W tym aspekcie nie wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika. W praktyce wybór elementów wyposażenia biurowego, pracowniczego lub publicznego nie należy do najprostszych. Wydawałoby się, że drewno to oczywisty wybór. Jest ono klasyczne, dobrze się prezentuje i w przypadku wielu wnętrz idealnie komponuje się z nieco bardziej tradycyjnymi projektami. Z drugiej jednak strony materiał ten nie może być wykorzystywany w szerokim spektrum branż – od medycznej po kosmetyczną. Przede wszystkim bardzo ciężko jest utrzymać drewno w sterylnej czystości. Większość środków chemicznych koniecznych np. do odkażania może uszkodzić jego powierzchnię. Dlatego zdecydowanie bardziej uniwersalnym oraz wytrzymałym wyborem są meble metalowe. Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule!

Meble metalowe i medyczne

Medycyna to jedna z branż, które opierają się ogromnej czystości oraz higienie. Wymaga tego bowiem zdrowie oraz bezpieczeństwo każdego z pacjentów. Dbałość nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie elementów na stole operacyjnym, ale także samego stołu. Metal jest o wiele prościej wyczyścić, a także nie ulega on odkształceniom oraz uszkodzeniom wskutek wykorzystywania mocniejszych detergentów. Drewno od razu straciłoby swój kolor bądź nawet zaczęło gnić. W takim aspekcie metal nasuwa się więc jako najlepsze rozwiązanie. Ponadto meble metalowe posiadają masę udogodnień, a także mogą być wzbogacone o różne modyfikacje w postaci kółeczek, które ułatwiają przemieszczanie, a także dodatkowych półek we wnętrzu lub specjalnych miejsc na segregowanie przedmiotów. Doskonałym przykładem jest tzw. stół do instrumentowania, który okazuje się niezbędny na każdej sali operacyjnej. Warto też wspomnieć, że branża medyczna nie kończy się na pomieszczeniach tego typu. Bardzo często trzeba także wyposażyć recepcję, gabinet w przychodni, a także sale dla pacjentów w szpitalach. Często niezbędne okazują się metalowe szafki, łóżka, a także szerokie spektrum krzeseł oraz elementów wyposażenia biurowego. Wszystko to natomiast trzeba zawsze utrzymywać w jak największej czystości, aby wykluczyć możliwość rozprzestrzeniania się przez to drobnoustrojów, takich jak bakterie i wirusy.

Meble warsztatowe

Ten rodzaj wyposażenia jest nieco inny od pozostałych mebli metalowych, gdyż bardzo często warianty podstawowe wyposażone są w pewne elementy drewniane. Przykładowo z reguły w stołach warsztatowych wykorzystywane są blaty z gumy ryflowanej bądź sklejki. Najmocniejsze warianty jednak wykonane są z reguły na specjalne życzenie ze stali ocynkowanej. W pewnym sensie meble metalowe wykorzystywane w przestrzeniach pracowniczych tego typu są hybrydowe. Często wymagają szeregu modyfikacji bezpośrednio pod potrzeby konkretnego zakładu, miejsca pracy lub nawet pracownika. Spowodowane jest to z reguły regułami bezpieczeństwa, które w zależności od firmy są z reguły nieco zróżnicowane. Przykładowo stoły warsztatowe bazowo nie posiadają stelaży np. na oświetlenie, które jest konieczne do pracy w ciemniejszych pomieszczeniach.

Meble biurowe

W zasadzie jest to jeden z rodzajów powierzchni, na których meble metalowe mogą być komplementarne w stosunku do drewnianych. Jednak z perspektywy użytkowej o wiele bardziej opłaca się zakupić wariant z trwalszego materiału. Ponadto stal jest zdecydowanie tańsza, gdyż nie trzeba jej szczególnie obrabiać. Wyjątkiem jest konieczność zakupu odpowiednich mebli komputerowych. Przede wszystkim te metalowe można najczęściej dostosować do własnej budowy ciała, wzrostu, a także indywidualnych preferencji, a drewniane modele są wykonywane w jednolitym standardzie, który często nie jest dopasowany do osób wysokich lub niskich. Najważniejszym wyznacznikiem jest jednak wytrzymałość. Meble metalowe zakupić można w atrakcyjnej cenie i łatwiej jest je naprawiać. Ponadto ciężko uszkodzić większość modeli chyba, że posiadają wyraźne wady produkcyjne.

Dlaczego zawsze warto przemyśleć zakup mebli metalowych?

Obecne projekty nastawione są z reguły na operowanie barwami chłodnymi takimi jak biel bądź odcienie szarości. Te natomiast idealnie komponują się z większością modeli mebli metalowych. Mieszkania w stylu skandynawskim są niezwykle popularne, a tym samym stwarzają idealną kompozycję pod wykorzystanie stali w przypadku elementów wyposażenia. Niejednokrotnie meble metalowe okazują się doskonałym rozwiązaniem z projektami w stylu industrialnym, gdzie rzadko kiedy sprawdza się drewno lub nawet różnego typu plastiki. Chociaż bardzo ciekawym meblem są hookery będące połączeniem metalu i tworzywa. W przypadku nowoczesnej kuchni z wysepką wyglądają perfekcyjnie. Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić raz, a porządnie sprzęt na lata regularnego użytkowania, to zdecydowanie pierwszym wyborem powinny być meble metalowe.