ograniczają niezwykle wydatki.

Jakie meble metalowe wybrać do mojego domu?

Opcje dekoracji metalami są praktycznie nieskończone. Chcesz mieć ekskluzywny styl danego pomieszczenia? Wykorzystaj klasyki ze srebra i złota w dekoracji. Oczywiście nie chodzi o prawdziwe elementy, które pewnie nie byłyby w zasięgu Twojego budżetu. Jednak nic nie broni Ci wykorzystać elementów stylizowanych. Polerowana stal nierdzewna z farbą sprawdzi się perfekcyjnie i nie musisz się zbytnio o nic martwić! Może być ona tak samo piękna i niesamowicie uniwersalna. Bardzo często meble metalowe świetnie uzupełniają się wyglądem i kolorem do lamp stołowych, ram luster oraz świateł typowo podłogowych, które dodatkowo oświetlają ten materiał. 

Czy warto postawić na meble metalowe?

Zdecydowanie  tak. W przypadku Twojego domu stanowią wybór. Jednak z perspektywy miejsc pracy stanowią bardzo często prawny obowiązek. Dla przykładu meble medyczne mogą być wykonywane tylko i wyłącznie z tego materiału. Zresztą nie bez powodu, gdyż drewno stanowi siedlisko setek bakterii oraz drobnoustrojów. Z kolei metal jest dosyć prosty w dezynfekcji i nie podlega odkształceniom przy bardziej agresywnym czyszczeniu. To samo tyczy się także mebli warsztatowych, które  mogą mieć elementy drewniane, jednak tylko metal zapewnia pewne parametry np. odpowiedni udźwig.