Kasa pancerna a sejf

Drugim obok kasy pancernej produktem, podnoszącym bezpieczeństwo przechowywania cennych przedmiotów jest sejf. Czym różni się od kasy pancernej? Sejfy, które znaleźć można obecnie na rynku to produkty podzielone na kategorie od S1 do I. Kasy pancerne z kolei to kategorie zabezpieczeń od II do VII. Oznacza to, że mogą one być używane do przechowywania i zabezpieczania przedmiotów i gotówki o wartości szczególnie wysokiej. Według oficjalnych norm Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, kasy pancerne o kategorii zabezpieczeń VII to kasy, w których mogą być przechowywane kosztowności o wartości niemal dwóch i pół tysiąca średnich pensji krajowych. Podstawową różnicą między sejfem a kasą pancerną są więc ich możliwości przechowywania.

Kasa pancerna – przeznaczenie

Kasę pancerną możemy oczywiście posiadać we własnym domu na użytek prywatny. Przyjmuje się jednak, że kasy pancerne o wysokiej klasie zabezpieczeń są produktami przeznaczonymi przede wszystkim do miejsc, gdzie konieczne jest przechowywanie dużej ilości gotówki lub innych kosztowności, jak również niezwykle ważnych, poufnych dokumentów. Kasy pancerne najczęściej spotykane są więc w bankach oraz instytucjach finansowych, kantorach, czy wysokiej klasy salonach jubilerskich.

Klasy kas pancernych

Klasa kasy pancernej to jedna z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę przed jej zakupem. Określa ona bowiem poziom bezpieczeństwa, jaki dana kasa jest nam w stanie zagwarantować. Im wyższa klasa kasy pancernej, tym większa jest jej odporność na włamanie. Do przechowywania szczególnie wartościowych kosztowności oraz dużych sum należy więc wybierać kasy o wysokiej klasie. Wysokiej jakości kasy pancerne wyposażone są w wyjątkowe, nowoczesne rozwiązania, które dodatkowo zabezpieczają ich zawartość przed kradzieżą czy zniszczeniem.

Wiele kas pancernych posiada między innymi dodatkowe rygle przesuwane za pomocą specjalnego pokrętła napędowego, co uniemożliwia dostanie się do środka nawet po sforsowaniu i odjęciu zewnętrznych zawiasów. Ponadto kasy wyposażone są także w progi techniczne, umieszczone w obrysie ich drzwi, które nie tylko utrudniają dostęp do zawartości kasy, ale także zabezpieczają ją przed ogniem. Kasy pancerne o wysokiej klasie posiadają także dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami chemicznymi i biologicznymi - ich konstrukcja wykonana jest bowiem z materiałów odpornych na działanie środków żrących czy szkodliwych, powodujących korozję substancji.

Kasy pancerne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz klasy, będącej istotnym wyznacznikiem jakości i niezawodności kasy, warto zwrócić uwagę także na inne jej cechy oraz elementy wyposażenia. Przede wszystkim, przy wyborze kasy pancernej należy zwrócić uwagę na to, czy jej jakość oraz klasa zostały oficjalnie potwierdzone i certyfikowane. Tylko kasy z oficjalnymi atestami jakości i bezpieczeństwa oraz klasą potwierdzoną przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej są produktami, na których można polegać.

Ponadto należy także dokładnie sprawdzić, w jakie dodatkowe zabezpieczenia wyposażona została kasa. Czy posiada ona dodatkowe rygle pionowe, poziome, progi techniczne oraz jaki rodzaj zamka jest głównym zabezpieczeniem kasy. Może to być bowiem zamek kluczowy, szyfrowy lub elektroniczny. Na rynku znaleźć można ponadto modele kas pancernych, które wyposażone są w więcej niż jeden rodzaj zamka, co dodatkowo zabezpiecza ich zawartość przed kradzieżą. Kasy pancerne mogą być także wyposażone w nowoczesne czujniki wstrząsu oraz czujniki położenia poszczególnych rygli i drzwi. Czujniki te poinformują nas już o samej próbie sforsowania zabezpieczeń kasy pancernej.

Bardzo ważną kwestią jest także budowa samego korpusu kasy pancernej. Najwyższej jakości modele wykonane są z wielowarstwowej konstrukcji ze specjalnym wypełnieniem. Korpus dobrej jakości kasy pancernej powinien być wykonany z najwyższej klasy stali konstrukcyjnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Warto także sprawdzić, jak wygląda wnętrze kasy pancernej; czy posiada ono dodatkowe półki i skrytki, w których możliwe jest ukrycie szczególnie cennych kosztowności. Praktycznym elementem kasy jest także specjalny otwór znajdujący się w jej podłożu, który umożliwia przytwierdzenie kasy do podłoża.

Aby kasa pancerna była przystosowana do naszych potrzeb warto zwrócić także uwagę na jej rozmiar oraz kąt otwarcia drzwi. Dzięki temu możliwe będzie swobodne dopasowanie jej do posiadanej przestrzeni.