Budowa systemu alarmowego

 

Nowoczesne systemy alarmowe to zbiór współdziałających ze sobą podzespołów, które dzięki swojej funkcjonalności i odpowiedniej budowie pełnią właściwą rolę w zespole. Podstawowym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa, dzięki której możliwe jest kontrolowanie pracy pozostałych podzespołów. Centrala, jako jeden z najistotniejszych elementów systemu, umieszczana jest najczęściej w specjalnej skrzynce zabezpieczającej. Kolejnym elementem systemu są tak zwane manipulatory, umożliwiające włączanie i wyłączanie systemu alarmowego, jak również przesyłanie istotnych informacji do centrali. Manipulator najczęściej wyposażony jest w specjalny ekran, na którym możemy zobaczyć między innymi historię alarmów. Kolejnymi elementami, składającymi się na nowoczesny system alarmowy są czujniki. Mogą to być zarówno czujniki ruchu, jak i czujniki zbicia szyby, ale także czujniki dymu czy czadu. Ich zadaniem jest obserwacja otoczenia oraz informowanie o ewentualnych nieprawidłowościach. Na system alarmowy składają się również sygnalizatory optyczne oraz akustyczne. Ich zadaniem jest wyraźne informowanie o ewentualnych nieprawidłowościach lub zagrożeniu. Sygnalizatory mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Najczęściej są one wyposażone w specjalny system ochronny, uniemożliwiający ich wyłamanie czy zerwanie.

Rodzaje i wybór systemów alarmowych

 

Nowoczesne systemy alarmowe podzielić możemy na kilka podstawowych rodzajów. Są to: alarmy antywłamaniowe, alarmy przeciwpożarowe, alarmy antynapadowe, jak również telewizja dozorowa. Aby zabezpieczyć swój dom lub firmę możemy wybrać jeden z powyższych rodzajów alarmów lub zdecydować się na nowoczesny, bogato wyposażony system.

 

Prywatną posesję, jak również biuro, czy magazyn możemy więc zabezpieczyć za pomocą inteligentnych systemów, zabezpieczających dane miejsce zarówno przed intruzami i złodziejami, jak również innymi zagrożeniami, takimi jak wyciek gazu czy pożar. Taką rolę może pełnić jeden z nowoczesnych systemów zabezpieczeń marki Yale, wyposażony w funkcjonalną centralę, inteligentne czujniki oraz kamery WiFi. Systemy alarmowe dostępne w asortymencie sklepu Biuro Market mogą być wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe elementy, dające gwarancję jeszcze lepszego i pewniejszego zabezpieczenia domu, biura, magazynu czy miejsc publicznych.

 

Wśród elementów wyposażenia dodatkowego, znajdują się między innymi powszechnie już wybierane czujniki dymu i gazu informujące o ewentualnym wycieku czy zagrożeniu pożarowym. Innym dodatkowym elementem alarmu są nowoczesne kamery monitorujące otoczenie lub wnętrze danego miejsca. Kamery wykrywają potencjalne zagrożenie, a następnie uwieczniają je na zdjęciu, które automatycznie przesyłane jest na telefon użytkownika alarmu. Jeszcze do niedawna kamery stosowane były wyłącznie w dużych firmach i magazynach, jednak obecnie coraz częściej instaluje się je także w prywatnych domach. Innymi elementami, które składają się na nowoczesny system alarmowy to także czujniki drzwi i okien, które informują o ich otwarciu, jak również inteligentne zamki elektroniczne, dzięki którym możliwe jest otwieranie i zamykanie drzwi bez konieczności użycia kluczy.

 

Szeroka gama dodatkowych elementów daje możliwość samodzielnego, niemal dowolnego skompletowania własnego systemu alarmowego, który odpowiadać będzie naszym indywidualnym potrzebom. Aby odpowiednio zabezpieczyć dom warto wyposażyć się zarówno w alarm przeciwwłamaniowy, jak i systemy przeciwpożarowe, z kolei w wielkopowierzchniowych magazynach ważna będzie odpowiednia ilość kamer i czujników ruchu oraz alarmy drzwiowe i okienne. W dużych przestrzeniach firmowych sprawdzają się także wyjątkowo praktyczne systemy elektronicznych zamków automatycznych.

Zastosowanie nowoczesnych systemów alarmowych

 

Systemy alarmowe mają obecnie niezwykle szerokie zastosowanie. Nowoczesne sprzęty zabezpieczające stosuje się powszechnie zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Różnego rodzaju systemy alarmowe instalowane są w prywatnych domach, a także w biurach i firmach. Możemy spotkać je również w wielkopowierzchniowych halach produkcyjnych i magazynach, a także w wielu miejscach użytku publicznego, takich jak sklepy, galerie handlowe, kina, czy muzea.

 

Systemy alarmowe coraz częściej stosuje się także w szkołach, przedszkolach, czy na uczelniach. Najczęstszym elementem mającym na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w tego typu miejscach są kamery oraz czujniki dymu i czadu.

 

Odpowiednio dopasowane do danego miejsca systemy stanowią niezbędną pomoc w jego ochronie.