Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych, gdyż każdy na zaplanowanie przestrzeni ma swoje pomysły i potrzeby. Meble metalowe w tym aspekcie powinny być dostosowane w 100% do architektury, a także stylistyki wykonania. W praktyce jest to bardzo ważne. Z czym więc łączy się idealnie metal? Przede wszystkim ze stylistyką industrialną bądź skandynawską. Wszystko dzięki temu, że wyposażenie wykonane ze stali pozwala o wiele dłużej wykorzystywać konkretne przedmioty, gdyż te po prostu są o wiele bardziej wytrzymałe niż standardowo wykonane z drewna. Ponadto dochodzi do tego kwestia wilgoci. Wpływ tego czynnika na drewno potrafi być prawdziwie destrukcyjny. Z kolei w przypadku mebli metalowych mogą być one pokrywane specjalną farbą proszkowo, przez co ich odporność znacznie wzrasta, a przez to zredukowana zostaje szansa na rdzewienie elementów. W jaki sposób więc zagospodarować własną przestrzeń w przypadku domu lub mieszkania? Tego dowiesz się właśnie tutaj!

Dlaczego warto wybrać metalowe meble?

Z powodu wytrzymałości, a także ogromnej funkcjonalności. Wyposażenie biurowe wykonane jest zawsze z trwalszego w eksploatacji materiału, dlaczego więc nie wykorzystać ich także w ramach własnego mieszkania? W praktyce zdecydowanie lepszym wyborem są meble metalowe. Dla porównania wystarczy zestawić ceny produktów drewnianych oraz metalowych. Szczególnie, że z perspektywy wymiany metalowe meble są tańsze, a także prostsze w naprawie. Materiał jest plastyczny, można go stopić, dorobić do niego zastępcze elementy po kosztach. Natomiast drewno nie posiada takich właściwości. Wszystko, co zostało uszkodzone, wymaga zdecydowanie więcej surowca, aby naprawić cokolwiek. Niestety, ale w wielu przypadkach niemożliwe będzie naprawianie krzesła bez dorobienia do niego całkowicie nowych elementów. Meble metalowe powstają z reguły spawania i łączenia argonem. Dzięki temu można dorabiać naprawdę malutkie i precyzyjne części. Ważnym aspektem jest to, że metal nie deformuje się pod wpływem wilgoci na stałe. Koroduje, ale korozję można usuwać. Z kolei wypaczone drewno nie nadaje się do ponownego użycia. Wystarczy ponadto pokryć meble metalowe farbą proszkowo, dzięki czemu zredukowane zostaje znacznie prawdopodobieństwo rdzewienia.

Meble metalowe lepszą alternatywą w naszym domu

Drewno potrzebuje regularnej konserwacji, a metal? Rzadko. Dlaczego? Z tego względu, że wystarczy po prostu cienka warstwa farby. W przypadku mebli metalowych rzadko są potrzebne inne zabezpieczenia pokroju różnych preparatów do ochrony bezpośrednio drewna. Wystarczy, że grubość blach oraz elementów metalowych w konstrukcji była zgodna z wymaganiami technicznymi. Jeśli szafka metalowa jest dobrze wyprodukowana, to zajmuje m.in. mniej miejsca, a zapewnia o wiele większy udźwig niż standardowe meble drewniane. Drewno zawsze wymaga zdecydowanie więcej miejsca niż metal. Zakup mebli metalowych pozwala także uniknąć setek problemów przy montażu i podczas użytkowania. Wystarczy wkręcić kilka śrubek, natomiast drewno wymaga zastosowania kleju albo wciskania na siłę w odpowiednie miejsca. Dlatego nie zawsze warto kierować się ceną, ale także tym co otrzymujemy w zamian za nią. Niesamowicie istotna jest także jakość. Przy wieloletnim użytkowaniu zawsze zakup mebla metalowego jest o wiele bardziej rentowny.

Estetyka drewna i metalu

Drewno jest klasyczne i faktycznie jest idealne z perspektywy tradycyjnych przestrzeni. Niestety jednak nie spełnia ono swojej roli w przypadku miejsc narażonych bardziej na  wilgoć lub nawet zarysowania. Drewno uległoby czasami odkształceniu w perspektywie regularnych dezynfekcji. Ponadto wymaga delikatnych środków czyszczących, natomiast meble metalowe są zdecydowanie bardziej odporne. Nie trzeba się zbytnio nimi przejmować, z kolei drewno jest o wiele bardziej wrażliwe na poszczególne detergenty. W miejscach użyteczności publicznej także nie będą zbyt dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się tam właśnie metalowe meble dzięki swojej ogromnej uniwersalności. Warianty z metalu ponadto są atrakcyjne wizualnie i prostsze w utrzymaniu w czystości. Wystarczy zwykła szmatka, płyn do naczyń i nie trzeba zbytnio przykładać do nich uwagi. Okazują się zdecydowanie bardziej bezpieczne i pewne. Oprócz tego, że do ich produkcji nie jest konieczne drewno. Stanowią więc elementy wyposażenia przyjazne dla środowiska. Nie wymagają niszczenia lasów, a także spalania zbytniej ilości surowców naturalnych. Blachy są zdecydowanie cieńsze i wytrzymałe w porównaniu do innych materiałów. Wymagają zdecydowanie mniejszej ilości miejsca, którą można przeznaczyć na inne rzeczy.