Na pewno większości z Was maseczka ochronna kojarzy się z tym elementem odzieży ochronnej, który najczęściej noszą lekarze, pielęgniarki lub dentyści. Jednak w dobie współczesnych wydarzeń, jakim jest nie tylko epidemia koronawirusa, ale także wszechobecny smog, pył i inne zanieczyszczenia powietrza, noszenie maski medycznej przez "zwykłych" ludzi jest bardzo mądrym posunięciem. Tego rodzaju zabezpieczenie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oraz chroni nasz układ oddechowy. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji na temat skuteczności maseczek higienicznych oraz dowiesz się, dlaczego naprawdę warto je nosić.

Maseczki ochronne na twarz – przed czym chronią?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, przed czym chronią maseczki antybakteryjne, trzeba wiedzieć, że zależy to od ich typu. Występują bowiem maseczki chirurgiczne typu I, IR, II oraz IIR. Określają to normy unijne, które biorą pod uwagę stopień filtracji maseczki. Nas będzie jednak interesować maska medyczna typu II, składająca się z aż trzech warstw włókniny polipropylenowej, pozwalająca jednocześnie swobodnie oddychać. Generalnie jej zadaniem jest zabezpieczyć nas przed różnego rodzaju bakteriami i innymi drobnymi zanieczyszczeniami przenoszonymi drogą kropelkową, czyli między innymi przed smogiem albo wirusami.

Należy pamiętać, że każda maseczka ochronna jest jednorazowa (oczywiście na rynku spotkać można także modele wielokrotnego użytku, ale nie wszystkie mają wtedy właściwości przeciwwirusowe i należy regularnie wymieniać w nich filtr), co oznacza, że należy ją często zmieniać, a po użyciu odpowiednio zutylizować i wymienić na nową.

Jaka maseczka medyczna skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami?

Wśród artykułów BHP znaleźć można maseczki antybakteryjne, które chronią nas przed różnymi zanieczyszczeniami. Są to trójwarstwowe maseczki chirurgiczne, składające się w dwóch warstw włókniny osłonowej i wewnętrznej warstwy filtracyjnej. Zwane również przeciwpyłowymi lub antysmogowymi są w stanie filtrować aż 98% zanieczyszczonych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Są miękkie i bezwonne i nie utrudniają oddychania, co jest ważne zwłaszcza podczas długotrwałego noszenia. Mogą być również wykorzystywane w gabinetach medycznych i salonach kosmetycznych. Są polecane zarówno lekarzom, jak i pacjentom – ochronią ich przed infekcjami, pyłem i zanieczyszczeniami.

Maska antywirusowa – ochrona przed zakażeniami drogą kropelkową

Tego typu maseczki ochronne na twarz zapewniają również ochronę przed zakażeniem drogą kropelkową. Dzięki aż trzem warstwom materiału skutecznie zatrzymują bakterie i inne drobnoustroje. Są zakładane na gumki i posiadają sztywnik umożliwiający dopasowanie do kształtu twarzy. Ich konstrukcja jest delikatna, przewiewna i umożliwia swobodne oddychanie. Zapewnia także mniejsze skraplanie się wydychanego powietrza. Maseczka higieniczna to doskonały sposób na ochronę dróg oddechowych. Powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusów i zmniejsza ryzyko infekcji. Zapobiega zarażeniom drogą kropelkową, a jej skuteczność potwierdza odpowiedni certyfikat.

Maseczka antybakteryjna – zalety

Jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. Podpisujemy się pod stwierdzeniem całym sercem, zwłaszcza, że profilaktyka jest niezmiernie ważna. Noszenie maseczek antybakteryjnych to niska cena za tak wysoką ochronę naszego zdrowia. Jednorazowa maska ochrona jest wygodna i zapewnia aż 98% skuteczności. Materiał, z którego jest wykonana (włóknina polipropylenowa), cechuje się delikatnością, miękkością i przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu maska medyczna pozwala swobodnie oddychać i zapewnia komfort użytkowania. Na jej działanie składa się przede wszystkim wysoka filtracja, przyleganie do twarzy i obecność gumki, dzięki której maska nie spada i dostosowuje się do użytkownika. Dzięki dostępności w wielopakach, koszt pojedynczej maseczki jest niewielki, a może uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

O czym należy pamiętać, stosując maseczki ochronne?

Maseczka higieniczna, aby spełniała swoje funkcje, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe założenie. Na szczęście obecność gumki i sztywnika pozwala na odpowiednie przyleganie maseczki i zapewnia komfort użytkowania. Niekiedy można spotkać maseczki na troki, jednak jesteśmy zdania, że ryzyko rozwiązania jest zbyt duże, dlatego lepiej postawić na wariant z gumką. Należy także pamiętać, aby regularnie zmieniać maseczki antybakteryjne. Wynika to z nabierania przez nie wilgoci, jednak kupując opakowanie zawierające 50, 100 lub 500 sztuk, nie będzie to stanowiło większego problemu.

Oczywiście dzięki wysokiej przepuszczalności powietrza i mniejszym skraplaniu wydychanego powietrza, nie trzeba tego robić co 5 minut, jednak po upływie około pół godziny, warto założyć nową maseczkę. Istotne jest również regularne mycie rąk i stosowanie płynu do dezynfekcji, nie tylko podczas wymiany maseczki, ale także w ciągu dnia. W miarę możliwości warto też nie dotykać dłońmi nosa, oczu i ust.