Katalogowanie dokumentów, pod kątem alfabetycznym, czasowym, rzeczowym, to rzecz niezwykle trudna i wymagająca zdyscyplinowania. Poszukiwanie pism, teczek czy kart katalogowych, powinno być łatwe i szybkie. Potrzebny jest do tego przejrzysty, intuicyjny system przechowywania i szafki katalogowe.

Szafki katalogowe to rodzaj mebli, sprawdzających się wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba szczegółowej segregacji dokumentów. Najlepszym tego przykładem są biblioteki szkolne, akademickie, publiczne, archiwa. Etykiety na frontach pozwalają na szybkie i czytelne zidentyfikowanie danej kategorii, lub alfabetyczne zlokalizowanie poszukiwanych materiałów. Estetyka wykonania szafek katalogowych, sprawia, że pięknie komponują się zarówno z klasycznym wnętrzem jak i nowoczesną przestrzenią.

Czy szafki katalogowe to nie przeżytek?

Otóż nie. W czasach, gdy świat dąży do całkowitej cyfryzacji i digitalizacji, dokumenty papierowe cały czas są w obiegu. Wymagają przechowywania, katalogowania i archiwizacji. Korzystanie z szafek katalogowych znacznie usprawnia ten proces. Przykładowo prawo pozwala na mieszany system prowadzenia dokumentacji pracowniczej (zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej). W obu wersjach dokumenty muszą jednak zostać odpowiednio zabezpieczone. Wchodząc do biblioteki publicznej możemy coraz częściej skorzystać z informatycznych systemów wyszukiwania. Równolegle obowiązuje jednak system papierowy, gdzie podchodząc do szafki katalogowej, samodzielnie sprawdzimy sygnaturę i umiejscowienie danej lektury.

Jak wybrać szafki katalogowe?

Planując zakup szafek katalogowych należy określić przede wszystkim ich zastosowanie. Do kart bibliotecznych wystarczą nieduże szufladki, niewymagające dodatkowego zabezpieczenia. Natomiast do dokumentacji firmowej, w której będą katalogowane dane poufne, wybrać należy metalowe szafki katalogowe na dokumenty formatu A4, z możliwością zamykania zamkiem centralnym. W razie pytań służymy pomocą. Różne szerokości, wysokości, przegrody i mechanizmy wewnętrzne pozwolą dobrać idealne szafki.