Najczęściej meble metalowe tego typu kojarzą się nam przede wszystkim z liniami montażowymi, zakładami produkcyjnymi, a także większymi przedsiębiorstwami. W praktyce bardzo często stanowią jedyne bezpieczne, a tym samym prawnie właściwe rozwiązanie. Firmy muszą wykorzystywać wyłącznie renomowane produkty obarczone odpowiednimi certyfikatami. W innym wypadku mogą stać się celem dla wysokich kar ze strony PIP (Państwowa Inspekcja Pracy). Meble warsztatowe mogą jednak znaleźć zastosowanie także w przypadku prywatnych domów, a także mniejszych działalności gospodarczych np. tych jednoosobowych bądź typowo rzemieślniczych. Stoły warsztatowe to bardzo wielofunkcyjne meble, które pozwalają zdecydowanie precyzyjniej składać poszczególne komponenty, a także realizować założenia projektowe. Jakie więc meble warsztatowe sprawdzą się w Twoim przypadku? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Meble warsztatowe w domowym garażu lub małej firmie?

Zakup wyposażenia, nawet tego najbardziej podstawowego, często potrafi sprawić kilka mniejszych lub większych problemów. Dlaczego? Z tego powodu, że na rynku panuje przesyt, a przez to zbyt duża ilość opcji jest przyczyną tzw. paraliżu decyzyjnego. Ciężko jest więc zdecydować się na coś konkretnego. W świetle psychologii rynku najlepiej, gdyby każdy producent zawężał swoją ofertę do kilku produktów. Jednak w przypadku m.in. mebli warsztatowych jest to po prostu nie możliwe. Zakup musi być możliwie, jak najlepiej dopasowany do potrzeb każdego nabywcy. Z prostej przyczyną, którą jest przede wszystkim komfort użytkowania, a także kwestie typowo eksploatacyjne. Żywotność sprzętu uzależniona jest od tego, czy został dobrze dobrany w aspekcie np. typu pracy, do której będzie wykorzystywany.

W jaki sposób można dostosować wybrane produkty pod własne preferencje?

Dla przykładu stoły warsztatowe muszą być wyposażone w odpowiednią powierzchnię. W praktyce możemy wybrać pomiędzy standardową sklejką z drewna, gumą ryflowaną, a także wariantem wykonanym ze stali ocynkowanej. Każdy z tych materiałów przeznaczony jest do zupełnie czego innego. Ponadto większość stołów warsztatowych można także dowolnie rozbudowywać, a także modyfikować. Praktycznie każdy dostępny w ofercie producenta może zostać wzbogacony m.in. o dodatkowe ranty, które ułatwiają pracę z mniejszymi komponentami, a także ograniczają ryzyko zagubienia się drobnych elementów. Standardem natomiast jest rozbudowa przykładowo o dodatkową przestrzeń do przechowywania w postaci dodania m.in. szafek warsztatowych. Te mogą być zamykane na klucz lub nawet w systemie RONIS. Rozwiązanie redukuje możliwość wypadnięcia szafki z szyny, gdyż można otworzyć jedynie jedną na raz. Ponadto zmniejszone jest także prawdopodobieństwo kradzieży, gdyż otwieramy tylko jedną szafkę warsztatową w danym momencie.

Jakie jeszcze inne dodatki preferowane są w przypadku stołów warsztatowych?

Na celowniku tego pytania pozostają wszelkie kwestie związane z preferencjami użytkowymi, a także dopasowaniem bezpośrednio do środowiska pracy. Jeśli często pracujesz po godzinach lub też po prostu miejsce, w którym znajduje się stół warsztatowy, jest ciemne, to można zakupić specjalne oświetlenie. Jednak wymaga ono dodatkowego stelaża, który pozwoli zawiesić np. lampki LED nad blatem. Dodatkowo rola stelaża nie ogranicza się tylko do oświetlenia. Wzbogacić można go o miejsce na narzędzia. Dzięki temu w Twoim miejscu pracy panuje większy porządek, a ten, jak wiadomo, jest niezbędny w celu uzyskania jak największej efektywności w pracy.

 

Jeśli w Twoich meblach warsztatowych panuje nieład, to może warto zainwestować w organizery? Pozwalają one zdecydowanie szybciej znajdować poszczególne komponenty, a także części. Nie tracisz dzięki temu czasu na bezsensowne poszukiwanie. Ponadto zamki w szafkach warsztatowych mogą zostać dowolnie dopasowane. Nie ograniczamy się wyłącznie do jednej opcji. Dzięki temu każdy sprzęt może zostać idealnie zmodyfikowany pod indywidualne potrzeby nabywcy.

Jaki mebel warsztatowy wybrać do domu?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej. Wszystko uzależnione jest od Twoich potrzeb, a także do czego będziesz wykorzystywał poszczególne meble metalowe. Jeśli nie będziesz specjalistą w danej dziedzinie, ani nie zamierzasz zajmować się rzemieślnictwem, to wystarczy Ci podstawowy wariant z blatem ze sklejki. Opcjonalnie możesz dodać do swojego stołu warsztatowego stelaż oświetleniowy. Szczególnie w przypadku umieszczenia go np. w garażu. Pozwoli Ci to wygodnie majsterkować nawet przy zamkniętej bramie i w nocy. Dopasuj wielkość blatu do swoich potrzeb, a także jego udźwig. Do zdecydowanej większości zastosowań wystarczy taki do 500 kg przy równomiernym obciążeniu. Zastanów się także nad zakupem szafek warsztatowych. Przydają się one w przypadku, gdy potrzebujesz coś schować lub nie lubisz jak wszystkie narzędzia znajdują się na widoku. Dodatkowe miejsce zapewnia wiele dodatkowych korzyści, dzięki czemu wszystko będzie o wiele lepiej zorganizowane.