Drzwi to element architektoniczny, bez którego trudno jest wyobrazić sobie jakikolwiek budynek, czy pomieszczenie. Zapewniają one odpowiednią ochronę przed niechcianymi bodźcami z zewnątrz, takimi jak zimno, czy hałas. Drzwi znajdują się zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach firmowych czy miejscach użytku publicznego; wszędzie pełnią one tę samą funkcję, jednak ich wygląd, a także wyposażenie mogą różnić się w sposób znaczący. Na rynku znaleźć można bowiem nie tylko najróżniejsze rodzaje drzwi, ale także szeroką gamę akcesoriów.

Zamki i wkładki do drzwi

Podstawowe części dodatkowe do drzwi to przede wszystkim zamki oraz wkładki. Wśród zamków znaleźć można klasyczne modele mechaniczne, jak i nowoczesne zamki elektroniczne. Dodatkowym elementem montowanym w przypadku zamków mechanicznych są z kolei specjalne wkładki, pozwalające na implementację systemu master key oraz zmniejszenie ryzyka włamania i kradzieży. Wkładki pozwalające na instalację systemu jednego klucza to rozwiązanie bardzo wygodne, stosowane najczęściej w dużych zakładach pracy. System ten nie tylko zwiększa bezpieczeństwo danego miejsca, ale pozwala także na hierarchizację dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

Mimo wciąż sporej i niemalejącej popularności klasycznych systemów zabezpieczeń wiele osób wybiera także nowoczesne, elektroniczne zamki do drzwi. Wśród nich znajdują się nowoczesne zamki otwierane za pomocą czterocyfrowego kodu, jak również zamki otwierane przy użyciu specjalnego czytnika, dodatkowo sterowane za pomocą aplikacji mobilnej czy komputerowego systemu. Tego typu rozwiązania stosowane są w dużych firmach, jak również galeriach handlowych, muzeach czy innych miejscach użytku publicznego, o dużym natężeniu ruchu. Nowoczesne zamki nierzadko instalowane są także w prywatnych domach – w drzwiach wejściowych, bramach garażowych czy zewnętrznych, zabezpieczających teren całej posesji.

Inne akcesoria do drzwi

W jakie inne akcesoria możemy wyposażyć drzwi, tak w domu prywatnym, jak i w miejscach publicznych? Do nowoczesnych i niezwykle praktycznych rozwiązań w tym zakresie, możemy z pewnością zaliczyć elektroniczne wizjery drzwiowe, które w znaczący sposób wpływają na komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wizjery pozwalają na szybkie zweryfikowanie osoby stojącej za naszymi drzwiami, bez konieczności otwierania, a nawet podchodzenia bezpośrednio do nich. Te nowoczesne urządzenia mogą być bowiem instalowane w niemal dowolnym miejscu w domu czy firmie, co więcej mogą pozostać także w podręcznej, mobilnej formie. Dzięki temu nie musimy nawet wstawać z fotela, aby sprawdzić, kto dzwoni czy puka do naszych drzwi. Elektroniczne wizjery drzwiowe wyposażone są w nowoczesną kamerę o szerokim kącie widzenia, pozwalającym kontrolować duży obszar przed naszymi drzwiami czy bramą wjazdową na posesję.

Niektóre z modeli wizjerów mają ponadto możliwość skutecznego monitorowania terenu także po zmroku. Na rynku dostępne są także modele, które w przypadku jakiegokolwiek ruchu w okolicach wejścia, poinformują właściciela o prawdopodobnym gościu czy intruzie. Wizjery można ponadto połączyć z aplikacją mobilną, dzięki czemu dostęp do obrazu sprzed naszych drzwi czy bramy możemy mieć nawet wtedy, kiedy wyjedziemy na urlop czy w delegację.

Zupełnie innym, choć równie praktycznym akcesorium do drzwi są tak zwane samozamykacze. Jest to przydatny element, montowany najczęściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Ich pierwotną funkcją jest zapobieganie nieprzyjemnemu trzaskaniu drzwi, szczególnie niepożądanemu w miejscach takich, jak szkoły, urzędy czy duże biurowce. Samozamykacze pełnią także funkcję antywiatrową, a dzięki szerokiej gamie ich modeli, istnieje możliwość swobodnego wyboru optymalnie dopasowanego do stylu drzwi i pomieszczenia produktu. Co więcej, samozamykacze mają także możliwość prostego ustawienia i dopasowania szybkości zamykania drzwi.

Gama praktycznych i nowoczesnych akcesoriów

Zdecydowanie warto korzystać z owoców nowoczesności, jakimi są praktyczne i intuicyjne akcesoria do drzwi. Dobrą praktyką jest łączenie kilku dodatków, w celu uzyskania jak najlepszego efektu, w postaci wygody użytkowania, komfortu czy poziomu bezpieczeństwa. Warto więc łączyć chociażby elektroniczne zamki z nowoczesnymi wizjerami. Dzięki temu zarówno weryfikacja osoby stojącej przed wejściem, jak i otwarcie czy zamknięcie drzwi może odbywać się bez konieczności naszego podchodzenia bezpośrednio pod nie. Wybierając nowoczesne akcesoria do drzwi, warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i producenta; dobrze jest wybierać certyfikowane produkty, pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zakupione akcesoria w stu procentach spełnią nasze potrzeby i oczekiwania.