Kiedy powietrze staje się ciężkie od smogu lub też sezon sprzyja wylęganiu i rozprzestrzenianiu się w powietrzu wirusów, każdy zadaje sobie pytanie o to, czy warto nosić maseczkę ochronną, a jeśli tak, to jaką wybrać? Przed czym chroni? I komu tak naprawdę się przyda? Jak znaleźć najlepszą maseczkę ochronną?
Maseczka ochronna sprawdzi się w wielu przypadkach, zarówno podczas wykonywania określonych prac, jak i w codziennym życiu. Kto powinien ją nosić? Wszystkie te osoby, które z racji wykonywanego zawodu są narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, płynami ustrojowymi i wydzielinami osób trzecich oraz szkodliwym pyłem. Maseczka ochronna pomaga także w chwilach niekontrolowanego dotykania twarzy (zabezpiecza skórę przed bakteriami, które znajdują się na dłoniach), może też pomóc w ograniczeniu tzw. tików nerwowych, związanych właśnie ze zbliżaniem rąk to twarzy. Gdzie i kiedy są niezbędne maseczki ochronne na twarz?
W gabinetach lekarskich i kosmetycznych
W salonach lakierniczych, stolarniach, podczas remontów o dużym natężeniu zapylenia
W momentach silnego zanieczyszczenia powietrza (np. podczas natężonego smogu)
W okresach zwiększonej żywotności wirusów, kiedy istnieje ryzyko zakażenia drogą kropelkową
Zawsze wtedy, kiedy chce się zminimalizować ryzyko związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza lub uchronić innych przez własną infekcją
Choć coraz więcej osób zwraca uwagę na swoisty design maseczki – wzór i kolor – tak naprawdę mają one najmniejsze znaczenie. Oczywiście, o wiele przyjemniej chodzi się w czymś, co jest ładne, jednak najważniejsze jest to, z czego zbudowana jest maseczka ochronna. Ma to bowiem ogromny wpływ na jej działanie, a co za tym idzie – skuteczność. Na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczki ochronnej na twarz?
Maseczka ochronna na twarz powinna być wykonana z miękkiej włókniny, która będzie przewiewna, a co za tym idzie – pozwoli na swobodne przepuszczanie powietrza. Jednocześnie materiał powinien posiadać minimum 3 warstwy, z których każda będzie zapewniała odpowiedni stopień filtracji powietrza. Bardzo ważne jest, by maseczka ochronna była bezwonna i hipoalergiczna, a więc nie posiadała żadnych uczulających ani mogących wywołać podrażnienia tworzyw, takich jak lateks czy włókna szklane.
Maseczka ochronna powinna posiadać sztywnik, dzięki któremu będzie można ją idealnie dopasować do kształtu twarzy i nosa, a który zarazem nie będzie powodował dyskomfortu podczas noszenia.
Aby maseczka na twarz była odpowiednim zabezpieczeniem, musi nie tylko dobrze do niej przylegać, ale również solidnie się na niej trzymać. Ważne więc są gumki, ich mocowanie, długość oraz jakość – powinny być solidne, z możliwością regulowania, do wygodnego zahaczania za uszami.
Maseczka ochronna na twarz musi posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty i spełniać normy bezpieczeństwa. Skuteczność filtracji z zanieczyszczeń i bakterii nie powinna być oscylować w granicach 98%.
Znając wytyczne dotyczące najlepszych i najskuteczniejszych maseczek na twarz, łatwo wskazać, jakie nie będą odpowiednie. Przede wszystkim, maseczka ochronna na twarz nie powinna być wykonana z żadnych sztucznych materiałów, które przy kontakcie ze skórą mogą powodować otarcia i uczulenia oraz których zapach jest drażniący. Nie powinny też posiadać żadnych substancji zapachowych. Bardzo ważne jest, by maseczka ochronna była elastyczna, bo tylko to zapewni idealne dopasowanie do twarzy. Wszelkie usztywniane maseczki, które w jakimkolwiek miejscu powodują, że odstaje ona od buzi czy nosa, mijają się ze swoim przeznaczeniem. Nie powinno się też wykonywać maseczki samemu. Choć w Internecie nie brakuje kreatywnych wskazówek odnośnie tego, jak może wyglądać maseczka ochronna na twarz zrobiona samodzielnie, zdecydowanie nie powinno się ich praktykować – ich skuteczność jest znikoma, zaś kontakt z twarzą może wywołać problem.
Maseczka ochronna na twarz nie powinna być kupowana ze względu na wygląd, a wyłącznie na skuteczność. Nawet ewentualna niewygoda związana z jej noszeniem (dotyka szczególnie osób, które nie noszą okularów i nie są przyzwyczajone do jakiegokolwiek nacisku na małżowiny uszne), jest wyłącznie kwestią przyzwyczajenia.
Dokładnie tak. Noszenie maseczki ochronnej na twarz to pierwszy i najprostszy sposób na to, by uchronić się przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami unoszącymi się w powietrzu. Wiedząc już, jaką wybrać maseczkę ochronną na twarz i na co zwrócić uwagę, zakup nie powinien być żadnym problemem. Jej noszenie również nie będzie powodowało żadnego dyskomfortu. Maseczki ochronne są małe i lekkie, a ich elastyczność pozwala na złożenie i przechowywanie w kieszeni torby, dzięki czemu można – co więcej, warto! – mieć ją zawsze przy sobie.