Bardzo często w przypadku placówek o wyższym obrocie dziennym konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń. Przedsiębiorcy, a także właściciele np. kantorów lub innych bardziej dochodowych biznesów, inwestują w alarmy, monitoring, zamki elektroniczne, a także szerokie spektrum samozamykaczy i innych środków bezpieczeństwa. W praktyce sprowadza się do zapewnienia ochrony przedmiotów wchodzących w skład własności. Z reguły absolutną podstawą jest zakup solidnego sejfu. Kasjerski sprawdza się najczęściej pod kątem typowych obiektów sprzedażowych, jak np. stacje benzynowego, banki oraz hipermarkety. Z kolei z perspektywy kantorów o wiele bardziej sprawdzą się kasy pancerne. Co i jak dopasować do konkretnych potrzeb? Jakie sejfy sprawdzą się w przypadku danego typu działalności? Jaki pojemnik wybrać? Tego dowiesz się właśnie tutaj!

 

Sejf w kantorze

Wbrew pozorom lombardy generują bardzo duży przychód. Zdecydowanie jest to bardzo nieregularna forma generująca zyski, jednak jedno jest pewne. Dzienne obroty potrafią być naprawdę wysokie, a pieniądze, często w formie gotówki lub przedmiotów, muszą być gdzieś umieszczone i zabezpieczone. Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim nie pozostawiać wszystkiego na widoku, a najlepiej zamknąć na klucz lub kod PIN. W tym aspekcie zwykłe wydzielenie pomieszczenia nie wystarczy, tak samo jak zamknięcie np. lokalu. Konieczny jest zakup dodatkowego pojemnika, do którego będzie można włożyć bardziej cenne elementy z oferty. Ponadto konieczne jest bardzo często zabezpieczenie także przedmiotów oddanych w tzw. komis, jeśli placówka obejmuje taką formę usług. Co więc wybrać w takim przypadku? Sejf kasjerski nie nadaje się do przechowywania przedmiotów, dlatego najlepszą decyzją może być zakup standardowego modelu lub też nieco większa inwestycja np. w kasę pancerną. Warto wspomnieć, że te ostatnie zapewniają zdecydowanie lepszy poziom bezpieczeństwa, a także można uznać je za definitywnie bardziej funkcjonalne niż w przypadku standardowych sejfów. Dlaczego?

Kasa pancerna czy też mniejszy pojemnik?

Przede wszystkim kasy są zdecydowanie większe i posiadają grubszy pancerz. Za tym idzie także wyższa cena adekwatna do poziomu zabezpieczeń oferowanego przez dany produkt. Jednak bardzo często kasy pancerne posiadają także bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci zamka elektronicznego. Jeśli jednak niezbyt potrzebne jest zakupienie większego i mocniejszego pojemnika, to zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zainwestowanie w mniejszy sejf, a nawet czasami w kasetkę na pieniądze w przypadku, gdy wszystkie zakupy bądź obroty są od razu spieniężone.

 

Sejfy kasjerskie w użytku firmowym

Kasy pancerne to świetne rozwiązanie, jednak niestety nie zawsze możliwy jest ich montaż w przypadku supermarketów oraz hipermarketów. Dlaczego? Ciężej się dostać do wnętrza, a pieniądze w sklepach tego rodzaju gromadzą się bardzo szybko i trzeba je odpowiedzialnie odprowadzać, aby w razie kradzieży nie stanowiły dodatkowego zagrożenia dla kasjera. Ponadto jeśli pracownik nie posiada przy sobie większej gotówki, to w mniejszym stopniu opłaca się osobie trzeciej dokonać czynu zabronionego w celu przywłaszczenia sobie środków należących do sklepu. Im mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży większych środków wskutek zastosowania odpowiednich sejfów kasjerskich, tym mniejsza szansa, że ktoś podejmie próbę napadu. W jaki sposób działa takie zabezpieczenie? To bardzo proste.

Właściciel sklepu w regulaminie pracownika wyznacza górną granicę środków, jakie ten może mieć przy sobie na kasie. Jeśli pieniądze osiągną wyznaczony limit, kasjer ma obowiązek skierować nadmiar do sejfu kasjerskiego. Jest to specyficzny pojemnik, do którego można włożyć banknoty, jednak nie ma już możliwości wyciągnięcia ich bez autoryzacji osoby wyższej stanowiskiem. Z reguły otwierane są one na koniec dnia przy rozliczeniu środków. W ten sposób nawet w razie włamania kasjer nie posiada przy sobie większych sum niż te, którymi jest zobowiązany operować. W takiej sytuacji jest to bezpieczniejsze dla zatrudnionego, klienta, a także samego właściciela, który narażony jest na utratę wyłącznie mniejszych kwot.

Sejfy w użytku firmowym i prywatnym

Kasy pancerne znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku placówek nastawionych na działalność biznesową. Sejfy certyfikowane przydają się także jako dodatkowe zabezpieczenie w domu. Większe i bardziej masywne pojemniki nie są tak praktyczne z perspektywy mieszkań prywatnych. Gabaryty oraz ciężar stanowią bardzo duże wyzwanie dla konstrukcji domów, w szczególności tych starszego typu, które nie zostały przystosowane do montażu tego typu obciążeń. Często w użytku osobistym sprawdzają się także mniejsze kasetki na pieniądze, które okazują się wystarczające, aby ochronić kilka drobnostek oraz mniejszych urządzeń elektronicznych.