Ergonomiczne biuro a prawo

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń pracy to, jak już wiemy, korzyść zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Co więcej, należycie przygotowane miejsce do wykonywania zawodowych obowiązków określone jest przez przepisy prawne oraz egzekwowane przez Inspekcję BHP pracy. Nieodpowiednie, niewygodne i niezdrowe dla pracownika biurko, czy fotel mogą więc skutkować znacznym obniżeniem jego kondycji fizycznej i satysfakcji zawodowej, ale także wysokimi karami grzywny.

Wygodne i zdrowe miejsce pracy

Jak określają przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji co najmniej dwa metry kwadratowe własnej przestrzeni, wyposażonej w odpowiednie biurko oraz fotel.

 

Biurowy fotel powinien zapewniać prawidłowe, zdrowe ułożenie kręgosłupa, szczególnie jego odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Fotel powinien być wyposażony w regulację wysokości siedziska oraz podłokietników, jak również położenia i stopnia nachylenia oparcia. O ile na fotel biurowy pracodawcy w naszym kraju zaczynają powoli zwracać uwagę, o tyle główne miejsce pracy, jakim jest biurko, w dalszym ciągu traktowane jest nieco po macoszemu.

Ergonomiczne i wygodne biurko

Jakie więc powinno być wygodne i ergonomiczne biurko, które sprzyjać będzie satysfakcji oraz produktywności pracownika? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię mebla. Dobrej jakości biurko, które może zyskać miano ergonomicznego, powinno posiadać wymiary co najmniej  80x120cm, 80x140cm lub 80x160cm. Dopiero taka przestrzeń może bowiem zapewnić pracownikowi swobodę ruchów oraz odpowiednie i wygodne rozstawienie wszystkich niezbędnych do pracy elementów, takich jak monitor komputera, klawiatura, myszka, telefon wraz z ładowarką, czy dokumenty. Na biurku powinna znaleźć się także przestrzeń na kubek kawy, który mógłby zostać ustawiony w wygodnym dla pracownika miejscu, ale także w bezpiecznej odległości od sprzętu elektronicznego.

 

Wiemy już, jak powinien prezentować się blat ergonomicznego biurka. Jakie jeszcze istotne cechy powinien posiadać mebel? Aby umożliwić pracownikowi wygodne przechowywanie innych, potrzebnych do pracy przedmiotów, jak i osobistych drobiazgów, warto wyposażyć miejsce pracy w biurko z praktycznymi szufladami lub szafkami. Dobrym rozwiązaniem jest także dokupienie do biurka mobilnej, biurowej szafki, która bez trudu zmieści się pod jego blatem.

 

Ergonomiczne biurko powinno także, w miarę możliwości, dopasowywać się do potrzeb i oczekiwań osoby przy nim pracującej. Dlatego też doskonałym wyborem jest nowoczesne biurko wyposażone w elektryczną regulację wysokości. Dzięki temu, jeżeli tylko przyjdzie taka potrzeba, możliwe będzie szybkie i wyjątkowo proste zwiększenie lub zmniejszenie wysokości blatu tak, aby odpowiadała ona pracownikowi i dopasowana była do wykonywanej w danym momencie pracy. Regulowane biurka najczęściej posiadają możliwość zmiany wysokości blatu w zakresie 70 do 120 cm. Istnieją także modele, przy których możliwa jest zarówno praca siedząca, jak i wygodne przyjęcie pozycji stojącej. W przypadku takich biurek regulacja wysokości blatu jest znacznie szersza.

Najwyższa jakość i niezawodność

W pracy biurowej bardzo ważne są odpowiednie meble - przede wszystkim fotel oraz biurko - które umożliwią pracownikowi wykonywanie zadań w zdrowej da kręgosłup pozycji. Bardzo ważna jest dobrze dopasowana wielkość oraz wysokość mebli biurowych, jak również możliwość regulacji tegoż parametru. Nie mniej istotna jest także jakość wybranego burka.

 

Dobrej jakości biurko, wykonane z mocnych, odpornych materiałów stanowi bowiem pewne, niezawodne miejsce pracy, przy którym swobodnie i z pełnym zaufaniem możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków. Dawniej w biurach widywano przede wszystkim drewniane lub wykonane z taniej sklejki biurka. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się biurka metalowe. Starannie dobrane materiały i staranne wykonanie dają efekt w postaci doskonałej klasy mebli biurowych, dzięki którym praca jest przyjemna i bezpieczna.

 

Metalowe biurka przekonują do siebie przede wszystkim swoją niekwestionowaną jakością oraz mocną, solidną i stabilną konstrukcją. Metalowe biurka odporne są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, jak również korozję. Ponadto, są to meble o nowoczesnym designie, który w dyskretny lecz zauważalny sposób podkreśli styl i charakter całego biura.