Szafy na komputer przemysłowy służą do pracy na rzeczonym sprzęcie w trudnych warunkach. Składają się z przeszklonej części na monitor, która pozwala na korzystanie z komputera na przykład na hali produkcyjnej. Dolna zasłonięta część zaś służy do bezpiecznego przechowywania jednostki i innych urządzeń towarzyszących. Wysuwana półka pozwala na proste i wygodne korzystanie z klawiatury.

Każda szafka metalowa na komputer posiada nóżki z możliwością poziomowania, co pozwala ustawić ją nawet na nierównej podłodze. Wnętrze szafy na komputer wyposażone jest w elektryczny wentylator pozwalający na chłodzenie pracującego sprzętu. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są zalety szafki na komputer przemysłowy i gdzie najczęściej się ich używa. Zapraszamy do lektury.

Zalety metalowych szaf na komputer

Szafy na komputer jak większość mebli metalowych są malowane w technologii proszkowej. Oznacza to, że ich powierzchnia jest zabezpieczona przed korozją, odpryskiwaniem farby i urazami mechanicznymi. Poza tym, dzięki takiemu rozwiązaniu mebel doskonale radzi sobie nawet w agresywnym środowisku i trudnych warunkach. Nie straszna mu wilgoć, kurz i pył.

Na uwagę zasługują również specjalne otwory wentylacyjne oraz elektryczny wentylator, które sprawiają, że szafa na komputer przemysłowy umożliwia chłodzenie sprzętu podczas pracy. Nóżki z kolei chronią ją przed zarysowaniem i umożliwiają stabilne ustawienie nawet na nierównym podłożu.

Szafy pod komputer są bardzo funkcjonalne i ergonomiczne. Przeszklone elementy ułatwiają swobodne korzystanie ze sprzętu, chroniąc go przed zabrudzeniami. Wysuwane półki natomiast oraz inne ruchome elementy pozwalają dopasować mebel do panujących warunków oraz sprawiają, że jej użytkowanie jest niezwykle wygodne.

Gdzie używa się szaf na komputer przemysłowy?

Jak wszystkie meble do komputerów, szafy na komputer przemysłowy mają swoje konkretne przeznaczenie. Najczęściej są oczywiście używane w halach produkcyjnych, ponieważ doskonale chronią sprzęt przed zabrudzeniem. Jednak to nie jedyne miejsce, w których się sprawdzą. Stanowią bowiem również idealne wyposażenie magazynów, archiwów, hurtowni oraz innych wnętrz, w których zachodzi konieczność korzystania z komputera, ale panują w nich trudne warunki.

Szafy pod komputer są doskonałym elementem wyposażenia pomieszczeń, w których panuje wilgoć, a w powietrzu unosi się pył i kurz. Szczególnie polecane są modele, których górna część ma pochyłą konstrukcję, ponieważ uniemożliwia osadzanie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Jaką szafę pod komputer wybrać?

Wybierając szafę pod komputer, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy postawić na sprawdzonego producenta, na przykład polską firmę Malow, która istnieje już od ponad 30 lat i cieszy się zaufaniem klientów na całym świecie. Najlepszy będzie model o wysokim stopniu ochrony przed dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy, wnikaniem obcych ciał stałych oraz szkodliwymi skutkami wnikania wody. Tego rodzaju szafka metalowa umożliwia bezpieczne sterowanie, dostęp do danych czy szybki wgląd do projektu technicznego.

Z tego powodu powinna chronić sprzęt przed ciałami o wielkości ponad 1mm oraz przed kroplami wody padającymi pod kątem 15º. Jest bowiem niezbędnym elementem wyposażenia stacji diagnostycznych oraz wszelkich pomieszczeń technicznych i produkcyjnych. Im większa więc ich odporność mechaniczna i termiczna, tym lepiej. Konstrukcja szaf powinna także chronić komputer przed zbyt wysokimi temperaturami oraz zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Wyposażenie szafy na komputer przemysłowy

Funkcjonalnie wyposażona szafa na komputer przemysłowy to podstawa. W jej zestawie nie może zabraknąć elementów takich jak: szyba z pleksi lub szkła (akrylowa szyba antyrefleksowa) i otwierana klapa, wysuwana szuflada na klawiaturę i mysz, szafka z wysuwaną półką na jednostkę centralną i miejscem na drukarkę oraz małe drzwi serwisowe z przodu lub z boku szafki. Dobrze jednak, aby szafa pod komputer zawierała także: wentylator, listwę zasilającą z filtrem przeciwzakłóceniowym, przyłącze Ethernet, kabel zasilający, uchwyt monitora VESA oraz odkręcaną podstawę ze stopkami regulacyjnymi. Dobrze jest wybrać model zamykany na klucz.