Obecnie noszenie maseczki na twarz jest obowiązkiem w miejscach publicznych. Wynika to przede wszystkim z kwestii higieny oraz bezpieczeństwa. Poza tym zazwyczaj maseczki chirurgiczne kojarzą się z lekarzami bądź kosmetyczkami. Jest to zdecydowanie element odzieży ochronnej konieczny przy zabiegach i operacjach. Natomiast przy standardowym badaniu niekoniecznie. Wszystko zależy jednak od kontekstu. Aktualnie maseczki ochronne wykorzystywane są na co dzień wszędzie. W normalnej sytuacji stanowią jedynie wyposażenie sal operacyjnych, a także w momentach, gdy mogłoby dojść do zakażenia drogą kropelkową. Jeśli istnieje ryzyko infekcji lub przeniesienia choroby, to konieczne jest założenie maseczki na twarz. W jakich jeszcze sytuacjach warto ją nosić? Przed czym chroni maseczka chirurgiczna? Tego dowiesz się w niniejszym artykule!

Z czego wykonana jest maseczka ochronna?

To zależy od rodzaju, a także przeznaczenia. Warto wspomnieć, że maseczki wielokrotnego użytku z materiału nie dają praktycznie żadnej ochrony. Drobinki przechodzą przez nie bez problemu. Klasyczna maseczka chirurgiczna z kolei daje 100% gwarancję, że nic przez jej powierzchnię się nie przedostanie. Dlaczego? Całość składa się z delikatnej, szczelnej, lecz przewiewnej włókniny. Zabezpiecza ona osoby trzecie przed nami, a także działa w drugą stronę ograniczając możliwość zarażania innych, jak i infekcji po naszej stronie. Zazwyczaj każda maseczka ochronna posiada trzy warstwy. Umożliwiają one zarazem oddychanie, jak i blokują cząstki wydostające się z naszych ust w trakcie oddychania, kasłania lub kichania. Można swobodnie w niej oddychać bez żadnych przeszkód. Produkty tego typu stanowią bardzo skuteczne zabezpieczenie przed przenikaniem drobnoustrojów w głąb naszego organizmu, a także chronią inne osoby w naszym otoczeniu od drobinek wydalanych drogą kropelkową. Jeśli kichamy,  wszystko pozostaje na materiale po wewnętrznej stronie od naszych ust. Nawet jednorazowe maseczki są miękkie i przyjemne dla skóry. Nie należy się obawiać jakichkolwiek podrażnień bądź dyskomfortu wskutek użytkowania. Maseczki nie posiadają włókien, które mogłyby podrażniać lub wywoływać reakcje alergiczne.  Jeśli natomiast chodzi o rozmiar, to zazwyczaj posiadają one usztywnienie w okolicy nosa, które pozwala dopasować każdą do kształtu naszej twarzy. Jest to niezwykle istotne, gdyż dobre dostosowanie metalu usztywniającego pozwala solidnie zabezpieczyć zarówno usta, jak i nos. Gumki zaczepiane na uszach lub wiązane z tyłu głowy solidnie zabezpieczają maseczkę przed zsuwaniem się, a także nie wymagają poprawiania.

Jak maseczki jednorazowe spisują się w praktyce?

Noszenie jest bardzo wygodne i w pełni bezpieczne, z perspektywy nawet kilku godzin nie trzeba się obawiać żadnej niewygody. Przepuszczalny materiał pozwala oddychać bez problemu i nie powoduje rozprzestrzeniania się zarazków. Całość zapewnia także mniejsze skraplanie wydychanego powietrza, jednak przy mrozie zawsze po wewnętrznej stronie może zbierać się wilgoć. Jest to niemożliwe do powstrzymania ze względu na to, że z naszych ust wydostaje się para osiadająca na materiale maseczki. Bardzo dużą zaletą jest hipoalergiczność produktów, gdyż są one komfortowe dla osób o wrażliwej skórze. Maseczki chirurgiczne zabezpieczają również przed zanieczyszczeniami z powietrza. Z lepszych modeli można korzystać także w aspekcie ochrony antysmogowej.

Przed czym chroni maseczka na twarz?

Głównie jej założeniem jest ochrona innych w naszym otoczeniu tj. bliskich w trakcie epidemii koronawirusa, pacjenta w czasie zabiegu lub klienta w momencie wykonywania np. usług kosmetycznych. Maseczki chirurgiczne przeznaczone są do ochrony nie tylko lekarzy, bądź kosmetyczek lub tatuatorów, ale i samych petentów. W trakcie pracy specjalne modele pozwalają ograniczyć także kontakt z pyłem oraz zanieczyszczeniami z powietrza. Oczyszczają niemal w 98% wdychane powietrze. Doskonale sprawdzą się w zawodach o podwyższonym ryzyku tzn. np. przy piłowaniu metali oraz czyszczeniu z pomocą pilarki. Jeśli masz wątpliwości co do jakości wdychanego powietrza, warto zaopatrzyć się w maseczkę ochronną oraz odpowiednią osłonę na oczy.

Gdzie wykorzystywane są maseczki na twarz?

Przykładowo w salonach kosmetycznych w czasie wykonywania zabiegów związanych z zapyleniem. Niezbędne okazują się przy manicure bądź pedicure, a także bezpośrednio przy bliskim kontakcie z twarzą pacjenta. Jest to bardzo ważne także, jeśli może wystąpić np. uszkodzenie skóry. Inną kwestią jest praca w miejscach zapylonych. Maseczka na twarz w warsztatach lakierniczych i stolarniach jest niezbędna. Natomiast maska typowo pyłowa to zabezpieczenie przed wdychaniem szkodliwych substancji w przypadku pracy np. w kopalni lub kamieniołomach. Brak takiej osłony z perspektywy lat może skutkować chorobą nazywaną pylicą. Maseczka jednorazowa obecnie jest także konieczna w przestrzeni publicznej, gdzie występuje ryzyko zakażenia COVID-19.