Utrzymanie sprzętów biurowych w czystości gwarantuje nie tylko zdrową atmosferę pracy. Wydajność i żywotność urządzeń elektronicznych wzrasta, gdy regularnie usuwamy zalegające w nich brud, kurz i bakterie. Jak dbać o sprzęty biurowe w odpowiedni sposób?

Wśród najważniejszych czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy Główny Inspektorat Sanitarny wymienia zagrożenia biologiczne, czyli bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Badania wskazują, że na firmowym biurku znajduje się do 400 razy więcej zarazków niż w muszli klozetowej. Im więcej osób przewija się przez dane stanowisko pracy, tym gorzej. Ekipa sprzątająca najczęściej unika (lub wyraźnie zakazano jej) przesuwania komputerów i monitorów, nie dotyka urządzeń elektronicznych i kabli. Jeśli nie zatrudniasz specjalistycznego zespołu, aby przynajmniej raz w miesiącu pozbył się szkodliwego brudu z wrażliwych na wilgoć i wyładowania elektrostatyczne urządzeń, musisz wziąć sprawy w swoje ręce i uczulić pracowników na dbałość o higienę oraz wydajność pracy.

Regularne dezynfekcja

Warto zacząć od regularnego dezynfekowania smartfonów, klawiatur i myszek, które gromadzą największą ilość bakterii, korzystając ze specjalnych płynów lub chusteczek nawilżanych. Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z monitorami. Zbyt duży nacisk na powierzchnię ekranu może uszkodzić matrycę. Codziennie należy wycierać biurko wilgotną ścierką i wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym. Drukarki i inne sprzęty elektroniczne czyścimy zaś na sucho, delikatną ściereczką z mikrofibry. 

Zakurzone zasilacze i procesory komputerowe ulegają przegrzewaniu, w konsekwencji moc chłodzenia może ulec zwiększeniu, a instrukcje wykonywane przez procesory ograniczone. Prowadzi to do większego zużycia energii oraz wolniejszego działania systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji. Nie należy jednak czyścić tego typu urządzeń odkurzaczem, wystarczy systematycznie przecierać sprzęty suchą ściereczką z mikrowłókna.

Wybór dedykowanych płynów czyszczących

Niektóre sprzęty biurowe wymagają zastosowania dedykowanych płynów czyszczących. Jednym z nich jest multimedialna tablica interaktywna, która umożliwia wyświetlanie dowolnych treści, w tym zawartości stron internetowych, w dowolnym formacie za pośrednictwem komputera. O jej wyjątkowości świadczy możliwość interakcji z użytkownikami, dzięki pisaniu, podkreślaniu i zaznaczaniu wybranych fragmentów tekstu na wyświetlanym obrazie. Zamiast tracić energię na własne notatki, uczestnik prezentacji otrzymuje zapis wszystkich akcji dokonanych na tablicy przez prowadzącego, np. drogą e-mailową.

Utrzymanie tablicy interaktywnej w czystości, oprócz korzystania z tradycyjnych metod, wymaga zastosowania dedykowanego środka do czyszczenia powierzchni suchościeralnych. Avtek IWB Cleaner z łatwością usuwa lekkie zabrudzenia oraz doskonale radzi sobie z tuszem markerów suchościeralnych. 

Producent sprayu, firma Avtek, jest polskim dystrybutorem rozwiązań audiowizualnych, przede wszystkim tablic, komputerów i monitorów interaktywnych oraz akcesoriów, które służą do utrzymania sprzętu w czystości (gąbki do tablic suchościeralnych i środki do czyszczenia). Marka od wielu lat działa na rynku edukacyjnym i biznesowym, oferując najnowocześniejsze, intuicyjne oraz proste w obsłudze urządzenia multimedialne, wykorzystywane w szkołach, przedsiębiorstwach i na uczelniach.