Idealne miejsce pracy to takie, w którym czujemy się dobrze, a wykonywane obowiązki ułatwia i usprawnia dobrze wyposażone biuro. Niezależnie więc od tego, czy chodzi o gabinet w firmie, czy o home office – odpowiednie meble biurowe to podstawa do zachowania porządku i estetycznej organizacji przestrzeni. Powinny być przede wszystkim wygodne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ będą codziennie eksploatowane przez minimum 8 godzin. Ważne jest jednak również to, aby były nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale także funkcjonalne i dobrze się prezentowały. W końcu biuro – zwłaszcza takie, w którym będziesz przyjmował klientów – to wizytówka Twojej firmy. Warto więc zadbać o ich jakość i styl.

Jakie meble do biura wybrać?

To, jakie meble do biura wybrać, zależy między innymi od tego, czy mają to być meble gabinetowe do pomieszczenia, w którym będzie przebywać kilka osób, czy też do prywatnego pokoju. Chodzi oto, że ustawienie mebli biurowych powinno być dostosowane zarówno do potrzeb pracowników, jak i możliwości aranżacyjnych. Jeśli mówimy o wyposażeniu jednego pokoju biurowego, lepiej zdecydować się na większe meble i ustawić je tak, aby układ spełniał potrzeby osoby z nich korzystającej. W przypadku urządzania biura lub pomieszczenia typu open space – czyli pokoju, w którym będzie pracować więcej osób – warto wybrać modułowe meble biurowe, które można ze sobą dowolnie łączyć i zestawiać, ponieważ daje to więcej swobody i pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń. Trzeba również pamiętać o tym, by dało się ustawić je w taki sposób, aby nie zaburzały przestrzeni prywatnej żadnego pracownika.

Wybieramy szafki i regały biurowe

Szafki i regały biurowe powinny być przede wszystkim stabilne. Dzięki temu praca będzie przebiegać bez żadnych przeszkód i niespodziewanych wypadków. Warto, aby cechowały się również pojemnością i praktycznością – im więcej półek i przegródek w szafie biurowej, tym lepiej. Oznacza to dobrą organizację dokumentów i porządek w miejscu pracy. A jeśli zamierzasz przechowywać w nich poufne dane, możesz zdecydować się na szafki zamykane na klucz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt poza Tobą nie dostanie się do środka. Ciekawą opcją są również szafy ognioodporne, które zabezpieczą dokumenty w razie pożaru.

Co lepsze – biurko czy stół biurowy?

Wybór pomiędzy stołem a biurkiem jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy oraz Twoich codziennych. Jeśli Twoje obowiązki to w połowie albo w znacznej części tzw. papierkowa robota, lepiej zdecydować się na stół biurowy. Przyda się zwłaszcza architektom i projektantom, ale również osobom, które mają dużo spotkań z klientami. Do pracy przy komputerze wystarczy porządne biurko dopasowane do komponentów urządzenia – z miejscem na monitor, klawiaturę i jednostkę centralną. Niezależnie jednak od tego, który z tych mebli gabinetowych wybierzesz, ważne jest, aby miały solidną konstrukcję i były funkcjonalne. W przypadku niewielkiej przestrzeni idealną opcją będzie biurko narożne. Pozwoli zaoszczędzić miejsce i zapewni komfort użytkowania.

Jaki fotel biurowy wybrać?

Wygodny i ergonomiczny fotel biurowy to podstawa, ponieważ – jak zaznaczyliśmy wcześniej – w pracy spędza się co najmniej 8 godzin, a nieprawidłowa pozycja siedząca sprzyja pojawieniu się różnych dolegliwości, na przykład bólu kręgosłupa, karku, głowy oraz problemów z koncentracją. Warto więc zadbać o odpowiednie krzesło obrotowe, które wyposażone będzie w regulowane elementy typu oparcie, siedzisko i podłokietniki. Pozwoli to maksymalnie dopasować mebel pod użytkownika – jego wzrost i ułożenie ciała. Istotne jest również, aby fotel do pracy był wyposażony w mechanizm dynamicznego siedzenia, który polega na tym, że zarówno siedzisko, jak i oparcie aktywnie podążają za ruchami osoby siedzącej. Jeśli nie chcesz cierpieć na bóle pleców i kolan, wybierz krzesło biurowe z wyprofilowanym kształtem oparcia i wypukłą część na wysokości odcinka lędźwiowego oraz płaskim siedziskiem z zaokrąglonymi krawędziami. Wszystko to umożliwia właściwą pozycję siedzącą, która – nawet po wielu godzinach – będzie nadal komfortowa i nie odbije się na Twoim zdrowiu.

Wybierając meble do biura, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich właściwości praktyczne i jakość wykonania, ale również design. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, na której znajdziesz wiele funkcjonalnych i estetycznych komponentów zarówno do firmy, jak i domowego biura.