Wydawałoby się, że większość rozwiązań typowo manualnych wychodzi z użytku. Poniekąd jest to prawda, gdyż elektroniczne zamki wypierając standardowe, monitoring zastępuje stróżów, a alarmy tradycyjnych ochroniarzy. Jednak nie wszystko da się wszędzie zastąpić. Dlaczego? Przyczyną jest budżet. Jeśli nie stać nas na najnowocześniejsze technologie, to korzystamy z rozwiązań analogowych. Ponadto czasami nie potrzebujemy zabezpieczenia z najwyższym półki. Doskonałym przykładem będzie zwykła piwnica. Jest świetnym miejscem na przechowanie różnych sprzętów, mebli metalowych i przedmiotów. Nie używasz czegoś na co dzień? Gdzie to ląduje? Na śmietniku lub w piwnicy. Wszystko zależy w tym aspekcie od Ciebie. Jednak jak zabezpieczyć pomieszczenie tego typu? Kłódką! Jaką wybrać? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Gdzie i kiedy sprawdzi się prosta kłódka?

Wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy nowoczesnych zabezpieczeń i np. zamków elektronicznych. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, a klientem prywatnym, to częściej zakupisz nieco tańsze i budżetowe produkty niż te z kategorii high-tech. Niezależnie od tego, czy żyjesz w domu, czy w mieszkaniu, zawsze przyda Ci się co najmniej kilka prostych kłódek. Korzystasz z siłowni lub basenów publicznych? Doskonale! Z reguły szatnie w takich miejscach wyposażone są w proste meble metalowe bez zamków. Najczęściej pozostaje Ci w takiej sytuacji mieć przy sobie własne zamknięcie, gdyż jedyne co oferują takie szafki metalowe to wypustki na kłódkę trzpieniową. Ponadto Twoja piwnica w bloku również zasługuje na odpowiednie zabezpieczenie. Szczególnie jeśli trzymasz tam rower lub inne większe lecz cenniejsze przedmioty. Bardzo często w piwnicach zamykanych na kłódkę magazynujemy wartościowe wyposażenie, które nie mieści się w naszym mieszkaniu. Jeśli jest cenne, to tym bardziej powinniśmy pomyśleć o jego właściwej ochronie.

Jaki wybrać sposób na zabezpieczenie – kłódka antywłamaniowa

Z reguły warto przemyśleć koniecznie zabezpieczenie drzwi do piwnicy, a także pomieszczeń, w których trzymasz wszelkie wartościowe przedmiotu. Do sprawdzonych sposobów zabezpieczenia należą drzwi antywłamaniowe, jednak to jedno. Bardzo przydatne okazują się także rolety, te ciężko mimo tego zamontować w przypadku starszych budynków. Ponadto w blokach konieczna jest wtedy bardzo często zgoda administratora, a jeśli wynajmujesz mieszkanie z piwnicą, to także najemcy. Często pozostaje więc po prostu tradycyjna kłódka antywłamaniowa bądź kłódka trzpieniowa. Drzwi antywłamaniowe w np. piwnicy sprawdzają się doskonale. Możesz zamontować je zawsze wtedy, gdy mieszkasz kilka pięter wyżej, a nawet w domu jednorodzinnym, jeśli ta ma wejście od zewnątrz. W starszych blokach i apartamentach drzwi do piwnic są często wybierane i montowane przez deweloperów. I dlatego z reguły nie ma wpływu na ich dobór. Bardzo często nie sprawiają przez to żadnej trudności włamywaczom. Oszczędność to domena administratorów poszczególnych budynków. W jaki sposób temu zaradzić? Tak jak się da w dozwolonym zakresie. Jeśli nie możesz wymienić lub wstawić nowej wkładki do drzwi, po czasie zabezpiecz wszystko własną, lepszej klasy kłódką.

Jak dobierać lepsze kłódki do drzwi?

Odpowiedź nie jest prosta, jeśli nie chcesz, aby do piwnicy dostała się obca osoba, to zainwestuj w co najmniej klasę B. Produkty antywłamaniowe posiadają własne kategorie, którymi możesz się bez problemu kierować. Zwróć uwagę na to podczas zakupów i nie zapominaj także o materiale, z którego kłódki bądź drzwi antywłamaniowe zostały wykonane. Zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także zjawiska atmosferyczne, jeśli zamierzasz wykorzystywać dany produkt na zewnątrz. Postaw w tym aspekcie na to, co wykonane ze stali nierdzewnej. Ponadto kłódki powinny posiadać specjalne otwory, które nie pozwolą wodzie pozostawać we wnętrzu konstrukcji. Dlaczego jest to istotne? Woda zamarza, a przez to może uszkodzić mechanizm zamknięcia. Piwnice w blokach też często są wilgotne, a przez to kłódka może zostać narażona na wspomniany przykład kontaktu z wodą. W szczególności sytuacje tego typu są dość częstym zjawiskiem m.in. w zimie.

Jaką kłódkę wybrać?

Zanim dokonasz jakiegokolwiek wyboru zastanów się nad swoimi potrzebami. To jest najważniejsze. Zakup powinien być dopasowany przede wszystkim do Twoich potrzeb. Kłódki są jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów na zabezpieczenie pojemników, a także pomieszczeń. Ponadto stanowią jedno z najbardziej wielofunkcyjnych narzędzi. Jednak produkt musi posiadać parametry, które pozwolą Ci wykorzystywać go w danych okolicznościach. Przykładowo kłódki trzpieniowe mogą być zbyt grube, aby zamykać szafki metalowe. Natomiast te wewnętrzne bardzo szybko korodują w przypadku użytku zewnętrznego. Z tego uważnie przeczytaj opis produktu. Z kolei do najbardziej polecanych marek należy z pewnością Yale. Bardzo często producent oferuje także zestawy kilku kłódek w atrakcyjnych cenach.