Komputer jest urządzeniem powszechnie używanym, zarówno w warunkach domowych, jak i w wielu miejscach pracy. Nierzadko bywa on również elementem wyposażenia miejsc, w których wymaga szczególnej ochrony. W takich wypadkach doskonale sprawdza się metalowa szafa na komputer przemysłowy.

Czym jest szafa na komputer przemysłowy?

Szafa na komputer przemysłowy to wykonany najczęściej z metalu mebel, którego głównym zadaniem jest odpowiednia ochrona sprzętu używanego w miejscach, w których może on być narażony na zabrudzenia czy usterki. Metalowa szafa składa się z kilku części, przeznaczonych na poszczególne elementy składowe komputera. Dzięki niej możliwe jest swobodne korzystanie z urządzenia przy jednoczesnym jego zabezpieczeniu. Metalowe szafy używane są najczęściej w dużych zakładach pracy, sortowniach, miejscach przeładunku czy punktach realizacji zamówień lub pakowania. Mebel sprawdza się także w dużych magazynach oraz halach produkcyjnych, jak i archiwach czy hurtowniach. Sprawdzają się w każdym miejscu, gdzie mimo niesprzyjających warunków – takich jak wilgoć, unoszące się pył lub kurz czy obecność mocnych środków chemicznych – konieczne jest korzystanie z komputera. 

Budowa szafy na komputer przemysłowy

Metalowe szafy na komputer przemysłowe to urządzenia stworzone z myślą o bezpieczeństwie oraz wygodzie użytkowania. Dlatego też każda z ich części wykonana jest z odpowiedniej jakości materiału, gwarantującego pewne i komfortowe korzystanie z urządzenia. Szafa składa się najczęściej z osobnej, przeszklonej części na monitor komputera oraz dolnej części, przeznaczonej na jednostkę centralną urządzenia lub inne podzespoły, czy sprzęty towarzyszące. Górna część umożliwia wygodne korzystanie z komputera bez narażania go na ewentualne uszkodzenia. Dolna część szafy to element w pełni zabudowany, wyposażony w drzwiczki. Niemal każda szafa na komputer posiada także praktyczną, wysuwaną szufladę lub półkę na klawiaturę i myszkę. Ponadto mebel wyposażony jest również w specjalne nóżki, które umożliwiają szybkie i sprawne modyfikowanie wysokości szafy, jak i jej poziomowanie. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne ustawienie szafy nawet na nierównej powierzchni.

Istotnym elementem każdej szafy na komputer są także otwory wentylacyjne, gwarantujące odpowiednią cyrkulację powietrza oraz potrzebne sprzętowi chłodzenie, które pozwoli znacznie przedłużyć jego żywotność. Dolna część szafy wyposażona jest także w specjalne otwory na kable, umożliwiające wygodne podłączenie sprzętu. Niektóre z modeli posiadają także praktyczną listwę zasilającą.

Najważniejsze zalety szaf

Szafa metalowa na komputery przemysłowe jest meblem wyjątkowo funkcjonalnym i praktycznym. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest korzystanie z komputera, a jednocześnie panują niesprzyjające elektronice warunki, takie jak wilgoć, pył, czy kurz. Szafy wykonane są z mocnych, trwałych materiałów, dzięki czemu świetnie radzą sobie w trudnych okolicznościach. Są one odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i korozję. Górna część szafy wyposażona jest w wysokiej klasy szkła, odpornego na zarysowania czy stłuczenie. Świetnie radzą sobie z intensywną eksploatacją, przez długi czas niezmiennie chroniąc sprzęt przed uszkodzeniem.

Metalowe szafy pokrywane są specjalną farbą, nakładaną w nowoczesnej technologii proszkowej. Dzięki temu mebel zyskuje dodatkowo na trwałości i odporności, co więcej, z powodzeniem można także dopasować jego kolor do danego wnętrza.

Każdy z elementów szafy doskonale chroni poszczególne części składowe oraz dodatkowe akcesoria komputera. Mebel skutecznie chroni sprzęt nie tylko przed ewentualnym uszkodzeniem, czy zabrudzeniem, ale również przed kradzieżą. Większość szaf metalowych wyposażona jest bowiem w nowoczesny zamek kluczowy.

Szafy metalowe na komputer – na co zwrócić uwagę?

Wybierając jedną lub kilka szaf na komputer przemysłowy do swojej firmy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Wysokiej klasy modele stworzone z odpornych, wytrzymałych elementów i materiałów najczęściej posiadają oficjalne certyfikaty lub atesty jakości i bezpieczeństwa. Ponadto warto sprawdzić, jakich gabarytów szafa będzie dla nas najodpowiedniejsza. Należy wziąć pod uwagę rozmiar górnej części szafy i sprawdzić, czy posiadany przez nas monitor zmieści się w wybranym modelu.

Dobrze jest sprawdzić również, jakie dodatkowe elementy i udogodnienia posiada szafa. Mogą to być praktyczne nóżki, wysuwana szuflada, jak również dodatkowy wentylator. Na koniec można także pochylić się nad kwestią estetyki szafy, dopasowując jej barwę do kolorystyki wnętrza, w którym ma się znajdować.