Wysokiej jakości meble metalowe to produkty funkcjonalne i starannie wykonane, ale przede wszystkim meble, które posiadają niezbędne certyfikaty oraz atesty potwierdzające ich dokładne zaprojektowanie, odporność na niekorzystne warunki, jak i bezpieczeństwo ich użytkowania. Do najpopularniejszych certyfikatów przyznawanych tego typu produktom należą między innymi:
Atest higieniczny PZH jest atestem, który przyznawany jest na podstawie zgłoszenia producenta potwierdzonego przez Państwowy Zakład Higieny. Wydanie atestu możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich cech, właściwości i materiałów użytych do produkcji danego produktu. Świadectwo PZH potwierdza, że dany produkt jest w pełni bezpieczny dla zdrowia człowieka, jak i środowiska.
Od 2016 roku atest PZH wymagany jest wyłącznie w przypadku produktów, które mają bezpośredni kontakt z wodą zdatną do spożycia. Dzięki atestowi PZH, potwierdzającemu ich jakość i bezpieczeństwo, produkty znacznie zyskują na wiarygodności i autentyczności w oczach potencjalnych klientów.
Znak bezpieczeństwa B to jeden z najpopularniejszych atestów przyznawanych wybranym wyrobom użytkowym. Jest to certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo danego produktu rozumiane poprzez użycie najwyższej jakości materiałów, jak i zachowanie wszystkich najistotniejszych elementów procesu tworzenia. Produkty posiadające znak bezpieczeństwa B są także regularnie kontrolowane w celu cyklicznego potwierdzania ich pożądanych walorów.
Produkty, które posiadają potwierdzenie jakości i bezpieczeństwa w postaci znaku B, mogą zostać oznakowane specjalnym oznaczeniem symbolizującym certyfikat. Znak bezpieczeństwa B przyznawany jest przez niezależne jednostki certyfikujące, które posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Certyfikat przyznawany na okres pięciu lat potwierdza, że dany produkt spełnia określone wymagania, ustalone i zapisane w krajowych oraz międzynarodowych normach, jak i kryteriach technicznych. Produkty znakowane certyfikatem bezpieczeństwa B to wysokiej jakości, bezpieczne wyroby, do stworzenia których użyto wyłącznie dobrej klasy materiałów
Certyfikaty ISO to atesty, których nazwa stanowi skrót międzynarodowej organizacji zajmującej się przygotowywaniem i ustalaniem poszczególnych norm bezpieczeństwa oraz jakości. International Organization for Standardization to niezależna jednostka tworząca normy dotyczące produktów oraz usług z różnych branży.
Producenci, których wyroby spełniają określone przez ISO normy, uzyskują jeden z certyfikatów organizacji – po przeprowadzeniu dogłębnej analizy oraz profesjonalnego audytu. Certyfikat ISO potwierdza wysoką jakość produktów, jak i poprawność oraz bezpieczeństwo procesu ich tworzenia.
Poszczególne certyfikaty ISO przyznawane są w Polsce przez specjalne firmy akredytujące posiadające akceptację Polskiego Centrum Akredytacji. Na liście certyfikatów ISO znajdują się między innymi normy 9001:2015 potwierdzające jakość produktu oraz certyfikat 14001:2015 oznaczający, że dany producent w prawidłowy sposób realizuje system zarządzania środowiskowego.
Znak jakości GS to certyfikat, o którego przyznanie może starać się sam producent. Jest on potwierdzeniem zgodności danego produktu z określonymi, europejskimi normami oraz wymogami, dotyczącymi bezpieczeństwa. Nazwa znaku jakości stanowi skrót niemieckiego określenia Geprüfte Sicherheit, oznaczającego sprawdzone bezpieczeństwo. Pierwotnie znak jakości stworzony został wyłącznie z myślą o produktach na rynku niemieckim, jednak z czasem zaczęto przyznawać go także wyrobom powstającym w innych krajach. Produkty posiadające certyfikat jakości GS to wyroby wysokiej jakości, które w żaden sposób nie zagrażają środowisku ani bezpieczeństwu użytkujących je osób.
Inne popularne, przyznawane wybranym produktom certyfikaty to certyfikat TUV GS, certyfikat WSU oraz certyfikat MSU.