Wśród nowoczesnych mebli biurowych metalowych znaleźć można nie tylko szafy na nośniki, ale także szafy na rysunki i mapy. Choć są może mniej popularne niż na przykład szafy kartotekowe, nadal znajdują zastosowanie w wielu biurach i firmach. Wykorzystywane w branżach takich jak architektura, geodezja czy malarstwo, odpowiadają na potrzeby osób wykonujących rzeczone zawody. W poniższym artykule przyglądamy się tego rodzaju meblom i wyjaśniamy, skąd bierze się – mimo wszystko – ich niegasnąca popularność. Zachęcamy do lektury.

Do czego służy szafa na rysunki?

Każda szafa na rysunki i mapy służy nie tylko do przechowywania rzeczonych dokumentów, ale również szkiców, planów, klisz drukarskich, rysunków technicznych, projektów i wielu innych tym podobnych dokumentów. Będzie więc idealnym meblem do gabinetu inżyniera, artysty, nauczyciela, architekta lub geodety. Zabezpieczy przechowywane materiały przed kradzieżą, zgubieniem lub zabrudzeniem oraz pozwoli funkcjonalnie i estetycznie zaaranżować przestrzeń.

Ponieważ na rynku można spotkać tego rodzaju szafy o nośności nawet do 50 kg, idealnie sprawdzą sie do przechowywania obrazów na płótnie lub metalowych plakatów. Większość modeli można ustawiać na dwa sposoby – bezpośrednio na podłodze lub na podstawach. Ten drugi sposób jest zdecydowanie lepszy dla każdej z szaf na mapy, ponieważ ograniczenie kontaktu mebla z podłożem przedłuża jego żywotność i chroni przed urazami mechanicznymi.

Zalety szaf na mapy

Szafa na rysunki i mapy to bardzo praktyczny mebel metalowy, który jest doceniany z powodu swoich licznych zalet. Należą do nich między innymi:

  • wykonanie z wysokiej jakości materiału – blacha stalowa, z której produkowana jest każda szafka na rysunki to wysokogatunkowy materiał, który cechuje się wytrzymałością i solidną konstrukcją; dzięki temu mebel jest stabilny i nie chwieje się;
  • funkcjonalne wyposażenie – każda szafa na mapy składa się ergonomicznych i praktycznych szuflad, które są zainstalowane na prowadnicach kulkowych o podwójnym wysuwie i zmniejszonej nośności; rozwiązanie to zabezpiecza je przed wypadaniem;
  • bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów – szafy posiadają centralny zamek bębenkowy, który blokuje wszystkie szuflady; zapobiega to dostaniu się do środka niepowołanych osób;
  • malowanie w technologii proszkowej – podobnie jak pozostałe metalowe meble biurowe, każda szafa na rysunki jest odporna na korozję, odpryskiwanie farby, wilgoć oraz inne urazy mechaniczne, dzięki specjalnej technologii malowania;
  • wiele możliwości zastosowania – w tego typu szafach można przechowywać nie tylko rysunki i mapy, ale także różne inne dokumenty, na przykład projekty lub klisze drukarskie.

Kto potrzebuje szaf na rysunki i mapy?

Wśród szaf na mapy i rysunki znajdują się różne modele, które mają zastosowanie w wielu firmach i instytucjach. Wspomniane branże – architektura, geodezja i malarstwo – to oczywiście nie jedyne dziedziny, w których wykorzystuje się rzeczone meble. Szafa na rysunki przyda się w szkole i na uczelni, w bibliotece i czytelni, w archiwum, urzędzie, instytucji kulturalnej, gabinecie fotografa, geodety, inżyniera lub nauczyciela. Słowem każdy, kto potrzebuje w bezpieczny sposób przechowywać różnego rodzaju dokumenty, powinien zaopatrzyć się w nowoczesną metalową szafkę na rysunki. Ów mebel może także stanowić element wyposażenia domowego biura. Wielość modeli i dostępność w różnych kolorach sprawia, że z łatwością można dopasować szafę do stylu wnętrza.

Jaką szafę na rysunki wybrać?

Wyposażając firmę lub gabinet prywatny, będą Ci potrzebne różne meble – fotel, biurko i szafa na mapy. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać, podpowiadamy, że dobrą opcją będzie szafa polskiego producenta mebli metalowych Malow. Firma oferuje różne wersje szaf na rysunki, między innymi modele z szufladami na prowadnicach kulkowych o podwójnym wysuwie i zmniejszonej nośności lub szafy z szufladami o pełnym wysuwie. Obydwa warianty natomiast są zabezpieczone przed wypadaniem, a niektóre modele są zamykane na zamek centralny. Szafy Malow są dostępne w różnych kolorach z palety RAL, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do stylu Twojej firmy lub biura. Na specjalne życzenie klienta, ale za dopłatą, istnieje także możliwość podzielenia szuflad na mniejsze formaty za pomocą dodatkowych przegród – od A4 do A1.