Płyn dezynfekujący

Preparaty do oczyszczania dłoni i powierzchni powstały z myślą o likwidowaniu różnego typu drobnoustrojów. Są one skutecznymi substancjami o działaniu biobójczym i likwidują większości bakterii, a także powodują wyniszczenie niektórych szczepów wirusów. Wystarczy 20 sekund, aby w pełni pozbyć chorobotwórczych mikroorganizmów z ciała lub przedmiotów codziennego użytku. Najczęściej występują one pod postacią płynu dezynfekującego do rąk lub żelu. Stanowią przez to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, gdy dostęp do bieżącej wody i mydła jest utrudniony. Ponadto mocno ułatwiają zachowanie podstawowej higieny w podróży lub w trakcie zwiększonej ilości zachorowań. Chronią prewencyjnie przed wieloma różnymi chorobami powodowanymi przez bakterie, wirusy i grzyby. Czy warto zaopatrzyć się w preparat tego rodzaju? Zdecydowanie tak.

Jak działają płyny antybakteryjne do rąk ?

Wszystkie preparaty mają na celu zlikwidowanie wszelkich form wegetatywnych drobnoustrojów oraz ich tzw. przetrwalników. Dezynfekcja dotyczy tylko przedmiotów i powierzchni użytkowych w definicji ścisłej. W szerszym kontekście jednak jest utożsamiana z antyseptykami. Skuteczność płynu do dezynfekcji rąk zależy tak naprawdę od czynników, takich jak gatunek drobnoustroju, rodzaj środka do antyseptyki, jego składu chemicznego, formy przechowywania, stężenia alkoholu, wilgotności i temperatury.

Rodzaje środków antybakteryjnych

Płyny dezynfekujące występują najczęściej w postaci żelu lub formy ciekłej. Można znaleźć także produkty w rodzaju pianki i chusteczki nasączone środkiem na bazie alkoholu. Te ostatnie znajdują szczególne zastosowanie np. w podróży lub komunikacji miejskiej, gdyż okazują się bardzo skuteczne w przypadku braku dostępu do mydła i bieżącej wody. Warto mieć jednak świadomość, że płyny antybakteryjne nie zostały zaprojektowane do czyszczenia brudu z rąk. Tarcie mechaniczne powoduje, że tracą one swoje właściwości. Próba mycia dłoni z ciężkiego brudu osłabia ogólną skuteczność dezynfekcji.

Na jakie bakterie i wirusy mają wpływ płyny do dezynfekcji?

Preparaty działają na szerokie spektrum różnego rodzaju drobnoustrojów. Niszczą one grzyby, wykazują wysoką skuteczność przeciwko bakteriom oraz są częściowo skuteczne przeciwko wirusom. Uzależnione jest to głównie od szczepu danego mikroorganizmu. Nadrzędnym czynnikiem wrażliwości wirusów na płyny dezynfekujące do rąk jest ich charakterystyka organiczna. Dzielą się one bowiem na wirusy tzw. bezosłonkowe i osłonkowe. Typ pierwszy jest znacznie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne przez co uznawany jest za o wiele groźniejszy. Szczególnie jeśli ulegnie dodatkowym mutacjom.

W praktyce środki przeciwbakteryjne na bazie alkoholu działają wirusy z osłonką i tylko niektóre bezosłonkowe. Płyny do dezynfekcji rąk działają skutecznie przeciwko np. bakteriom E. Coli, świńskiej grypie typu A/H1N1, a nawet salmonelli.

oda z mydłem jest niezbędna przy płynie do dezynfekcji skóry

Dlaczego? Ponieważ najpierw należy oczyścić daną powierzchnię przed przeprowadzeniem dezynfekcji. Normalne mydło skutecznie zmywa z powierzchni dłoni różne zanieczyszczenia, takie jak nawarstwienia, kurz, tłuszcz, brud, ziemia i część mikroorganizmów. Nie działa ono jednak na różnego drobnoustroje lub oddziałuje w bardzo niewielkim stopniu. Wykorzystywane jako jedyny środek ochrony przeciwko bakteriom jest zwyczajnie nieskuteczne. Likwiduje oczywiście część cząstki flory bakteryjnej ze skóry, jednak nie sprawi ono, że będzie ona w 100% antyseptyczna. Nie wolno uznawać mydła i bieżącej wody za w pełni relewantny środek antybakteryjny. Takim jest jedynie sprawdzony płyn do dezynfekcji skóry, który posiada odpowiednie certyfikaty.

Badania przeprowadzone przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskazują na to, że wystarczy zaledwie 10 sekund mycia rąk z wykorzystaniem mydła i bieżącej wody, aby mechanicznie zredukować o 40% ilość drobnoustrojów obecnych na ich powierzchni. Natomiast czyszczenie rąk przez 25 sekund zwiększa tę liczbę do 55%. Niestety nie powoduje to całkowitego usunięcia mikroorganizmów. Mydło nie poradzi sobie z usuwaniem patogenów w wystarczającym stopniu. Bardzo ważna jest więc dezynfekcja przy użyciu preparatów na bazie alkoholu. Zastosowanie środków antybakteryjnych z mieszanin alkoholi również uznawane jest za skuteczne.

Czy płyny do dezynfekcji skóry likwidują dosłownie wszystkie bakterie?

Bakterie? Tak. Wirusy? Nie. Badania naukowe wykazały, że są one relewantne wobec części organizmów wirusowych. Jednak ich skuteczność jest ogromna wobec całego spektrum świata drobnoustrojów. Należy stosować je zawsze w każdej sytuacji, gdy podejrzewamy zagrożenie pod kątem biologicznym. Higiena to absolutna podstawa, gdyż pozwala prewencyjnie uniknąć wielu niepotrzebnych stanów chorobowych. likwidują różne rodzaje grzybów, bakterii oraz część wirusów, szczególnie bezosłonkowców. Preparaty nie są stworzone do usuwania brudu z rąk. Preparat antyseptyczny powinien być stosowany jedynie na czystą skórę. Użyty w ten sposób gwarantuje stuprocentowe wyniszczenie drobnoustrojów, a przez to wyklucza możliwość przedostania się bakterii do wnętrza organizmu.