Nowoczesny gabinet lekarski, stomatologiczny czy pielęgniarski powinien być odpowiednio wyposażony. Jak? W ergonomiczne i praktyczne meble medyczne. Ich właściwy wybór jest bardzo ważny. Zapewnia bezpieczną i komfortową przestrzeń do przyjmowania pacjentów oraz wykonywania nieskomplikowanych zabiegów. Wiadomo, że każdy gabinet specjalistyczny będzie posiadał nieco inny sprzęt, jednak niektóre elementy wyposażenia są w każdym z nich takie same. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie meble medyczne wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Podstawowe wyposażenie gabinetu

Najbardziej podstawowymi meblami medycznymi w gabinecie są: biurko lekarskie, kozetka z parawanem, szafa kartotekowa na dokumenty oraz szafka medyczna z lekami i różnymi akcesoriami. W niektórych gabinetach spotkać można także stoliki chirurgiczne. Jeśli chodzi o kozetkę, najlepiej wybrać kozetkę z uchwytem na papier i regulowanym wezgłowiem. Co do szafy kartotekowej, warto się na nią zdecydować, nawet jeśli gabinet jest niewielki, na przykład wybierając mniejsze biurko. Bowiem alfabetycznie poukładane karty pacjentów zdecydowanie usprawniają pracę. Poza tym przepisy RODO zobowiązują do przechowywania dokumentów w taki sposób, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do poufnych danych.

Biurka lekarskie

W każdym gabinecie musi znaleźć się biurko lekarskie. Powinno mieć odpowiedniej wielkości blat, aby móc przechowywać bieżącą dokumentację i jednocześnie swobodnie pracować. Najlepiej wybrać biurko do gabinetu lekarskiego, które jest wyposażone w szuflady i szafki. Dzięki nim karty pacjentów nie będą w zasięgu wzroku badanego i innych nieupoważnionych osób. Jest to ważne przede wszystkim ze względu przepisów związanych z RODO. Poza tym w szufladach można przechowywać różne drobiazgi i rzeczy osobiste, na przykład telefon komórkowy, klucze lub notes. Warte rozważenia jest biurko medyczne na kółkach lub model z regulowanymi nóżkami. Ciekawą opcją są także modele narożne lub z dostawką.

Szafki medyczne

Najnowsze technologie cięcia laserem, które wykorzystuje się do produkcji szafek ze stali nierdzewnych sprawiają, że to trwałe i estetyczne meble medyczne, które są wizytówką gabinetu lekarskiego. Można w nich przechowywać leki, środki do dezynfekcji ran, płyny odkażające oraz wiele innych substancji. Nadają się również do składowania bandaży, opatrunków, plastrów oraz narzędzi chirurgicznych. Są pojemne, mają dość duży udźwig i prezentują się bardzo nowocześnie. Do kompletu warto zainwestować w szafki na kartoteki. Stanowią bowiem idealnie uzupełnienie wyposażenia każdego gabinetu i sprawią, że będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Oprócz tego, jak była mowa wcześniej, umożliwiają przechowywanie dokumentacji medycznej, dzięki czemu wrażliwe dane są odpowiednio chronione. Mogą się przydać również w recepcji.

Jakie meble wybrać – gotowe czy na wymiar?

Zastanawiasz się, jakie meble medyczne będą lepsze – gotowe czy na wymiar? Naszym zdaniem lepiej wybrać gotowe meble metalowe do gabinetu. Dlaczego? Ponieważ na rynku jest tyle różnych modeli, zarówno szafek lekarskich, jak i innych produktów, że bez problemu można zaaranżować każdą przestrzeń, a jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż meble według własnego projektu.

Poza tym blacha stalowa, z której są wykonane (zarówno zwykła, jak i kwasoodporna) cechuje się ogromną wytrzymałością na urazy mechaniczne i wysoką stabilnością. Są więc to meble do gabinetu naprawdę dobrej jakości, dlatego nie ma sensu przepłacać albo czekać nie wiadomo jak długo na zrealizowanie zamówienia na wymiar.

Z jakiego materiału powinny być meble do gabinetu?

Jak wspomnieliśmy, meble medyczne są najczęściej wykonane ze stali. Materiał ten, oprócz trwałości, wyróżnia się także łatwością do utrzymania w czystości i dezynfekcji. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ zarówno biurka gabinetowe, jak i stoliki medyczne oraz pozostałe meble, z którymi lekarze i pacjenci mają bezpośredni kontakt, muszą być higieniczne i sterylne. Poza tym warto, aby meble do gabinetu lekarskiego miały regulowane nóżki albo były wyposażone w kółka. To ogromne ułatwienie w przypadku, gdy podłoże jest nierówne lub zachodzi potrzeba przestawienia mebla.

Dobrym rozwiązaniem są także meble kwasoodporne, które odznaczają się specjalnymi właściwościami. Co najważniejsze, są odporne na kwasy, barwniki, odczyny i inne substancje niebezpieczne. Jednocześnie są w pełni bezpieczne i nieszkodliwe ani dla pacjenta ani dla personelu medycznego. Cechują się również dużą funkcjonalnością. Są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, a do tego niezwykle wytrzymałe. Produkowane z najwyższej jakości stali prezentują się estetycznie i nowocześnie oraz są inwestycją na lata. Pomagają zachować porządek, dbając jednocześnie o sterylność i bezpieczeństwo narzędzi chirurgicznych.